„Левски" победи вечния си съперник ЦСКА с 1:0 и триумфира

...

Левски спечели SESAME Купа на България

„ Левски " победи безконечния си противник ЦСКА с 1:0 и победи със SESAME Купа на България след оспорван дуел на Националния стадион "Васил Левски " в неделя.

Отборите излязоха един против различен в дълго чакания край, който стартира в 17:00 ч. На живо на го гледаха над 35 000 фенове.

След 45 минути игра двата отбора се отдръпнаха за отмора при нулево тъждество. „ Левски " откри резултата в 57-ата минута . Вратата на безконечния противник порази Илиян Стефанов. Голът се оказа и надвит за „ сините ".
Развой на мача:
Първият изстрел в мача към една от двете порти пристигна в деветата минута, когато Хосе Кордоба опита шанса си от отдалеченост, само че не откри задачата.

В 19-ата минута „ Левски " бе доста покрай откриването на резултата. „ Сините” стигнаха до свободен удар наоколо до наказателното поле на ЦСКА, откакто Томас Лам фаулира Георги Миланов и получи първия жълт картон в срещата. След разграването се стигна до блъсканица в пеналта на символичните домакини и Илиян Стефанов се озова безусловно самичък против Бусато. Халфът на „ сините” обаче се засуети и разреши на защитник на ЦСКА да избие топката, а по-късно вратарят на „ червените” улови, оповестява.

Следващият забавен миг в мача бе основан от Греъм Кери, който се нагърби с осъществяването на директен свободен удар от много сериозна отдалеченост. Халфът на ЦСКА стреля мощно, само че не откри задачата.
В 29-ата минута ЦСКА провежда добра контраофанзива. Йомов съумя да стигне до топката зад защитата на „ Левски ". Напредна по лявото крило, финтира Кордоба и центрира към другия фланг, където Тибо Вион стреля от въздуха, само че коженото кълбо мина около вратата на съперника.
Няколко минути по-късно забавните моменти се придвижиха пред вратата на ЦСКА. Филип Кръстев направи добър пробив през центъра на защитата на „ армейците " и опита да комбинира с Цунами, който бе на границата на наказателното поле. Йомов обаче съумя да изпревари своя съперник и да почисти в ъглов удар.

Втората част стартира по-силно за символичните посетители. Играчите на Станимир Стоилов откриха резултата в 57-ата минута. След следващата офанзива на „ сините”, Томас Лам направи груба неточност, откакто бе обезпокоен от Уелтън пред наказателното поле. „ Сините” съумяха да лишават, като топката попадна във Филип Кръстев, който подаде на Стефанов. Халфът на „ Левски " стреля мощно фронтално против вратата, топката рикошира в защитник и излъга вратаря Бусато.
След откриването на резултата футболистите на ЦСКА съвсем не съумяха да затруднят стражът на противника - Пламен Андреев. Играчите на „ сините” пък продължиха да търсят второ попадение. Цунами и Драган Михайлович имаха прелестни благоприятни условия да удвоят преднината на отбора си, само че вратарят на "червените " опази мрежата си.
Така „ сините “ завоюваха и първия край в шампионата сред двата тима от 2005 година насам, когато победиха с 2:1. Столичният гранд постави край и на "сушата " без трофей, която спря на 13 – тогава за последно тимът стана първенец на България, а последната Купа преди днешната бе от 2007 година, когато тимът надигра "Литекс ".

Днешният трофей е 26-ият за „ Левски " в конкуренцията.

Стартовите сформира на двата тима:

ЦСКА (4-2-3-1): 1 Густаво Бусато, 3 Жеферсон Телес, 4 Мено Кох, 8 Греъм Кери, 9 Жорди Кайседо, 10 Георги Йомов, 15 Тибо Вион, 18 Брадли Мазику, 19 Иван Турицов, 24 Карло Мухар, 29 Томас Лам

Резерви: 25 Димитър Евтимов, 5 Федерико Варела, 7 Йоан Баи, 6 Християн Петров, 27 Маурисио Гарсес, 30 Яник Сони Вилдскух

Старши треньор: Алън Пардю
"Левски " (3-4-2-1): 1 Пламен Андреев, 5 Келиан ван дер Каап, 6 Цунами, 7 Георги Миланов, 14 Илиян Стефанов, 17 Уелтън, 19 Билал Бари, 23 Сонко Сундберг, 30 Филип Кръстев, 33 Хосе Кордоба, 91 Драган Михайлович
Резерви: 13 Николай Михайлов, 99 Йоан Загоров, 4 Иван Горанов, 8 Андриан Краев, 10 Радослав Цонев, 22 Патрик-Габриел Галчев, 88 Марин Петков

Старши треньор: Станимир Стоилов

Рефер на мача: Никола Попов
Източник: skandal.bg