Десният „Нов фламандски алианс“ печели изборите в Белгия, премиерът Де Кроо подаде оствака
Либералната партия на премиера Александър Де Кроо „ OpenVLD “ загуби фрапантно на районните, националните и европейските избори в Белгия. Де Кроо подаде оставка.
Десният „ Нов фламандски алианс “ (N-VA) се оказа най-големият победител на изборите в Белгия в неделя, а крайнодесните „ Вламс Беланг “ се подреждат на второ място.
В страната се организираха районни, национални и европейски избори, наречени „ супер неделя “.
Във Фландрия преди всичко остава Нов фламандски алианс с 25,2 на 100, а " Вламс беланг ", за която се очакваше победа, получава 21,9 на 100 в изборите за федерални депутати.
Във Валония първото място е за Работническата партия (комунисти) с 24 на 100, втора е Социалистическата партия (21,5 на сто), следвани от Реформаторско придвижване (20,7 на сто), " Обвързаните " (13 на сто), " Еколо " (9 на сто) и " ДеФИ " (4,2 на сто).
В Брюксел при резултатите от изборите за локална власт води Реформаторското придвижване с 27,8 на 100, второто място е за " Обвързаните " (24,7 на сто), следвани от Социалистическата партия (17,2 на сто)
На национално равнище националистическата партия „ Нов фламандски алианс “, водена от Барт Де Уевер, получи 18,6% от гласовете, което е повече от 2% спрямо 2020 година, до момента в който „ Вламс Беланг “ с 15,4%, означи скок от 3,5%, съгласно предварителните резултати оповестено от телевизионния оператор VRT.
След резулататите белгийският министър председател Александер Де Кроо разгласи, че подава оставка, откакто неговата дясноцентристка партия Open VLD означи внезапен спад на гласовете си на европейските избори.
" За нас това беше една изключително сложна вечер, ние загубихме. От на следващия ден ще бъда министър-председател в оставка ", сподели той пред своите поддръжници на протест, заяви " Политико ".
Open VLD получи 5,7% от гласовете, демонстрират екзитполовете, което е спад с 2,8 процентни пункта по отношение на резултата от 2019 година Председателят на партията Том Онгена също ще подаде оставка.
Де Кроо ще остане на поста длъжностен министър-председател до съставянето на ново държавно управление.
„ Убеден съм, че се нуждаем от ново държавно управление бързо, с цялостни пълномощия. Сигналът на гласоподавателите е явен “, сподели той
FaceBookTwitterPinterest




