Лидерите на Е5 се срещат в Берлин за координация преди срещата на върха на НАТО в Турция
Лидерите на пет европейски страни се срещат в сряда в Берлин по покана на немския канцлер. Разговорите се организират две седмици преди срещата на върха на НАТО в Турция, предава dpa.
Френският президент, италианският министър-председател, полският министър председател и английският министър-председател, който тази седмица разгласи оставката си, възнамеряват да вземат участие в полемиките. Очаква се те да бъдат фокусирани върху продължаването на поддръжката за Украйна, ролята на Европа в разрешаването на спора в Иран и разпределението на финансовото задължение сред страните в НАТО.
Това е първата среща на върха на страните от формата Е5 от последната среща на военния съюз в Хага. Групата е формирана от четирите европейски страни от Г-7 и Полша, която граничи с Русия и се явява представител на ползите на страните от Източна Европа. Украинският президент Володимир Зеленски също взе участие в срещата на върха на НАТО в Нидерландия.
Досега дипломатическите старания за слагане на завършек на войната в Украйна бяха водени от Германия, Франция и Обединеното кралство (формата Е3) от името на европейците, което провокира рецензии от страна на Италия и Полша. Поради това бъдещият формат на групата евентуално също ще бъде част от дневния ред на диалозите в Берлин.
Очаква се генералният секретар на НАТО Марк Рюте, който се намира във Вашингтон, да се включи в срещата онлайн. Рюте е в американската столица за среща с президента Доналд Тръмп, на която ще се проведат евентуално деликатни диалози по отношение на приноса на Европа към груповата защита.
Ръководството на Съединени американски щати показва отчаяние от неналичието на поддръжка от страна на съдружниците в НАТО във връзка с войната в Иран. Франция, Обединеното кралство и Германия се надяват да компенсират това, като изпратят миночистачи и военни кораби за обезпечаване на по-голяма сигурност в Ормузкия пролив (разделящ Иран от Оман), ако примирието се задържи.
Срещата на върха на НАТО е планувана за 7–8 юли в турската столица Анкара.
Френският президент, италианският министър-председател, полският министър председател и английският министър-председател, който тази седмица разгласи оставката си, възнамеряват да вземат участие в полемиките. Очаква се те да бъдат фокусирани върху продължаването на поддръжката за Украйна, ролята на Европа в разрешаването на спора в Иран и разпределението на финансовото задължение сред страните в НАТО.
Това е първата среща на върха на страните от формата Е5 от последната среща на военния съюз в Хага. Групата е формирана от четирите европейски страни от Г-7 и Полша, която граничи с Русия и се явява представител на ползите на страните от Източна Европа. Украинският президент Володимир Зеленски също взе участие в срещата на върха на НАТО в Нидерландия.
Досега дипломатическите старания за слагане на завършек на войната в Украйна бяха водени от Германия, Франция и Обединеното кралство (формата Е3) от името на европейците, което провокира рецензии от страна на Италия и Полша. Поради това бъдещият формат на групата евентуално също ще бъде част от дневния ред на диалозите в Берлин.
Очаква се генералният секретар на НАТО Марк Рюте, който се намира във Вашингтон, да се включи в срещата онлайн. Рюте е в американската столица за среща с президента Доналд Тръмп, на която ще се проведат евентуално деликатни диалози по отношение на приноса на Европа към груповата защита.
Ръководството на Съединени американски щати показва отчаяние от неналичието на поддръжка от страна на съдружниците в НАТО във връзка с войната в Иран. Франция, Обединеното кралство и Германия се надяват да компенсират това, като изпратят миночистачи и военни кораби за обезпечаване на по-голяма сигурност в Ормузкия пролив (разделящ Иран от Оман), ако примирието се задържи.
Срещата на върха на НАТО е планувана за 7–8 юли в турската столица Анкара.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




