Лидерът на ДПС - Ново начало обвини президента Румен Радев

...
Лидерът на ДПС - Ново начало обвини президента Румен Радев
Коментари Харесай

Процедурата по импийчмант - при какви обстоятелства може да се поиска?

Лидерът на " Движение за права и свободи - Ново начало " упрекна президента Румен Радев в неистина. Каза, че досега постоянно е получавал покана за съвещания при него. Никога не бил ходил, само че от почитание към Конституцията пращал свои заместници. Заяви, че има и точна информация за какво президентът този път не е поканил парламентарната група на " Движение за права и свободи - Ново начало ".

" Списъкът е бил подготвен с партиите. Вътре е било " Движение за права и свободи - Ново начало ". Той е споделил - незабавно да се отстрани. Съветниците са му споделили, че нарушава Конституцията и това е неприемливо. Той е споделил " Не ", аз съм президент, махнете го незабавно, този човек ме нервира ".

Българска национална телевизия: Какво ще последва оттук насетне по-късно деяние, Вие ще подхващат ли нещо?

Ами както виждате те са безнаказани. Ако има избори и " Движение за права и свободи - Ново начало " ги завоюва и има 121 гласа,разбира се, че ще го отстраним Радев. Но както виждаме тука няма воля по тази причина нещо. С 30 депутата не можем. Но той към този момент е нарушил Конституцията евентуално.Стои един евентуален политически водач в кабинета на президент, към този момент безусловно нелегално след нарушаванията в Конституцията, само че това към този момент го оставяме на неговата съвест ", изясни Делян Пеевски.

Отстраняване на президента може да се желае по самодейност на най-малко 60 народни представители. Предложението им, обаче би трябвало да бъде подкрепено от повече от 160 депутати, с цел да бъде изпратено в Конституционния съд. Той има едномесечен период, в който да се произнесе дали президентът е нарушил главния закон, с цел да приключи предварително мандата му. При премахване на президента от поста, мандатът се довършва от вицепрезидента.

През март 2010 година процедура по импийчмант беше задействана против президента Георги Първанов, поради оповестената от президентството стенограма на диалога му с тогавашния финансов министър Симеон Дянков. Тогава под настояването се подписаха 162-ма народни представители. В пленарна зала, обаче, за предлагането гласоподаваха 155 депутати и по този начин то не стигна до Конституционния съд.


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР