Лидерите на европейския формат Е-5 се събраха в сградата на

...
Лидерите на европейския формат Е-5 се събраха в сградата на
Коментари Харесай

Лидерите на групата Е-5 се събраха в Берлин

Лидерите на европейския формат Е-5 се събраха в постройката на немското канцлерство в Берлин, съобщи АНСА.

Срещата проведена от немския канцлер Фридрих Мерц цели членовете на групата на Е-5 да координират позициите си преди срещата на върха на НАТО, която ще бъде в Турция през юли.

Във формата Е-5 са Германия, Франция, Англия, Италия и Полша, което значи, че през днешния ден в Берлин при Мерц са Еманюел Макрон, Киър Стармър, Джорджа Мелони и Доналд Туск.

Очаква се по видеоконферентна връзка в срещата да се включи и генералният секретар на НАТО Марк Рюте.

Срещата се организира в миг, в който Рюте съобщи, че Италия е помогнала доста във войната в Иран, като е разрешила от италиански бази да бъдат осъществени 500 американски полета. Италия постоянно е казвала, че не взе участие в бойните дейности в Иран, тъй като това не е война водена от нея. Веднага след мненията на Рюте външният министър на Италия Антонио Таяни и министърът на защитата Гуидо Крозето разясниха, че не е ставало дума за полети на ударни задачи. После НАТО внесе изясненост, че е ставало дума за механически полети.
Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР