Асен Василев: Краят на Борисов и Пеевски идва ли? Ще има ли коалиция на ПП-ДБ с Радев?
Лидерът на „ Продължаваме Промяната “, част от обединението ПП-ДБ, Асен Василев бе специфичен посетител в „ Седмицата на Дарик “, с цел да разяснява настоящите вътрешнополитически тематики на фона на идните на 19 април предварителни парламентарни избори.
„ Основният приоритет, който би трябвало да имаме сега, е да се погрижим за българските жители и бизнеса. Идващата война в Иран стартира доста да подвига цените на петрола, бензина, дизела, газа и уреята, оттова ще се вдигнат и цените на торовете и по цялата хранителна верига ще има оскъпяване. Това го видяхме през 2022 година. Тогава направихме огромен спешен пакет. Сложи се таван на електрическата енергия за бизнеса, с цел да може той да подвига заплатите, а не да ги дава за електрическа енергия. Пенсиите се подвигнаха веднъж по швейцарското предписание, след това имаше актуализация на най-ниските пенсии през октомври, с цел да няма пенсионери под линията на беднотия. Доходите се подвигнаха с пакет за повдигане на приходите. Направи се специфичен фокус върху младите фамилии с деца, подвигна се данъчното облекчение. Всичко това влезе в необятен пакет, ориентиран към приходите на хората, с цел да може те да порастват по-бързо от инфлацията и да не обеднеят. Втората част бе ориентирана към бизнеса “, съобщи Асен Василев.
„ Към момента е значимо в идващия бюджет да се направи сходен антикризисен пакет, отново с фокус върху фамилиите с деца, само че също по този начин приходите да не падат под линията на беднотия. Това, което видяхме сред 2022 и 2024 година, бе, че приходите на българските фамилии започнаха да изпреварват инфлацията и започнахме да настигаме Европа. През 2025 година с пагубния бюджет на Теменужка Петкова за първи път се върнаха пенсионерите под линията на беднотия, за пръв път приходите започнаха да изостават. Правителството спря компенсацията за тока на бизнеса. Цялата безочливост беше, че в Бюджет 2026 всичко това беше вдигнато на стероиди и по тази причина се случи всичко това с митингите. Видя се, че можем да си стоим в 3% недостиг и българските приходи да наваксват по отношение на европейските приходи “, сподели още той.
„ Това, което слушам при диалозите ми с хората, е, че през 2022-2023 година взе леко да просветва и да не би трябвало да мислят по какъв начин да изкарат месеца. През 2024 година – добре, 2025 година – застой, а в този момент нещата потеглят надолу. Хората се усещат сега, че обедняват. Това дали хората изцяло се усещат по-добре зависи от финансовата политика на страната. През 2026 година щеше да е още по-зле, в случай че митингите не го бяха спрели. Иначе парите отиваха 4 милиарда в ББР, с цел да се раздават по същите схеми. Видяхме, че са вдигнали цената до 800 милиона евро за запълване на дупки в последните дни от кабинета. Вдигнаха се парите за БЕХ и той стартира да прави нелепости – искаше да купи „ златна “ морава за Козлодуй – 3000 лв. за кв. м. Повече от цената в съвсем всички градове. “
„ Няма по какъв начин по този метод хората да не обедняват. Ако се върнат парите назад под формата на данъчни облекчения, увеличени заплати и пенсии, отплата на електрическа енергия, отстъпки за горива по време на пика си, отново ще минем и през тази рецесия, наваксвайки към Европа, и ще стартираме да виждаме светлина. Ако ни върнат на постната пица, сигурно е ясно, че нещата ще станат доста зле. Последният път, когато ГЕРБ управляваха такава рецесия през 2009-2011 година, помните какво се случи. Цялото това нещо изгони стотици хиляди българи зад граница. Рецептата, която чух от екипа на Радев и от него самия, е да следваме това, което бил направил Орбан – на ниска цена съветски газ и нефт. Първо, не е на ниска цена, тъй като всеки ти продава на борсова цена. Второ, че Унгария опитва тази рецепта и сега унгарските фамилии имат по-малко пари от българските фамилии. Затова има стотици хиляди по улиците на Будапеща “, съобщи Асен Василев.
„ Трябва да се махнат касичките на властта при съставянето на идващия бюджет. Когато не отиват парите в ББР, в БЕХ, в язовири и всевъзможни други неща, от които се краде, когато се направи нагледен лист план по план, къде отиват парите. Това е извънредно значимо, а точно проект сметката да се направи транспарантно. Трябва да се защитят приходите на българските жители и да се подкрепи целият бизнес “, съобщи водачът на „ Продължаваме Промяната “.
„ През 2022 година по време на рецесията ние взехме ограничения и те бяха много по-мащабни. Тук не приказваме за доктрина. Нямаше администрация по ограниченията и не трябваше да вървиш да подаваш бележки. Мерките непосредствено се администрираха на колонката, взехме решение таргетирането на ограниченията да бъде на база какъв артикул си купуват хората. Скъпите коли постоянно са с премиумни горива, те няма да тръгнат с най-евтините горива, или пък да си сложат газова бутилка на скъпия автомобил. Ние насочихме ограниченията към най-евтиния бензин и дизел, както и към колите, които карат на газ. Дадохме ги непосредствено, на колонка, до 25 стотинки отстъпка за литър гориво. Това оказа помощ в действителност на всички, които имаха най-голяма потребност – трябваше да са физически лица “, съобщи Асен Василев.
„ Тук става въпрос за стопански резултат и по какъв начин тя да премине през рецесията по метод, по който да се защитят приходите на хората, както и бизнеса. Това, с което с сътрудниците с „ Демократична България “ сме си стиснали ръцете, е, че в случай че стоим до 3% бюджетен недостиг и до 40% преразпределение, можем да вършим всички тези ограничения, които са положителни и за хората, и за бизнеса. Идеята да не се пипа финансовата резистентност “, разяснява Асен Василев.
„ От ПП-ДБ имаме обща цел – да се разкарат Борисов и Пеевски от властта, с цел да се спрат кражбите. Това става, като им се вземе бухалката – основен прокурор. Т.е. да има нов Висш правосъден съвет, нов основен прокурор и като им се спрат паричните потоци, през които крадат. Единомислието по тези тематики е повода да я има обединението ПП-ДБ “, съобщи Василев.
„ Мисля, че листите са много мощни, имаме много нови лица, които се появиха, да вземем за пример като Велислав Величков, който се бори за това да има нов основен прокурор, още отпреди да я има „ Продължаваме Промяната “. Включиха се доста младежи, както и такива от митинга, включиха се доста хора от лекарственото съсловие, тъй като единствено ПП-ДБ ги поддържа. Има задоволително богат избор в листите на ПП-ДБ “, сподели още той.
„ Не мисля, че има друга тежест във обединенията в ПП-ДБ. Това жителите не ги интересува и не мисля, че от това има значение какво ще се случва в страната по-късно. Ясното е, че имаме безусловно единодушие по тематиките за основния прокурор, Висш съдебен съвет и това, че би трябвало да се защитят приходите на жителите, както и да се освободи бизнесът от рекет “, съобщи водачът на Политическа партия.
„ Решихме да дадем късмет на младежите още по време на митингите, по тази причина ги включихме в листите си. Те са подготвени да работят, дали са подготвени за политиката – никой не знае дали е подготвен за това, до момента в който политиката не го удари по главата. Трябва да се почисти мафиотската паплач. Започна омаскаряването против част от младите ни хора в листите. Някои от тях погледнеха Байрам Байрам в очите и не им се накриви шапката. Няма изказвания, които ни тормозят. Един човек би трябвало да се развие и организацията да го одобри – това с работа през времето. Ако пуснеш парашутист, шансът да се провали е съвсем 100% “, разяснява Асен Василев.
„ Това, което се изговори като съгласуваност на ПП-ДБ със случая „ Петрохан “, е цялостна нелепост. Свързаност няма, в случай че имаше, щеше прокуратурата да се е задействала по въпроса. Атакуват единствено нас, тъй като единствено ние им стопираме кражбите. Ако се бяхме съгласили да мине безшумно и умерено Бюджет 2026, нямаше да има офанзива „ Петрохан “. Българските жители щяха да са с 600 лв. по-бедни единствено от увеличението на пенсионните осигуровки и щяха да са платили едни спомагателни 14 милиарда лв. в касичките на Борисов и Пеевски, които да бъдат взети като спомагателен дълг. Можеше да си мълчим и да завърши това цялото нещо. Това, че се запънахме, спряхме им бюджета, свалихме им държавното управление и им блокирахме схемите за крадене, това не е първият път. Това стартира през 2022 година още. Пускаме прожекторите и ги осветляваме. Грозно бе изявлението на президента, че това била маркетингова битка с корупцията. Да върви да го каже това на Благо Коцев, който 5 месеца не си видя детето. За да не обедняват хората, би трябвало техните налози да не изтичат за покои в Дубай, или къщи в Барселона, а да се връщат към тях “, съобщи Асен Василев.
„ Краят на Борисов и Пеевски ще пристигна, в случай че излязат задоволително хора да гласоподават. При 60% изборна интензивност, Борисов и Пеевски ще имат под 80 депутата. Стане ли това, за пръв път от 2009 година насам ще имаме късмет да изберем Висш правосъден съвет и основен прокурор без Борисов и Пеевски, като това им е главният лост да се държат на власт. Те се държат на власт посредством закани. Другият лост им е посредством паричните потоци, там със 121 гласа могат да бъдат лимитирани “, съобщи Асен Василев.
„ Ние показахме, че и в ръководство, и в съпротива, когато работим в интерес на българските жители, можем да наложим дневния ред. С 36 депутати с съпротива спряхме един извънредно нездравословен за страната бюджет “, разяснява още той.
„ Коалиция с Румен Радев за ПП-ДБ наподобява неестествено към този миг. Видяхме, че господин Радев има напълно друга визия за стопанската система на страната ни. Като експерт споделям, че тя е пагубна. Нека първо да забележим дейности, а да не се доверяваме просто на думи. Ние олигархията я наименуваме с имена, аз човек, който не приказва с имена, не знам по какъв начин ще се бори. Аз не съм чул имената Гергов и Вълканов от „ Мултигруп “. Всеки, който е тръгнал на тази борба, би трябвало да бъде подготвен против него да се задействат бухалките и въпреки всичко да продължи да е в борбата. Политиката е въпрос на цели. Нашите са ясни и желаеме да са изгласувани преди каквито и да са диалози за държавно управление, тъй като им нямам религия “, съобщи Асен Василев.
„ Дали Румен Радев е проруски – би трябвало да попитате него. Радев споделя, че Европа тотално си е сбъркала политиката и би трябвало да смъкна глобите против Русия. Не съм го чул да споделя нито една неприятна дума против Русия, както и че Русия някъде сбъркала. Ако желаеме да живеем по-богато, би трябвало да погледнем къде хората живеят по-добре. В България заплатите са два пъти по-големи от съветските, същото важи и за пенсиите. Ако влезем в БРИКС, както желаеха от „ Възраждане “, ние ще сме най-богатите там. Унгария са най-бедните в Европейски Съюз към този момент, даже не сме ние, тъй като унгарците гледаха към руснаците и сякаш употребиха евтиния съветския газ. Там цените на бензина са по-високи, същото важи и за Сърбия. Руснаците не могат да се погрижат за личните си жители да живеят добре, а камо ли за нас “, съобщи още той.
„ Много постоянно ни убеждаваха, че е невероятно да живеем в естествена европейска страна. Казваха ни, че е невероятно да бъде спрян този бюджет, който спряхме дружно, споделяха ни, че това държавно управление ще изкара 4 години и Пеевски е незаобиколим фактор, и че няма смисъл да се борим. Това, което показахме в края на предходната година, е, че да, в действителност всичко това е невероятно досега, в който всички ние решим да го създадем – българските жители и шепата хора. Искам всички хора да си дадат ясна сметка, че в случай че повярват и в случай че работят без боязън, България може да бъде в действителност най-хубавото място за живот в Европа, всичко зависи единствено от нас и от общите ни старания. Това е необратимо. Тръгнали сме по този път. Въпросът е по-бързо да стигнем до по-богата, обективна и щастлива България “, съобщи Асен Василев пред Божидар Русев.
„ Основният приоритет, който би трябвало да имаме сега, е да се погрижим за българските жители и бизнеса. Идващата война в Иран стартира доста да подвига цените на петрола, бензина, дизела, газа и уреята, оттова ще се вдигнат и цените на торовете и по цялата хранителна верига ще има оскъпяване. Това го видяхме през 2022 година. Тогава направихме огромен спешен пакет. Сложи се таван на електрическата енергия за бизнеса, с цел да може той да подвига заплатите, а не да ги дава за електрическа енергия. Пенсиите се подвигнаха веднъж по швейцарското предписание, след това имаше актуализация на най-ниските пенсии през октомври, с цел да няма пенсионери под линията на беднотия. Доходите се подвигнаха с пакет за повдигане на приходите. Направи се специфичен фокус върху младите фамилии с деца, подвигна се данъчното облекчение. Всичко това влезе в необятен пакет, ориентиран към приходите на хората, с цел да може те да порастват по-бързо от инфлацията и да не обеднеят. Втората част бе ориентирана към бизнеса “, съобщи Асен Василев.
„ Към момента е значимо в идващия бюджет да се направи сходен антикризисен пакет, отново с фокус върху фамилиите с деца, само че също по този начин приходите да не падат под линията на беднотия. Това, което видяхме сред 2022 и 2024 година, бе, че приходите на българските фамилии започнаха да изпреварват инфлацията и започнахме да настигаме Европа. През 2025 година с пагубния бюджет на Теменужка Петкова за първи път се върнаха пенсионерите под линията на беднотия, за пръв път приходите започнаха да изостават. Правителството спря компенсацията за тока на бизнеса. Цялата безочливост беше, че в Бюджет 2026 всичко това беше вдигнато на стероиди и по тази причина се случи всичко това с митингите. Видя се, че можем да си стоим в 3% недостиг и българските приходи да наваксват по отношение на европейските приходи “, сподели още той.
„ Това, което слушам при диалозите ми с хората, е, че през 2022-2023 година взе леко да просветва и да не би трябвало да мислят по какъв начин да изкарат месеца. През 2024 година – добре, 2025 година – застой, а в този момент нещата потеглят надолу. Хората се усещат сега, че обедняват. Това дали хората изцяло се усещат по-добре зависи от финансовата политика на страната. През 2026 година щеше да е още по-зле, в случай че митингите не го бяха спрели. Иначе парите отиваха 4 милиарда в ББР, с цел да се раздават по същите схеми. Видяхме, че са вдигнали цената до 800 милиона евро за запълване на дупки в последните дни от кабинета. Вдигнаха се парите за БЕХ и той стартира да прави нелепости – искаше да купи „ златна “ морава за Козлодуй – 3000 лв. за кв. м. Повече от цената в съвсем всички градове. “
„ Няма по какъв начин по този метод хората да не обедняват. Ако се върнат парите назад под формата на данъчни облекчения, увеличени заплати и пенсии, отплата на електрическа енергия, отстъпки за горива по време на пика си, отново ще минем и през тази рецесия, наваксвайки към Европа, и ще стартираме да виждаме светлина. Ако ни върнат на постната пица, сигурно е ясно, че нещата ще станат доста зле. Последният път, когато ГЕРБ управляваха такава рецесия през 2009-2011 година, помните какво се случи. Цялото това нещо изгони стотици хиляди българи зад граница. Рецептата, която чух от екипа на Радев и от него самия, е да следваме това, което бил направил Орбан – на ниска цена съветски газ и нефт. Първо, не е на ниска цена, тъй като всеки ти продава на борсова цена. Второ, че Унгария опитва тази рецепта и сега унгарските фамилии имат по-малко пари от българските фамилии. Затова има стотици хиляди по улиците на Будапеща “, съобщи Асен Василев.
„ Трябва да се махнат касичките на властта при съставянето на идващия бюджет. Когато не отиват парите в ББР, в БЕХ, в язовири и всевъзможни други неща, от които се краде, когато се направи нагледен лист план по план, къде отиват парите. Това е извънредно значимо, а точно проект сметката да се направи транспарантно. Трябва да се защитят приходите на българските жители и да се подкрепи целият бизнес “, съобщи водачът на „ Продължаваме Промяната “.
„ През 2022 година по време на рецесията ние взехме ограничения и те бяха много по-мащабни. Тук не приказваме за доктрина. Нямаше администрация по ограниченията и не трябваше да вървиш да подаваш бележки. Мерките непосредствено се администрираха на колонката, взехме решение таргетирането на ограниченията да бъде на база какъв артикул си купуват хората. Скъпите коли постоянно са с премиумни горива, те няма да тръгнат с най-евтините горива, или пък да си сложат газова бутилка на скъпия автомобил. Ние насочихме ограниченията към най-евтиния бензин и дизел, както и към колите, които карат на газ. Дадохме ги непосредствено, на колонка, до 25 стотинки отстъпка за литър гориво. Това оказа помощ в действителност на всички, които имаха най-голяма потребност – трябваше да са физически лица “, съобщи Асен Василев.
„ Тук става въпрос за стопански резултат и по какъв начин тя да премине през рецесията по метод, по който да се защитят приходите на хората, както и бизнеса. Това, с което с сътрудниците с „ Демократична България “ сме си стиснали ръцете, е, че в случай че стоим до 3% бюджетен недостиг и до 40% преразпределение, можем да вършим всички тези ограничения, които са положителни и за хората, и за бизнеса. Идеята да не се пипа финансовата резистентност “, разяснява Асен Василев.
„ От ПП-ДБ имаме обща цел – да се разкарат Борисов и Пеевски от властта, с цел да се спрат кражбите. Това става, като им се вземе бухалката – основен прокурор. Т.е. да има нов Висш правосъден съвет, нов основен прокурор и като им се спрат паричните потоци, през които крадат. Единомислието по тези тематики е повода да я има обединението ПП-ДБ “, съобщи Василев.
„ Мисля, че листите са много мощни, имаме много нови лица, които се появиха, да вземем за пример като Велислав Величков, който се бори за това да има нов основен прокурор, още отпреди да я има „ Продължаваме Промяната “. Включиха се доста младежи, както и такива от митинга, включиха се доста хора от лекарственото съсловие, тъй като единствено ПП-ДБ ги поддържа. Има задоволително богат избор в листите на ПП-ДБ “, сподели още той.
„ Не мисля, че има друга тежест във обединенията в ПП-ДБ. Това жителите не ги интересува и не мисля, че от това има значение какво ще се случва в страната по-късно. Ясното е, че имаме безусловно единодушие по тематиките за основния прокурор, Висш съдебен съвет и това, че би трябвало да се защитят приходите на жителите, както и да се освободи бизнесът от рекет “, съобщи водачът на Политическа партия.
„ Решихме да дадем късмет на младежите още по време на митингите, по тази причина ги включихме в листите си. Те са подготвени да работят, дали са подготвени за политиката – никой не знае дали е подготвен за това, до момента в който политиката не го удари по главата. Трябва да се почисти мафиотската паплач. Започна омаскаряването против част от младите ни хора в листите. Някои от тях погледнеха Байрам Байрам в очите и не им се накриви шапката. Няма изказвания, които ни тормозят. Един човек би трябвало да се развие и организацията да го одобри – това с работа през времето. Ако пуснеш парашутист, шансът да се провали е съвсем 100% “, разяснява Асен Василев.
„ Това, което се изговори като съгласуваност на ПП-ДБ със случая „ Петрохан “, е цялостна нелепост. Свързаност няма, в случай че имаше, щеше прокуратурата да се е задействала по въпроса. Атакуват единствено нас, тъй като единствено ние им стопираме кражбите. Ако се бяхме съгласили да мине безшумно и умерено Бюджет 2026, нямаше да има офанзива „ Петрохан “. Българските жители щяха да са с 600 лв. по-бедни единствено от увеличението на пенсионните осигуровки и щяха да са платили едни спомагателни 14 милиарда лв. в касичките на Борисов и Пеевски, които да бъдат взети като спомагателен дълг. Можеше да си мълчим и да завърши това цялото нещо. Това, че се запънахме, спряхме им бюджета, свалихме им държавното управление и им блокирахме схемите за крадене, това не е първият път. Това стартира през 2022 година още. Пускаме прожекторите и ги осветляваме. Грозно бе изявлението на президента, че това била маркетингова битка с корупцията. Да върви да го каже това на Благо Коцев, който 5 месеца не си видя детето. За да не обедняват хората, би трябвало техните налози да не изтичат за покои в Дубай, или къщи в Барселона, а да се връщат към тях “, съобщи Асен Василев.
„ Краят на Борисов и Пеевски ще пристигна, в случай че излязат задоволително хора да гласоподават. При 60% изборна интензивност, Борисов и Пеевски ще имат под 80 депутата. Стане ли това, за пръв път от 2009 година насам ще имаме късмет да изберем Висш правосъден съвет и основен прокурор без Борисов и Пеевски, като това им е главният лост да се държат на власт. Те се държат на власт посредством закани. Другият лост им е посредством паричните потоци, там със 121 гласа могат да бъдат лимитирани “, съобщи Асен Василев.
„ Ние показахме, че и в ръководство, и в съпротива, когато работим в интерес на българските жители, можем да наложим дневния ред. С 36 депутати с съпротива спряхме един извънредно нездравословен за страната бюджет “, разяснява още той.
„ Коалиция с Румен Радев за ПП-ДБ наподобява неестествено към този миг. Видяхме, че господин Радев има напълно друга визия за стопанската система на страната ни. Като експерт споделям, че тя е пагубна. Нека първо да забележим дейности, а да не се доверяваме просто на думи. Ние олигархията я наименуваме с имена, аз човек, който не приказва с имена, не знам по какъв начин ще се бори. Аз не съм чул имената Гергов и Вълканов от „ Мултигруп “. Всеки, който е тръгнал на тази борба, би трябвало да бъде подготвен против него да се задействат бухалките и въпреки всичко да продължи да е в борбата. Политиката е въпрос на цели. Нашите са ясни и желаеме да са изгласувани преди каквито и да са диалози за държавно управление, тъй като им нямам религия “, съобщи Асен Василев.
„ Дали Румен Радев е проруски – би трябвало да попитате него. Радев споделя, че Европа тотално си е сбъркала политиката и би трябвало да смъкна глобите против Русия. Не съм го чул да споделя нито една неприятна дума против Русия, както и че Русия някъде сбъркала. Ако желаеме да живеем по-богато, би трябвало да погледнем къде хората живеят по-добре. В България заплатите са два пъти по-големи от съветските, същото важи и за пенсиите. Ако влезем в БРИКС, както желаеха от „ Възраждане “, ние ще сме най-богатите там. Унгария са най-бедните в Европейски Съюз към този момент, даже не сме ние, тъй като унгарците гледаха към руснаците и сякаш употребиха евтиния съветския газ. Там цените на бензина са по-високи, същото важи и за Сърбия. Руснаците не могат да се погрижат за личните си жители да живеят добре, а камо ли за нас “, съобщи още той.
„ Много постоянно ни убеждаваха, че е невероятно да живеем в естествена европейска страна. Казваха ни, че е невероятно да бъде спрян този бюджет, който спряхме дружно, споделяха ни, че това държавно управление ще изкара 4 години и Пеевски е незаобиколим фактор, и че няма смисъл да се борим. Това, което показахме в края на предходната година, е, че да, в действителност всичко това е невероятно досега, в който всички ние решим да го създадем – българските жители и шепата хора. Искам всички хора да си дадат ясна сметка, че в случай че повярват и в случай че работят без боязън, България може да бъде в действителност най-хубавото място за живот в Европа, всичко зависи единствено от нас и от общите ни старания. Това е необратимо. Тръгнали сме по този път. Въпросът е по-бързо да стигнем до по-богата, обективна и щастлива България “, съобщи Асен Василев пред Божидар Русев.
Източник: darik.bg
КОМЕНТАРИ




