Левски постигна изключително стилна победа срещу ЦСКА в първия полуфинален

...

Левски изБУШи безнадежден ЦСКА, финалът изглежда близо

Левски реализира извънредно стилна победа против ЦСКА в първия полуфинален мач посред им в Купата на България. „ Сините” удариха огромния противник с 2:0, освен това в мач, в който се водеха посетители от позиция на регламента. Попаденията за отбора на Делио Роси бяха дело на Серджиу Буш, който изцяло оправда доверието на италианския експерт.

Още с първите минути се видя, че „ сините” нямат проблем да одобряват играта по-дълбоко в половината си, като оставят ЦСКА да владее повече топката. „ Червените” постановиха ранен териториален превес, като таман той се оказа основен за откриването на резултата.

В 7-ата минута „ сините” лишиха топката и стартираха контраофанзива, при която бързо сътвориха числов превес. Филипе Нашименто даде пас надясно към Обертан, който постави старания, с цел да догони кълбото до тъчлинията и да продължи напред. Мощната крачка на французина му разреши да подмине Алекс Дюлгеров, а към този момент врязал се в наказателното поле, той центрира ниско в зоната пред вратарското поле. Кълбото мина около няколко играчи на противника, преди Серджиу Буш да засече от близко – 0:1.

Играчите на Стамен Белчев бяха леко шокирани от този гол и в 10-ата минута невнимателна игра на вратаря Витаутас Черниаускас можеше елементарно да коства още едно попадение. Капитанът Божидар Чорбаджийски върна топката към стража, който бе притиснат от Паулиньо и в желанието си да почисти, изрита кълбото право към бразилеца. За шанс на литовския вратар играчът на „ сините” си послужи с ръка.

В 16-ата минута ЦСКА стигна до първи намек за заплаха пред Митрев. Тиаго Родригес даде пас към набралия скорост Едвин Джеси. Ганаецът опита да се промуши сред централните бранители, като изначало ги обърка, само че сетне Давид Яблонски възвърне позиция. Крилото на „ червените” въпреки всичко опитва шут по диагонала, който се изтърколи в навън.

Само секунди по-късно Джеси овладя дълъг пас на Дюлгеров в пеналта и съумя да мине около Афонсо Фигейредо и Холмар Ейолофсон, преди Фелипе Нашименто да му почисти топката в последния момент. Точно тук тъмнокожият футболист на ЦСКА получи тежка контузия в глезена, поради която по-късно бе откаран към болница. Това принуди символичните домакини да вършат промяна и Александър Георгиев се включи в игра.

В 25-ата минута Левски сподели подготвеност да дебне за неточности при противника. Антонио Вутов притисна Николай Бодуров към централния кръг и завоюва топката в половината на ЦСКА. Българинът незабавно даде извеждащ пас в кулоар към Буш, на който не му стигна скорост. Румънецът въпреки всичко шутира от границата на наказателното поле, право в ръцете на Черниаускас.

В ответната офанзива ЦСКА още веднъж имаше непълен късмет. Тиаго Родригес някак се пребори с двама играчи на „ сините” в наказателното поле, с цел да нанесе параболичен удар с крайник. Вратарят Божидар Митрев не бе в идеална позиция, само че и топката не откри очертанията.

Малко след изминаването на половин час игра „ синият” амулет Давид Яблонски бе на косъм от гола. Този път чешкият защитник напредна с топка в крайници и от най-малко 30 метра нанесе свиреп шут към вратата на противника. Черниаускас плонжира и бе разминат, а топката прелетя на сантиметри около десния дирек.

Почивката сред полувремената сигурно бе добре пристигнала за „ червените”, които имаха потребност от пренастройка. Каквото и да си бяха споделили в съблекалнята те, то загуби значение единствено секунди след началото на втората част, тъй като Левски удвои преднината си. Милош Цветкович направи двойно подаване с Обертан, което разреши на французина да центрира отдясно. Чорбаджийски не наблюдава придвижването на Буш в пеналта и по този начин се озова изцяло непокрит на 6-7 метра фронтално против вратата. Оттам за 25-годишния таран бе лесна работа да разстреля вратаря – 0:2!

В идващите няколко минути ЦСКА изглеждаше като отбор без ясна концепция, като последователно още веднъж потегли напред. В 58-ата минута „ червените” демонстрираха някакви първи проблясъци за нещо по-интересно. Александър Георгиев центрира отляво, а Хеан Бланко за първи път бе изтърван от „ сините” бранители. Колумбиецът се отскубна от Ейолофсон, с цел да стреля с глава от към 9-10 метра около задачата.

В 65-ата минута Енрике Рафаел предложи нещо надалеч по-интересно. Бразилецът самичък си отвори пространство за шут от към 19-20 метра, след което стреля мощно с левачката. Топката мина в навън на към половин метър около левия дирек.

Шест минути по-късно Рафаел изтърва най-чистата обстановка за „ червените”. Влезлият преди секунди Раул Лое блесна с висок пас над цялата отбрана на Левски, а Рафаел се измъкна от Афонсо Фигерейдо, оставайки напълно самичък на към 6-7 метра от вратата. Бразилецът се хвърли на шпагат и засече шокиращо в навън по диагонала.

Левски отвърна, като съвсем вкара трети гол. В 73-ата минута Обертан се бе изтеглил на няколко метра пред дъгата, когато овладя, обърна се и с пас по тревата изведе Буш отляво в пеналта. Вратарят на ЦСКА излезе, с цел да пресрещне тарана, който опитва прехвърлящ шут. Черниаускас докосна кълбото, а това бе уверено, тъй като то се отби от напречната греда.

Четвърт час преди края капитанът на „ сините” Божидар Митрев изненадващо бе свикан да се намесва. Чорбаджийски привидно направи неблаговиден опит за отдалечен шут, но топката застрашително потегли да пада под гредата. Това принуди вратарят на Левски да боксира нестабилно в корнер.

Дори в 86-ата минута Буш сподели, че не се е отказал от концепцията да търси хеттрик. Румънецът овладя топката на към 24 метра от вратата и бързичко я намести на десния си крайник, след което натисна спусъка. Вратарят на ЦСКА Черниаускас не бе сигурен по какъв начин да реагира, като в сетния момент реши да боксира мощния шут, вместо да улавя.

ЦСКА – ЛЕВСКИ 0:2

0:1 Серджиу Буш 7'

0:2 Серджиу Буш 46'

ЦСКА (4-2-3-1): Витаутас Черниаускас – Стойчо Атанасов, Божидар Чорбаджийски /к/, Николай Бодуров, Александър Дюлгеров – Кристиян Малинов (70' - Раул Лое), Рубен Пинто – Едвин Джеси (22' - Александър Георгиев), Тиаго Родригес (66' - Роланд Алберг), Енрике Рафаел – Хеан Бланко

Резерви: Слави Петров; Никола Борисов, Валентин Антов, Роланд Алберг, Раул Лое, Андре Монтейро-Укра, Александър Георгиев

Старши треньор: Стамен Белчев

Левски (4-2-3-1): Божидар Митрев /к/ - Милош Цветкович, Давид Яблонски, Холмар Ейолофсон, Афонсо Фигейредо – Хали Тиам, Фелипе Нашименто (67' - Жорди Гомес) – Антонио Вутов (83' - Васил Панайотов), Габриел Обертан, Паулиньо (72' - Роман Прохазка) – Серджиу Буш

Резерви: Николай Кръстев; Роман Прохазка, Жорди Гомес, Васил Панайотов, Жерсон Кабрал, Станислав Иванов, Станислав Костов