Лидерите не трябва да плуват срещу течението на обществените процеси,

...
Лидерите не трябва да плуват срещу течението на обществените процеси,
Коментари Харесай

Антон Кутев: Лидерите трябва да разбират накъде се движи обществото

Лидерите не би трябвало да плуват против течението на публичните процеси, а да схващат накъде се движи обществото и по какъв начин да реализират задачите си в тази среда. Това сподели Антон Кутев, националният представител и ръководител на парламентарната Комисия по културата и медиите, в словото си на Международната лятна академия по водачество " Лидерство оттатък логаритмите: от данни към решения ", която се организира в Синеморец. Форумът е проведен от Висшето учебно заведение по телекомуникации и пощи (ВУТП), съобщи Българска телеграфна агенция.
Според Кутев едно от най-важните качества на сполучливия водач е способността да разпознава публичните процеси и да работи в синхрон с тях. Той съпостави политиката и публичния живот с огромна река, построена от голям брой ползи, мотивации и настройки. " Ако плуваш против течението, рано или късно ще загубиш. Важно е да знаеш накъде тече реката и къде искаш да стигнеш ", уточни Кутев.
По думите му водачеството не се мери с броя на отработените часове, а с разбирането на процесите и способността за вярна организация. Като образец той даде диалози с представители на изпълнителната власт, които се стремят да работят по 15 часа на ден. Според него, в случай че един началник е заставен непрекъснато да компенсира с персонално изпитание, това постоянно е знак, че системата не действа дейно.
Антон Кутев засегна и ролята на връзката и връзките с обществеността. Според него положителният пиар не е просто отражение на действителността, а инструмент за нейното смяна. Той насърчи студентите да основават наличие и да търсят действителни дейности зад обществените послания. Народният представител обърна внимание на измененията в медийната среда през последните десетилетия. По думите му обичайният новинарски модел, в който водеща е била информацията за съответни събития и дейности, последователно е отстъпил място на среда, в която постоянно самите изявления се трансформират в вест.
Според него сполучливото водачество изисква действителни дейности, които да бъдат разпознаваеми за обществото посредством ясни обществени послания и алегорични жестове. Като образец той уточни първите решения на президента на САЩ Доналд Тръмп след встъпването му в служба, които съгласно него са съчетали съответни политически дейности с ясно информационно влияние.
По време на срещата Кутев описа и за присъединяване си в информационния екип на Румен Радев по време на първата му кандидатпрезидентска акция. Той уточни, че лимитираното медийно наличие на претендента е било съзнателна тактика, която е съдействала за построяването на мощен публичен интерес към неговата кандидатура.
В отговор на въпрос за така наречен черен пиар Кутев съобщи, че сходни принадлежности могат да бъдат ефикасни единствено в лимитирани и характерни обстановки. Той разяснява още, че един от сериозните проблеми пред българската политика е съществуването на политическа антиселекция, която съгласно него затруднява появяването на задоволително качествено водачество.
Студентите сложиха и въпроси, свързани с развиването на изкуствения разсъдък. Антон Кутев изрази мнение, че новите технологии ще доведат до отпадането на редица специалности и могат да отдалечат хората от четенето на книги. В същото време той акцентира, че софтуерният прогрес не трябва да бъде отхвърлян, само че би трябвало да бъде придружен от запазване на моралните полезности.
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР