Лидерите на срещата в Доха настояват за международни действия срещу Израел
Лидерите на близо 60 арабски и ислямски страни приканиха интернационалната общественост да прекрати продажбата на оръжие на Израел и да преразгледа дипломатическите и икономическите си връзки с еврейската страна, до момента в който тя не приключи военните си дейности в Газа , съобщи БTA.
На изключителна среща на върха в Доха, ръководителите на страните членки на Арабската лига и Организацията за ислямско съдействие (ОИС) осъдиха в заключителната си декларация офанзивата на Израел от предходната седмица против водачи на " Хамас " в катарската столица. Въпреки това не бяха оповестени съответни наказания или други ограничения против Израел .
Лидерите приканиха страните по света да подхващат " всички законни и ефикасни ограничения ", с цел да спрат Израел да продължава " експанзията си против палестинския народ ", в това число посредством оръжейно ембарго и наказания . Според декларацията 57-те страни членки на ОИС би трябвало също да координират дейностите си в Организация на обединените нации, в това число за краткотрайно заледяване на израелското участие.
Участниците осъдиха " бруталната израелска експанзия против Катар и продължаващите нападателни дейности, в това число закононарушения като геноцид, етническо пречистване и апетит " , както и израелските селища и експанзионистката политика, които съгласно тях подкопават всевъзможни вероятности за мир в района.
Нидерландия не разрешава вноса от еврейски селища в окупирани от Израел територии
Заради проектите на Израел за Западния бряг и военната му атака в Газа
Миналата седмица израелски военни самолети удариха жилищен квартал в Доха, като задачата бяха водачи на " Хамас ". При офанзивата починаха шестима души, измежду които катарски офицер от службите за сигурност, а 18 бяха ранени . Палестинската ислямистка формация заяви, че нейното висше управление е оживяло.
Атаката се състоя по време на договарянията за преустановяване на огъня и освобождение на заложници, водени с посредничеството на Катар и Египет , и провокира рецензии по целия свят, което докара до свикването на срещата на върха в Доха.
Шестте страни членки на Съвета за съдействие в Залива (ССЗ) се събраха настрана и разпоредиха незабавно съвещание на Съвместния съвет за защита, с цел да оцени отбранителните благоприятни условия на страните членки пред израелската " експанзия " против Катар.
Емирът на Катар, шейх Тамим бин Хамад Ал Тани, разказа удара като " предателска експанзия против жилищен регион с учебни заведения и дипломатически задачи " . " Столицата на моята страна беше обект на експанзия. Нашите жители бяха сюрпризирани, а целият свят - шокиран от този лицемерен терористичен акт ", съобщи той.
Емирът добави, че офанзивата е осъществена по време на договарянията на водачите на " Хамас " с присъединяване на Съединени американски щати и упрекна Израел, че употребява войната в Газа за по-широки цели. " Израелската война се трансформира във война на изтребване, целяща да направи Газа необитаема като въведения към изселване " , уточни той.
Съветът по правата на индивида на Организация на обединените нации в Женева ще разиска израелската офанзива на изключително съвещание на следващия ден по искане на Пакистан и Кувейт. Дебатът стартира в 11:00 ч. локално време (12:00 ч. българско време) и ще даде опция на страните да създадат изказвания и да предложат резолюции.
Тръмп изиска от Нетаняху да не нападна още веднъж Катар
Двамата са провели два телефонни разговора
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




