Лятната жега: Как високите температури влияят върху шофирането и колите?
Летните месеци са свързани с дълго чаканите почивки , пътувания до морето и безкрайни завършения . Но горещото време крие и своите опасности , изключително за водачите. Високите температури освен изтощават организма, само че и оказват доста въздействие върху уменията за шофиране , трансформирайки се в евентуална причина за произшествия .
Физиологично въздействие
При температури над 30 градуса Целзий , човешкият организъм стартира да работи на рамките на своите благоприятни условия. Дехидратацията е едно от главните последици, което води до понижаване на концентрацията и увеличение на реакционното време. Мозъкът се нуждае от оптимални условия за действие, а топлинният стрес затруднява неговата работа. Дългото излагане на високи температури може да докара до отмалялост , замаяност и даже до топлинен удар – всички тези фактори са евентуално рискови за водачите.
Влияние върху душeвността и държанието
Горещината също по този начин въздейства на прочувственото положение на водача. Изследвания демонстрират, че при високи температури хората са по-податливи на неспокойствие и експанзия . Така наречената „ пътна гняв “ се усилва в летните месеци, когато дългото очакване в тапи и нагряването на автомобила могат да изострят напрежението. Този поведенчески аспект може да докара до непредсказуеми и рискови маневри на пътя , увеличавайки вероятността от произшествия.
Влияние върху техническите аспекти на шофирането
Високите температури не засягат единствено човешкия организъм, само че и колите . При горещо време, моторите се нагряват по-бързо, което може да докара до прегряване и повреди. Гумите също са подложени на по-голямо изхабяване и риск от пръсване заради разширението на въздуха вътре в тях. Спирачната система също може да бъде наранена, като нарасналите температури водят до понижаване на успеваемостта ѝ. Всички тези механически фактори в допълнение усилват риска от пътни произшествия.
Превантивни ограничения за безвредно шофиране
За да се минимизира рискът от произшествия през горещите летни месеци, е належащо да се подхващат избрани превантивни ограничения . Ето някои от тях:
- Хидратация : Шофьорите би трябвало да пият задоволително вода, с цел да поддържат добра хидратация и централизация.
- Чести почивки : При дълги пътувания е значимо да се вършат почивки на всеки два часа, с цел да се избегне умората.
- Проверка на автомобила : Преди пътешестване, водачите би трябвало да ревизират положението на гумите, равнището на течностите и успеваемостта на климатичната система.
- Охлаждане на автомобила : Винаги, когато е допустимо, автомобилът би трябвало да бъде паркиран на сянка, а преди пътешестване да се проветри и охлади.
Високите температури съставляват сериозна опасност за безвредното шофиране, влияейки както на физическото и психическото положение на водачите , по този начин и на техническото положение на колите. Вниманието и подготовката са основни за попречване на произшествия на пътя през горещите летни дни. Отговорното държание и спазването на превантивни ограничения могат доста да понижат риска от произшествия и да обезпечат безвредно и прелестно пътешестване за всички участници в придвижването.
Припомняме, че и Агенция „ Пътна инфраструктура “ апелира водачите да карат деликатно и със съобразена скорост , да съблюдават разпоредбите за придвижване и да не подхващат рискови изпреварвания, с които заплашват сигурността на всички останали пътуващи. Да не се употребяват спешните ленти по автомагистралите за по-бързо напредване при претрупан трафик. По този метод се попречва прекосяването на транспортните средства със специфичен режим на придвижване при положение на случай.
Заради високите температури: Ограничения по пътищата в 9 области на 16 юли