Запазено за астрономи: Хотелът, който беше взривен от Джеймс Бонд
Лесно е да не забележиш тази постройка. Проектирана е и издигната по този начин, че да се слива с околния необитаем пейзаж, а даже входът ѝ е полускрит. Гледката към нея е от голи скали и пясък, напечени от слънцето.
Вътре обаче е същински оазис. Още от входа се усеща влажният въздух от тропическите дървета и растения, засадени във вътрешната градина. Има и басейн, затрупан с великански купол.
Мястото е Чили, а постройката - хотел Residencia. Това е необичайно и недостъпно място, като че ли излязло от филм. Всъщност тук е сниман един от филмите за Джеймс Бонд с Даниел Крейг - Quantum of Solace. Спойлер - Бонд взривява постройката, тъй като в нея са се скрили злодеите в опит да изпълнят пъкления си проект.
В хотел Residencia не можеш просто да си направиш резервация. Стаите там са непокътнати за избрана категория хора - тези, които следят и изследват звездите, написа BBC. Това са астрономи, инженери и други експерти, които работят в околните научни уреди. Недалеч от хотела се намира астрономическата станция VLT (Very Large Telescope). Оборудвано с общо четири огромни телескопа, това оборудване се счита за едно от най-модерните в света.
Телескопът и хотелът са благосъстоятелност на Европейската южна обсерватория - интернационална организация, учредена през 1962 година Идеята на хотел Residencia е да обезпечи условия за живот и база за научни проучвания на едно от най-недружелюбните, само че и най-подходящи за такава работа места в света.
Пустинята Атакама, където работят учените, е голяма територия с размерите на средноголяма европейска страна - 181 хиляди кв. километра, или другояче казано, почти половин Германия. До най-близкия град се стига с кола за два часа.
Самата постройка е считана за архитектурно знамение. Тя разполага със 100 стаи и е построена по този начин, че атмосферата вътре да бъде тъкмо противоположната на рисковите условия на открито - прохладна, само че и съвсем мрачна.
Тъй като целият регион е непокътнат за работата на астрономите, се съблюдават строги правила против така наречен светлинно замърсяване. Казано просто - с цел да бъдат ефикасни телескопите, те не трябва да бъдат наранени от каквато и да е изкуствена светлина. Ето за какво в покрайнината през нощта колите не се движат на фарове, а единствено на габаритни светлини. Дори когато човек върви пешком с фенерче, е длъжен постоянно да насочва светлината надолу.
Строителите на Residencia са желали да подсигуряват, че постройката ще бъде оптимално тъмна, няма да излъчва светлина и няма да пречи на телескопите. Затова прозорците на стаите и на общите пространства са закрити с плътни щори и капаци. Над вътрешната градина има транспарантен купол, тъй като растенията въпреки всичко имат потребност от светлина, само че през нощта той се покрива със специфичен чадър.
Въпреки че се намира в пустинята, в хотела може да се живее удобно. На астрономите са обезпечени обилие от храна и зони за отмора, само че не се сервира алкохол. Употребата му е неразрешена поради огромната надморска височина - над 2000 метра - и високия риск от дехидратация заради рисковите климатични условия. Всеки клиент е предизвестен, че може да получи световъртеж и гадене. Заради разредения въздух не се предлага и спортуване навън.
Животът в Residencia се движи по строги правила и личен темп. Астрономите работят на дневни и нощни смени. Всяка заран тези, които са на промяна денем, пътуват до VLT, с цел да извършат ежедневната поддръжка на телескопите. Инженерите пък отиват до строителна площадка на към 20 километра, където се построява друго оборудване - Extremely Large Telescope, или ELT. Това ще бъде още по-голяма станция, която би трябвало да проработи през 2030 година
Активната работа на астрономите стартира през нощта, когато звездното небе може да се следи най-добре. След рухването на мрака дневната промяна се прибира, застъпва нощната и тогава оборудванията се включват.
Нощното небе на това място е фантастично. Ако погледнеш нагоре в 2 през нощта, виждаш хиляди звезди, като че ли са на една ръка разстояние. Именно тогава астрономите работят най-активно. VLT е в основата на някои от най-важните открития от началото на века - да вземем за пример първото изображение на планета отвън Слънчевата система, направено през 2004 година
На потегляне от Residencia човек има възприятието, че излиза от комфортен, студен балон и се хвърля още веднъж в парещата пустиня. След няколко дни там обаче остава и нещо друго - странното чувство, че си почнал да преосмисляш личното си значение и да осъзнаваш, че си единствено прашинка във времето и пространството. Малко хотели биха могли да се популяризират с такова прекарване за гостите си.
И най-после - каква е разликата сред скривалище на изверг, преследван от Бонд, и скривалище на астроном? В първия случай се кроят проекти за надзор над света. Във втория се разкриват тайните на Вселената.
Вътре обаче е същински оазис. Още от входа се усеща влажният въздух от тропическите дървета и растения, засадени във вътрешната градина. Има и басейн, затрупан с великански купол.
Мястото е Чили, а постройката - хотел Residencia. Това е необичайно и недостъпно място, като че ли излязло от филм. Всъщност тук е сниман един от филмите за Джеймс Бонд с Даниел Крейг - Quantum of Solace. Спойлер - Бонд взривява постройката, тъй като в нея са се скрили злодеите в опит да изпълнят пъкления си проект.
В хотел Residencia не можеш просто да си направиш резервация. Стаите там са непокътнати за избрана категория хора - тези, които следят и изследват звездите, написа BBC. Това са астрономи, инженери и други експерти, които работят в околните научни уреди. Недалеч от хотела се намира астрономическата станция VLT (Very Large Telescope). Оборудвано с общо четири огромни телескопа, това оборудване се счита за едно от най-модерните в света.
Телескопът и хотелът са благосъстоятелност на Европейската южна обсерватория - интернационална организация, учредена през 1962 година Идеята на хотел Residencia е да обезпечи условия за живот и база за научни проучвания на едно от най-недружелюбните, само че и най-подходящи за такава работа места в света.
Пустинята Атакама, където работят учените, е голяма територия с размерите на средноголяма европейска страна - 181 хиляди кв. километра, или другояче казано, почти половин Германия. До най-близкия град се стига с кола за два часа.
Самата постройка е считана за архитектурно знамение. Тя разполага със 100 стаи и е построена по този начин, че атмосферата вътре да бъде тъкмо противоположната на рисковите условия на открито - прохладна, само че и съвсем мрачна.
Тъй като целият регион е непокътнат за работата на астрономите, се съблюдават строги правила против така наречен светлинно замърсяване. Казано просто - с цел да бъдат ефикасни телескопите, те не трябва да бъдат наранени от каквато и да е изкуствена светлина. Ето за какво в покрайнината през нощта колите не се движат на фарове, а единствено на габаритни светлини. Дори когато човек върви пешком с фенерче, е длъжен постоянно да насочва светлината надолу.
Строителите на Residencia са желали да подсигуряват, че постройката ще бъде оптимално тъмна, няма да излъчва светлина и няма да пречи на телескопите. Затова прозорците на стаите и на общите пространства са закрити с плътни щори и капаци. Над вътрешната градина има транспарантен купол, тъй като растенията въпреки всичко имат потребност от светлина, само че през нощта той се покрива със специфичен чадър.
Въпреки че се намира в пустинята, в хотела може да се живее удобно. На астрономите са обезпечени обилие от храна и зони за отмора, само че не се сервира алкохол. Употребата му е неразрешена поради огромната надморска височина - над 2000 метра - и високия риск от дехидратация заради рисковите климатични условия. Всеки клиент е предизвестен, че може да получи световъртеж и гадене. Заради разредения въздух не се предлага и спортуване навън.
Животът в Residencia се движи по строги правила и личен темп. Астрономите работят на дневни и нощни смени. Всяка заран тези, които са на промяна денем, пътуват до VLT, с цел да извършат ежедневната поддръжка на телескопите. Инженерите пък отиват до строителна площадка на към 20 километра, където се построява друго оборудване - Extremely Large Telescope, или ELT. Това ще бъде още по-голяма станция, която би трябвало да проработи през 2030 година
Активната работа на астрономите стартира през нощта, когато звездното небе може да се следи най-добре. След рухването на мрака дневната промяна се прибира, застъпва нощната и тогава оборудванията се включват.
Нощното небе на това място е фантастично. Ако погледнеш нагоре в 2 през нощта, виждаш хиляди звезди, като че ли са на една ръка разстояние. Именно тогава астрономите работят най-активно. VLT е в основата на някои от най-важните открития от началото на века - да вземем за пример първото изображение на планета отвън Слънчевата система, направено през 2004 година
На потегляне от Residencia човек има възприятието, че излиза от комфортен, студен балон и се хвърля още веднъж в парещата пустиня. След няколко дни там обаче остава и нещо друго - странното чувство, че си почнал да преосмисляш личното си значение и да осъзнаваш, че си единствено прашинка във времето и пространството. Малко хотели биха могли да се популяризират с такова прекарване за гостите си.
И най-после - каква е разликата сред скривалище на изверг, преследван от Бонд, и скривалище на астроном? В първия случай се кроят проекти за надзор над света. Във втория се разкриват тайните на Вселената.
Източник: profit.bg
КОМЕНТАРИ




