Липсват обективни причини за увеличение на цените на дребно на

...
Липсват обективни причини за увеличение на цените на дребно на
Коментари Харесай

Енергийният министър на Румъния: Няма причини за скок на цените на горивата, поскъпнали четири пъти от началото на ноември

Липсват справедливи аргументи за нарастване на цените на дребно на горивата в Румъния, съобщи през днешния ден министърът на енергетиката Богдан Иван и уточни, че е изискал от всички упълномощени институции да проучват обстановката, съобщи организация Аджерпрес, представена от Българска телеграфна агенция.

Богдан Иван бе запитан през днешния ден в Народното събрание дали е допустимо цената за литър бензин и дизел в Румъния да доближи 9 леи (3,46 лева.).

Телевизия Диджи 24 осведоми, че цената на дизела е минала през вчерашния ден психологическия предел от 8 леи (3,08 лева.) за литър. Горивата нарастнаха за четвърти път от началото на ноември, като при дизела нарастването е с 3,1 %, а при бензина – с 1,3 %, осведоми медията, като се базира на разбор на платформата за сравняване на цените peco-online.ro. Средната цена на бензина в Румъния е 7,57 леи за литър (2,69 лева.)

„ Съветът по конкуренция и други институции би трябвало да се произнесат, да създадат разбор. В момента не съществуват справедливи аргументи за нарастване на цените на дребно “, сподели министърът и добави, че Румъния „ не е в обстановката на България, която е близо 100 % подвластна от рафинерията „ Лукойл “.

Богдан Иван сподели, че Румъния е и експортьор на бензин и дизел, което значи, че разполага с задоволително количество горива, с цел да няма нарастване на цените им.

Във връзка с активите на съветската компания „ Лукойл “ в Румъния Богдан Иван сподели, че има работна група, която изготвя нормативен акт.

„ Отговорни са няколко министерства. Проектът на закона се изготвя от нас – Министерството на енергетиката, и след това всяко министерство ще способства за него: Министерството на външните работи, Министерството на финансите и Министерството на стопанската система. След това той ще бъде признат от румънското държавно управление и показан на обществеността “, изясни Богдан Иван, представен от Аджерпрес. 

„ Много значимо е както за хората, които ни гледат, по този начин и за тези, които работят в мрежите на „ Лукойл “ в Румъния, да знаят, че страната се стреми да позволи тази обстановка с минимално негативно влияние както върху румънската стопанска система, по този начин и върху чиновниците “, съобщи министърът. 

По-рано тази седмица министърът написа на профила си във Facebook, че Румъния „ би трябвало да поеме контрола над компанията, с цел да подсигурява цялостното използване на интернационалните ограничения, да отбрани работните места на 5000 чиновници и да обезпечи стабилността и сигурността на националната енергийна система “.

Румънското държавно управление отхвърли опцията за отсрочване на американските наказания, които би трябвало да влязат в действие от 21 ноември, и уточни, че работи по закон, посредством който да може да поеме контрола върху рафинерията " Петротел-Лукойл ", която е с потенциал за пречистване на почти 2,5 милиона тона годишно, и мрежата от 320 бензиностанции на съветската компания в Румъния, писа уеб сайтът " Економедия " през вчерашния ден. 

Президентът Никушор Дан сподели през вчерашния ден, че желанието на Румъния е рафинерията " Петротел " да бъде купена от някого, само че съществува и вид контролът върху нея да бъде стихотворец от страната за стеснен интервал от време, заяви икономическото издание " Економедия ".

Съединени американски щати постановиха наказания на съветските петролни компании „ Лукойл “ и „ Роснефт “, с цел да засилят икономическия напън върху Русия след нашествието в Украйна.

Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР