Лидерите на САЩ, Южна Корея и Япония приветстват срещата на върха като „повратна точка“

...
Вашингтон, окръг Колумбия – Лидерите на Съединените щати, Япония и
Коментари Харесай

Вашингтон, окръг Колумбия – Лидерите на Съединените щати, Япония и Южна Корея приветстваха „нова ера на тристранно партньорство“, обявявайки поредица от мерки, насочени към укрепване на сътрудничеството на историческа среща на върха близо до Вашингтон, окръг Колумбия.

Събитието в президентската резиденция в Кемп Дейвид в петък отбеляза първата официална среща между президента на САЩ Джо Байдън, неговия южнокорейски колега Юн Сук Йол и японския премиер Фумио Кишида.

Това дойде на фона на размразяването на отношенията между Южна Корея и Япония и тъй като трите страни стават все по-загрижени за нарастващата самоувереност на Китай в Азиатско-тихоокеанския регион, както и за поредица от скорошни севернокорейски ракетни тестове.

„Ние сме решителни в решимостта си да поддържаме регионалната сигурност, да засилим индо-тихоокеанския ангажимент и да насърчим общия просперитет“, казаха лидерите в съвместно изявление.

Говорейки на пресконференция заедно с Кишида и Юн в петък следобед, Байдън приветства работата, която Юн и Кишида са свършили за „разрешаване на трудни проблеми, които стоят на пътя от дълго време“ в отношенията между двете страни, и със САЩ.

Лидерите обявиха набор от инициативи, за които казаха, че ще институционализират допълнително отношенията си.

Те включват засилване на комуникационните механизми между трите страни, създаване на гореща линия за реагиране на регионални кризи и обещание за провеждане на годишни тристранни срещи между правителствени агенции.

Съобщенията в първия ден от тридневната среща на върха обаче не включват официално споразумение за сигурност между триото.


Вашингтон се стреми да извлече печалба от разведряването между Южна Корея и Япония, които имат обтегнати отношения след японската окупация на Корейския полуостров през 1910-1945 г.

Враждата отдавна служи като пречка за усилията на Вашингтон да укрепи подкрепата си сред съюзниците по сигурността и икономиката в Азиатско-Тихоокеанския регион в усилията си да противодейства на влиянието на Китай.

Притесненията относно дестабилизиращия ефект от евентуална китайска инвазия в Тайван, самоуправляващ се остров, който Пекин твърди за свой, както и зачестилите ракетни тестове от Северна Корея допълнително засилиха нуждата от сътрудничество.

Сеул и Токио станаха свидетели на вълна от дипломатически пробиви през последните месеци, като Кишида каза по-рано в петък, че се е срещал с Юн „почти всеки месец от март насам“.

През май Юн стана първият южнокорейски лидер, посетил Япония от 12 години.

„От този момент нататък Кемп Дейвид ще бъде запомнен като историческо място, където Република Корея, Съединените щати и Япония провъзгласиха, че ще укрепим базирания на правила международен ред и ще играем ключови роли за подобряване на регионалната сигурност и просперитет, базиран на върху нашите споделени ценности за свобода, права на човека и върховенство на закона“, каза Юн по време на пресконференцията в петък.

Предстоящи предизвикателства

Все пак анализаторите отбелязват, че размразяването на отношенията остава политически обременено, особено в Южна Корея.

„Южнокорейският електорат е дълбоко разделен относно сближаването, относно по-дълбоката интеграция и сътрудничеството с Япония“, каза Робърт Кели, професор по международни отношения в Националния университет Пусан в Пусан, Южна Корея, каза пред Al Jazeera.

„Не съм много убеден, че южнокорейският законодателен орган, Националното събрание, подкрепя този вид ангажимент. И не съм сигурен дали южнокорейската публика също го прави.”

Това подчертава необходимостта от създаване на дълготрайни планове за извънредни ситуации за безбройните заплахи за сигурността и други заплахи в региона, каза Кели. „И това ще бъде трудно според мен“, добави той.


Докато Китай надвисна над срещата на върха, Държавният департамент на САЩ заяви тази седмица, че срещата няма за цел да бъде „провокативна“ за Пекин.

Помолен да коментира възможността за засилено сътрудничество в областта на сигурността между трите страни, говорител на китайското министерство на външните работи каза, че Азиатско-тихоокеанският регион „никога не трябва да се превръща в поле за борба за геополитическа конкуренция“.

„Никоя държава не трябва да търси собствената си сигурност за сметка на интересите на сигурността на други държави и регионалния мир и стабилност“, каза Уан Уенбин по време на брифинг за новини.

„Опитите за обединяване на различни изключващи групировки и въвеждане на блокова конфронтация и военни блокове в Азиатско-Тихоокеанския регион няма да получат подкрепа и ще бъдат посрещнати само с бдителност и съпротива от регионалните държави.“

Източник: Ал Джазира
Източник: aljazeera.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР