ЕС застана зад Украйна, след като САЩ спряха помощта
Лидерите и формалните лица от Европейски Съюз удвоиха поддръжката си за Украйна , откакто в понеделник вечерта за страната, предава „ Politico “. Този ход пристигна единствено няколко часа откакто президентът на Съединени американски щати съобщи пред кореспонденти, че към момента даже не е обсъждал сходна пауза – и единствено три дни откакто президентът се скара на украинския президент Володимир Зеленски в Овалния кабинет.
„ Живеем в рискови времена. Сигурността на Европа е застрашена по напълно действителен метод “ , съобщи ръководителят на Комисията Урсула фон дер Лайен , до момента в който представяше нов проект за откриване на до 800 милиарда евро спомагателни разноски за защита през идващите години.
Чешкият министър-председател Петр Фиала съобщи, че решението на Тръмп „ акцентира незабавната нужда от фундаментална смяна в актуалната политика на Европа “ и прикани за увеличение на вложенията в защитата.
„ Ерата, в която разчитаме на други да се оправят с главните интернационалните провокации от наше име, завърши. Сега е моментът Европа да премине уверено от думи към дейности “ , написа той в обява в X.
Министърът на Европа на Франция Бенжамен Хадад съобщи, че решението „ отдалечава мира “ . Той продължи:
„ По създание, в случай че желаеме мир, дали прекъсването на оръжейните доставки за Украйна ще ни приближи до мира или ще ни отдалечи? То ще ни отдалечи, тъй като единствено ще ускори позициите на Русия на място. “
Пред France 2 Хадад посочи:
„ Трябва да окажем напън върху Русия, а не върху Украйна, както наподобява се случва през последните седмици . “
Във Англия , където държавното управление се пробва да се показа като мост сред Европа и Вашингтон , министрите се постараха да избегнат коментар на последната стъпка на Тръмп .
Британският вицепремиер Анджела Рейнър съобщи в предаването „ Добро утро, Англия “, че нейният началник Киър Стармър „ няма да бъде дерайлиран от известията от Белия дом “ , тъй като е „ лазерно фокусиран върху постигането на мир “ .
„ Президентът Тръмп е друг политик от мен и друг от Кир [Стармър], само че единственото нещо, което видях, е, че нашият министър-председател Кир е кадърен да води този градивен разговор и той ще го направи, и има голяма честност, и няма да го направи в ефир “ , разяснява тя пред телевизионните оператори.
Франс Тимерманс , някогашен началник на Европейски Съюз по въпросите на климата и сегашен водач на холандския алианс на лейбъристите и зелените, назова този ход „ необмислен “.
„ Невероятно. С това неразумно деяние Тръмп излага на риск сигурността на Украйна и останалата част от Европа. Това не е мирна стратегия; това е поклонение пред Путин. От Европа зависи да покаже водачество и да запълни празнината. Нидерландия също би трябвало да способства за тези старания “ , написа Тимерманс в X.
Временният румънски президент Илие Болоян настоя, че Румъния остава „ зает и благонадежден съдружник “ на Украйна . Той бе безапелационен:
„ НАТО е нашият най-силен защитителен дирек, а Румъния остава зает и благонадежден съдружник. Трябва да увеличим вложенията, с цел да укрепим отбранителния си потенциал. Европейците и американците би трябвало да работят в тясно съдействие за постигането на обективен и дълготраен мир в Украйна . “
Френският евродепутат социалист Рафаел Глуксман разяснява по френската телевизия BFMTV, че „ европейците са сами “ .
„ Ние сме сами през днешния ден, ние, европейците. Ние сме сами пред лицето на войната на европейска земя, ние сме сами пред войната в Украйна, сами пред лицето на Путин. И би трябвало незабавно да разберем какъв брой е висш този миг “ , сподели той и добави, че Европа би трябвало „ да построи лична защита, да запълни американската празнота и да помогне на Украйна да се съпротивлява “ . Той акцентира:
„ Не единствено тъй като сме солидарни с Украйна, само че и тъй като личната ни сигурност като европейци е застрашена . “
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Евгений Кънев: Все повече Тръмп наподобява на Хитлер!




