Лицензиите за експлоатация на ядрени съоръжения, в които се използва,

...
Лицензиите за експлоатация на ядрени съоръжения, в които се използва,
Коментари Харесай

Депутати предлагат лицензиите на АЕЦ да станат безсрочни

Лицензиите за употреба на нуклеарни уреди, в които се употребява, манипулира или се съхранява нуклеарен материал да са без период. Това оферират депутатите Делян Добрев от ГЕРБ-СДС и Станислав Анастасов от Движение за права и свободи.

Промените са записани в нови текстове на Закона за безвредно потребление на нуклеарната сила. Текстовете се чака по-късно през днешния ден да бъдат прегледани за първо четене в енергийната комисия към Народното събрание, чийто ръководител е Делян Добрев.

Основният мотив да бъде направена безсрочна лицензията на нуклеарната ни централа е, че по този начин е в доста страни, а също, и че интернационалните сътрудници не схващат за какво би трябвало да бъде получавана нова лицензия за употреба на всеки 10 години. Освен това в претекстовете се споделя, че новите нуклеарни мощности са със период на употреба от 60 години и по тази причина е обикновено лицензиите да са по-дълги. Промените обаче ще важат и за старите мощности на българска територия.

За финален път лицензии за употреба на пети и на шести блок на АЕЦ " Козлодуй " бяха издадени от Агенцията за нуклеарно контролиране (АЯР) през 2017 година и 2019 година, надлежно. Така те би трябвало да изтекат през 2027 и 2029 година. Двата блока работят сполучливо от 1987 година и 1991 година и надлежно са на 37 и на 33 години. При последната рационализация на централата, отчет на съветската компания " Росатом " сподели, че блоковете могат да работят сполучливо още сред 50-60 години.

В новият законопроект се споделя, че започнатите процедури за издаване на лицензии се довършват по остарелия ред. За всички останали ще важи правилото, че би трябвало да бъде подадено заявление за промяна на лицензията до АЯР от срочна на безсрочна.

Остава задължението на нуклеарните оператори да вършат обзор на сигурността на оборудванията на всеки 10 години, както до момента. Резултатите дружно с наставления за осъществяване и напредъка за модернизиране, би трябвало да бъдат предоставяни на нуклеарния регулатор. В случай, че той не ги одобри има правото да отнеме лицензията на централата.

Освен във връзка с лицензиите, в законопроекта се вкарват и облекчени процедури при построяването на нови нуклеарни мощности. Така да вземем за пример от текстовете отпада текста - " когато при употребата на нуклеарната централа е допустимо влияние върху популацията и околната среда на територията на друга страна, министърът на външните работи уведомява способените органи на тази страна и дава при поискване от тяхна страна нужната им информация за оценка и разбор на вероятното влияние на централата на тяхна територия от позиция на сигурността на популацията и опазването на околната среда ".

Облекчава се и режима за издаване на строително позволение, както и за правене на подбробен организационен проект на бъдещата площадка. Разделят се режимите на позволение във връзка с Министерския съвет - " по принцип " и " всъщност ". Изискванията за обществено стопански разбор, разбор на бъдещото предпазване на радиокативните боклуци и отработено гориво, както и оценката на нуклеарната сигурност, ще могат да стартират след решение " по принцип " на Кабинета.

Текстовете плануват и при извеждане в употреба да се сплотяват лицензиите на обекти, които са функционално свързани и имат общи структури, системи и съоръжение.

Справка на страницата на АЯР демонстрира, че към този момент са подадени заявки за лицензии за извеждане от употреба на блокове 1 и 2 на АЕЦ " Козлодуй ", както и за издаване за употреба на Специализирано отделение „ РАО-Козлодуй “ на Директива за птиците „ РАО “. Съответно тези процедури би трябвало да бъдат довършени по в този момент съществуващия ред, в случай че новият бъде признат, съгласно написаното в закона.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР