Леко, тихомълком и без много шум – така вчера, 25

...
Леко, тихомълком и без много шум – така вчера, 25
Коментари Харесай

Тихомълком остана една крачка до това при арест на дете родителите да не знаят 24 часа

Леко, тихомълком и без доста звук – по този начин през вчерашния ден, 25 октомври, на първо четене минаха две доста рискови промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които дават необятни пълномощия на прокуратурата.
За какво става въпрос – за промени, които се прокарват през преходните и заключителни разпореждания на Наказателния кодекс (НК) . Промените в Наказателен кодекс са поради условия на Директива 2014/42/EC, която касае конфискацията на добито от незаконна активност имущество, като се прави и корекция в Наказателен кодекс, че можеш да влезеш от 1 до 10 години в пандиза поради кражба на автомобил.
Далеч по-опасни обаче са поправките в член 63 и член 386 на Наказателно-процесуален кодекс. В член 386 се основава нова алинея – 5, в която написа следното: " Когато е налице неотложна нужда да се предотврати настъпването на тежки неподходящи последствия за живота, свободата или физическата цялост на разположение или с цел да се предотврати обстановка, при която наказателното произвеждане може да бъде съществено възпрепятствано, уведомяването по алинея 4 може да се отсрочи за период от 24 часа . В този случай за задържането неотложно се уведомява Държавната организация за протекция на детето ".
По създание този текст се отнася до малолетни и дава право при арест на младеж родителите да не бъдат уведомявани за цяло денонощие! В настоящия Наказателно-процесуален кодекс текстът е напълно друг: „ В случаите на задържане малолетните се настаняват в подобаващи пространства настрана от пълнолетните, като неотложно се оповестява на техните родители или попечители и на шефа на образователното заведение, когато арестуваният е ученик”.
На този декор напълно почтено наподобява смяната в член 63 от Наказателно-процесуален кодекс (нови алинеи 9-11). Текстът е същият, с едно изключение – прокуратурата може да не споделя на никого, че е арестувала пълновръстен жител за период от 48 часа . Сега не е по този начин – при арест се уведомява фамилията на арестувания, работодателят, в случай че задържаният не желае и Министерство на външните работи, в случай че задържаният е непознат жител. Все отново, що се отнася до прикриването, че някой е арестуван и прокуратурата желае да не споделя за това за 48 часа, то може да апелира неотложно пред съда и съдът взема решение дали ситуацията да остане по този начин. Остава обаче подозрението какъв брой време ще би трябвало на съда да вземе решение.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР