Летище Пловдив е едно от малкото, които предлагат време за

...
Летище Пловдив е едно от малкото, които предлагат време за
Коментари Харесай

Лъчезар Миленчев: Само концесионер може да придаде европейск...

Летище Пловдив е едно от дребното, които оферират време за политане и кацане на самолетните компании по техен избор и предпочитание

Дойдох с чисти планове и взех решение да заложа на тази карта - който работи професионално, ще бъде в моя екип

- Г-н Миленчев, поехте Летище Пловдив в сложна обстановка за авиацията. Все отново, в какво положение заварихте сдружението?

- Заварих летището в обикновено положение, като изключа ситуацията в резултат на пандемията, която засегна целия свят. Първо се срещнах с финансово-икономическото положение на сдружението, с цел да зная на каква почва стъпвам, както и с колектива. За страдание, последният полет, който е сбъднат по постоянна линия с нискотарифен авиопревозвач от летище Пловдив, е на 8 януари тази година. Това, което мощно ме тормози, е оповестената статистика от шефа на Държавно дружество „ Ръководство на въздушно придвижване “ Георги Пеев, че полетите като цяло за България са намалели с 88 %. Ние особено отчитаме и нулев под наем сезон, защото, за разлика от предни години, през тази нямаше туристи от Русия и Израел, които посещаваха зимните ни курорти.

Сериозен недостиг има и при карго полетите

През декември и доникъде на януари е имало много мощен карго трафик, което даде глътка въздух на сдружението от финансова позиция, само че в този момент карго полети няма. Авиацията като цяло е в доста мощна турбуленция и безусловно е на земята. Нямаме изясненост по кое време ще се възстановят полетите и дали ще можем да работим обикновено. В непрестанен контакт сме с нашия главен контрагент - Ryanair, както и с Wizz Air, само че сега никой не дава индикация, че в близко време ще проработи. Иначе всички в нашето сдружение поставяме старания в този интервал да поддържаме, както се споделя, бойния дух. Заради пандемията се е наложило да бъде съкратена част от личния състав. Колегата преди мен е подхванал тази мярка и от близо 100, сега сме 78 индивида. Прилагаме и мярката 60/40, като се работи на 4-часов работен ден. Този миг без полети използваме, с цел да проведем пролетно-лятната употреба на инфраструктурата и на техниката. Полагаме грижи всички чиновници да покачват своята подготовка. На процедура сме подготвени незабавно да приемем поръчки за кацане. Работното ни време е от 6 до 22 часа, само че сме създали такава организация и планове, че в случай че се наложи карго или различен полет, да го приемем и обслужим и след 22 ч.

- Неразрешен стои въпросът с новата част от перона на Летище Пловдив. На какъв стадий е делото против частната компания и имате ли потребен ход, в случай че тя завоюва?

- Поредното дело, което води страната, в лицето на Областна администрация - Пловдив, се отсрочи за юни. Вещо лице би трябвало да откри дали перонът е едно цяло, или две елементи, и каква е опцията за независима употреба на тези две елементи - остарялата и новата. С Министерство на превоза сме коментирали разновидността, че в случай че частната компания завоюва това дело, ще се употребява единствено нашата благосъстоятелност - терминала, пистата, пътеките за рулиране и стоянките от 10 до 13, които също са наши. Там можем да одобряваме полетите, дистанцията не е огромно и пасажерите могат пеш да отидат до самолета.

- Концесията за Летище Пловдив буксува и за една година се отсрочи пет пъти. Пуснаха се клюки, че има турски и западноевропейски претенденти, само че предложения по този начин и не се подадоха в Министерство на превоза. Как си обяснявате неналичието на интерес от страна на частни вложители?

- Да, в края на месец март концесията беше отсрочена за следващ път, защото още веднъж не се яви претендент. Може би изискванията, които са заложени в концесията, са тежки и неизпълними във време на пандемия и това да води до липса на интерес. А без концесионер летището не може да реализира същински европейски тип. Необходими са доста огромни капиталовложения за възстановяване на инфраструктурата - на пистата за политане и кацане, пътеки за рулиране, терминална постройка, свето- и навигационна система, а тези средства не са по силите на сдружението.

Сега чакаме Министерството на превоза да разгласи нова процедура за концесия на ​Летище Пловдив. Знаем, че то се намира на положително стратегическо място - в центъра на 5 области: Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Кърджали, които обгръщат към 24% от популацията на България. Това е причина да има засилен пътникопоток, огромен плюс е и мощно развитата стопанска система в региона на Пловдив. Близо са и военните фабрики в Казанлък и Сопот, само че при сегашните ни условия няма по какъв начин продукцията им да се транспортира през летището, имайки поради незадоволителната товароносимост на пистата. Затова стоката им, която е със особено предопределение, главно се транспортира през летищата в София и Бургас, където има условия за кацане и политане на тежки самолети.

- А каква е вашата визия за развиване на летището в условия на концесия?

- В изискванията на концесия летището има няколко целта. Засилване на съществуващите и реализиране на нови контакти, обезпечаване на повече полети с нискотарифни авиолинии, както и усилване на чартърната стратегия. Като главно перо би трябвало да се акцентира и на карго полетите. Желая летището да добие в действителност европейски тип, с карго терминал, какъвто в този момент липсва, както и личен ГСМ, от който имаме крещяща потребност.

- Какви дейности ще предприемете за развиване на летището, до момента в който изчаквате да отмине пандемията?

- На този стадий, до момента в който изчакваме да отмине пандемията и въздушното пространство да се отвори, за жалост нищо не можем да предприемем, още по-малко да водим договаряния с нови контрагенти. Изпратили сме нашите условия на Ryanair, които са привлекателни за всяка една самолетна компания. Нашето предпочитание е да летим до разнообразни дестинации, освен до Лондон-Станстед. Летище Пловдив е едно от дребното, което предлага време за политане и кацане на самолетните компании по техен избор и предпочитание.

Мисля и по въпроса да се уреди превозът сред летището и град Пловдив

В момента, в който тръгне летищният трафик, ще изискам среща с Общината, с цел да намерим решение по какъв начин да осигурим на пасажерите комфортен превоз от и до града, а за какво не и до Асеновград. Но това е въпрос на бъдещи договаряния. Както споделих, главното в този момент е да отмине пандемията и границите да се отворят. Дотогава всичко е в областта на положителните пожелания.

- По неписано предписание всеки нов шеф си образува екип. Вие ще предприемете ли смяна на личния състав?

- Нямам сантименти към никого. Дойдох с чисти планове и взех решение да заложа на тази карта - който работи професионално, ще бъде в моя екип. Към момента нямам искания към колектива - сътрудниците са изключителни експерти и си правят съзнателно работата. Досега никой не ме е подвел. По принцип, един нов шеф първо сменя водача и секретарката, само че аз не съм направил сходна смяна. Който работи почтено и честно и дава всичко за сдружението, ще има и моята поддръжка.

О.з. полк. Лъчезар Миленчев е роден в Пловдив. Завършил е Механотехникум, а след това Висшето Народно военно учебно заведение „ Васил Левски “ /сега Национален боен университет/, компетентност „ Логистика “, с приравнена гражданска компетентност „ Икономист “. След това приключва Военната академия „ Г. С. Раковски “. Последната му работа като боен е Главният щаб на Строителни войски в София, 1999 година Професионалният му път продължава на Летище София, където работи 17 години, множеството от които като началник на отдел „ Терминали “ 1 и 2. След дълготраен престой в София се връща в родния град и по заменяне поема за 6 месеца длъжността „ Инспектор сигурност полети и аварийно-спасителна активност “ на ​Летище Пловдив. В края на предходната година се явява на конкурс за шеф на аеропорта край Крумово и печели поста.
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР