След близо две десетилетия разработка: Основното ядро на Linux получава поддръжка в реално време
Linux от дълго време е универсалният работен кон с отворен код, който стои зад всичко – от уеб сървъри до смарт телефона с Android. Сега Linux закупи благоприятни условия в още повече области, изключително там, където прецизната работа в действително време е от решаващо значение.
След две десетилетия целенасочена разработка наборът от кръпки „ PREEMPT_RT “ за Linux в действително време най-сетне беше интегриран в главния код на ядрото, получавайки утвърждение от Линус Торвалдс – водещия разработчик на ядрото на Linuх.
За тези, които не са осведомени, поддръжката на операционната система в действително време подсигурява, че тя ще реагира на входни данни и ще извършва избрани задания, без значение от други процеси. Това се разграничава от стандартните операционни системи като Windows, които се стремят към поредно потребителско преживяване и обработват дилемите поредно.
Моментните усложнения по време на контекстуалните превключвания сред дилемите нормално са несъществени за действия като редактиране на документи или възпроизвеждане на мултимедия, за които са предопределени елементарните операционни системи. Ако обаче същото малко закъснение се появи в датчиците на самостоятелен автомобил или здравно устройство, казусът ще е голям – по тази причина в тези случаи това е сериозно значимо да не се случва.
Въпреки, че реално-времеви OC съществуват от години, те значително работят отвън екосистемата на Linux. Специализирани разновидности като Nucleus RTOS, QNX, ThreadX и VxWorks са управлявали сериозни задания, с които Linux не е могъл да се оправи, макар че към момента са могли да работят дружно с Linux във вградени системи, където са били нужни благоприятни условия за работа в действително време.
Все отново е значимо да се означи, че такива операционни системи не бяха изцяло недостъпни за Linux запалянковците. Например, известната дистрибуция Ubuntu пусна версия за работа в действително време предходната година, само че тя изискваше абонамент за Ubuntu Pro. Това се трансформира с новата кръпка, което разрешава на всички поддръжници на Linux да се възползват от опциите за работа в действително време в ядрото на Linux.
Що се отнася до аргументите, заради които това начинание е лишило толкоз доста време, Стивън Ростедт, създател на плана PREEMPT_RT съобщи пред ZDNet, че кодът е бил пренаписван от нулата неведнъж през последните две десетилетия, с цел да бъде квалифициран за ядрото. Проблеми с финансирането също са попречили плана, само че напредъкът се е ускорил с поддръжката на Linux Foundation от 2015 година насам.
За всеобщите консуматори на Linux за настолни компютри този пробив евентуално ще има минимално и директно влияние – започващите приложения и табовете на браузъра евентуално няма да се почувстват по-бързи. За наличието на Linux в области като автомобилостроенето, роботиката и индустриалните системи за ръководство обаче това може да сложи началото на нов стадий от развиването на отворения код.