Лекарите на круизния кораб сбъркали симптомите на хантавирус с „тревожност“ Здраве
Лекарите на борда на круизния транспортен съд са приели признаците на хантавирус при френска гражданка за „ тревога “, преди положението ѝ да стане сериозно, разкриха публични лица.
Междувременно в Испания беше доказан още един случай на болестта.
Жената, която е била евакуирана от кораба „ MV Hondius “ в Тенерифе през уикенда, сега е в „ доста сериозно положение “. Състоянието ѝ в болничното заведение бързо се утежнява.
Според испанския здравен министър Хавиер Падиля, тя е била сметната за безсимптомна, макар че е страдала от кашлица и е имала грипоподобни признаци.
Въпреки гибелта на трима души, пътували на борда на кораба, лекари от Европейския център за профилактика и надзор на болесттите (ECDC) и испанската здравна работа са пренебрегнали признаците, определяйки ги като тревога или стрес, съобщи той.
„ Те не са сметнали, че тези признаци са съвместими с хантавирус. Защо? Защото тя им е споделила за епизод на кашлица преди няколко дни, който е отшумял, а в оня миг е изпитвала нещо като стрес, тревога или раздразнителност. Затова не е било класифицирано [като хантавирус] “, изясни Падиля.
Испанец, един от 14-те души, сложени под карантина във военна болница в Мадрид след евакуацията от кораба, е дал авансово позитивен тест за заболяването в понеделник, макар че не е проявявал признаци.
В същия ден безсимптомен американец и френската гражданка също са дали позитивни проби, до момента в който управляващите не престават да твърдят обществеността, че рискът от огромно огнище е невисок.
Испанецът, който е дал позитивен тест, е развил тресчица и затруднено дишане, оповестиха от здравното министерство във вторник. Пациентът е в устойчиво положение и не демонстрира очевидно клинично утежняване.
Втори американски жител от репатриращия полет в неделя също е показал леки признаци, съгласно здравния департамент на Съединени американски щати. И двамата пасажери са пътували назад в „ биоизолационни капсули от съображения за сигурност “.
Трима души – холандска двойка и германка – починаха след пътешестване с кораба, като за двама от тях беше доказано, че са били инфектирани с вируса.
Над 90 от пасажерите и екипажа на „ Hondius “ бяха изпратени по домовете си в неделя, откакто бяха ескортирани от кораба до брега от личен състав в цялостно защитно облекло и дихателни маски.
След като всички пасажери слязоха от кораба, той отплава за Нидерландия късно в понеделник вечерта с 25 души екипаж, както и доктор и здравна сестра, и се чака да дойде на 17 май.
Сред останалите на борда са 17 души от Филипините, четирима от Нидерландия (включително двамата медици), четирима от Украйна, един от Русия и един от Полша.
Междувременно холандска болница в град Неймеген, лекуваща пациент с хантавирус, сложи под карантина 12 чиновници като превантивна мярка, откакто кръвни и уринни проби са били обработени без съблюдаване на обновените и по-строги протоколи.
„ Ще проверяваме деликатно хода на събитията, с цел да се поучим от това и да го предотвратим в бъдеще “, съобщи Бертине Лауис, ръководител на изпълнителния съвет на болничното заведение „ Радбаудумк “.
Служителите ще бъдат в изолираност в продължение на шест седмици.
Другите четирима френски жители, репатрирани от круизния транспортен съд, са били „ неотложно сложени в строга изолираност до второ разпореждане “, съобщи френският министър председател Себастиан Лекорню.
Контактен случай на хантавирус, разпознат в Конкарно, Финистер, се трансферира тази заран в Университетската болница в Рен, заяви кметът на града.
„ Току-що получих удостоверение, че лицето се трансферира тази заран “ в болничното заведение, сподели Кентен Льо Гаяр пред Агенция Франс Прес. „ Засега това остава единствено контактен случай, човек, който е бил в контакт с притежател на вируса. Така че няма потребност от суматоха, приказваме единствено за индивидуален случай, който е овладян “, добави той.
В същото време различен контактен случай е в изолираност на английската територия Питкерн – територията с минимум население в света, наброяваща едвам 35 поданици.
Правителството на Френска Полинезия разгласи, „ че контактно лице на хантавирус е минало през Таити и по-късно през Мангарева на 7 май 2026 година, без управляващите на страната и страната да бъдат осведомени “.
„ Въпросното лице не демонстрира никакви признаци и сега е изолирано под карантина на Питкерн “, се прибавя в изказването, като се прецизира, че става дума за американски жител.
Хантавирусите нормално се популяризират от диви гризачи, само че предаването на редкия вариант „ Андес “ от човек на човек е допустимо при непосредствен контакт. Симптомите могат да включват зной, тресчица, мощна отмалялост, мускулни болки, болки в стомаха, повръщане и диария.
Въпреки известията от американското Министерство на здравеопазването в неделя, че един от 18-те репатрирани американци е дал леко позитивен резултат за вируса, СЗО и испанското държавно управление омаловажиха тези констатации.
Испанското здравно министерство посочи, че тестванията на американския жител в Кабо Верде са дали резултат, избран от американците като „ едва позитивен “, „ макар че за нас той не беше безапелационен “, а различен тест е бил негативен.
„ Въпросното лице не е проявявало признаци, до момента в който е било в Кабо Верде. Въпреки това американските управляващи взеха решение да третират случая като позитивен. По тази причина те желаеха обособена евакуация, която беше осъществена с обособена лодка “, прибавиха от министерството. Разпространение на болестта
С това броят на доказаните случаи доближи седем. Сред тях са холандка и германка, които са умряли, британец, приет в болница в Южна Африка, различен британец, лекуван в Нидерландия, холандец, също в Нидерландия, както и швейцарски и френски жители.
СЗО е записала и два други „ мощно подозрителни “ случая – холандец, умрял преди да бъде тестван, и английски жител на Тристан да Куня, далечен остров в Южния Атлантик, където не е имало опция за тестване.
Говорител на здравното министерство заяви, че различен английски жител, който преди този момент е бил приет в болница с хантавирус в Южна Африка, „ се усъвършенства клинично, само че към момента е болен “. Третият доказан случай от Англия е 56-годишният някогашен служител на реда Мартин Анстий, който се лекува в Нидерландия, откакто е работил на круизния транспортен съд.
След евакуацията им от кораба в Тенерифе, 20 британци, един немец, живеещ във Англия, и един японец ще останат под 72-часово наблюдаване в болница „ Ароу Парк “ в Мърсисайд. След това ще им бъде казано дали могат да се изолират за до 45 дни вкъщи или на друго място, което медиците разказват като „ планувана, следена и деликатно ръководена мярка “.
Същото болнично заведение беше употребявано за настаняване на английски жители, завръщащи се от Ухан, Китай, при започване на пандемията от COVID-19 преди шест години.
В Нидерландия се лекува и 41-годишен холандски жител, който е съобщил за признаци на 30 април. Тестът му на 6 май е посочил позитивен резултат за андския вариант на вируса. Той е бил евакуиран в Нидерландия в същия ден, откакто корабът е спрял край Кабо Верде, и е в устойчиво положение под изолираност.
Швейцарски жител е слязъл от кораба „ Хондиус “ на остров Света Елена на 22 април и е отлетял за Швейцария на 27 април през Южна Африка и Катар. Той е развил признаци на 1 май и е дал позитивен тест за вируса на 5 май, като е лекуван в изолираност. Генералният шеф на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус акцентира, че необятната общност не би трябвало да се тормози от огнището: „ Това не е нов Коронавирус. Рискът за обществеността е невисок. Така че не би трябвало да се опасяват и не би трябвало да изпадат в суматоха. “
Мария ван Керхов, водещият епидемиолог на организацията, предложи страните, от които са пасажерите, да реализират „ интензивно наблюдаване и следене, което значи ежедневни здравни инспекции вкъщи или в профилирано заведение “.
Круизът е отплавал от Ушуая, Аржентина, на 1 април с дестинация Кабо Верде. На борда е имало 88 пасажери и 59 души екипаж от 23 националности. Водещата догадка на аржентинското държавно управление е, че холандската двойка, която по-късно умряла, се е заразила по време на екскурзия за наблюдаване на птици на бунище в Ушуая, град, прочут като „ края на света “.
Според СЗО първите два случая „ са пътували през Аржентина, Чили и Уругвай на екскурзия за наблюдаване на птици, която е включвала визити тук-там, където е известно, че участва типът плъх, пренасящ вируса “.
По данни на американските Центрове за надзор и предварителна защита на болесттите към 40% от случаите на хантавирус приключват със гибел. Осемнадесет пасажери от круизния транспортен съд са репатрирани в Съединени американски щати и се следят в профилирани медицински звена.
Всички евакуирани в Небраска са без признаци, до момента в който един от пристигналите в Атланта демонстрира признаци на болестта, оповестяват здравните управляващи.
Случаят с позитивен тест е неотложно изпратен в профилираното звено за биоизолация в Небраска. Останалите пасажери са настанени в Националния карантинен център, където ще бъдат следени и изследвани.
Междувременно в Испания беше доказан още един случай на болестта.
Жената, която е била евакуирана от кораба „ MV Hondius “ в Тенерифе през уикенда, сега е в „ доста сериозно положение “. Състоянието ѝ в болничното заведение бързо се утежнява.
Според испанския здравен министър Хавиер Падиля, тя е била сметната за безсимптомна, макар че е страдала от кашлица и е имала грипоподобни признаци.
Въпреки гибелта на трима души, пътували на борда на кораба, лекари от Европейския център за профилактика и надзор на болесттите (ECDC) и испанската здравна работа са пренебрегнали признаците, определяйки ги като тревога или стрес, съобщи той.
„ Те не са сметнали, че тези признаци са съвместими с хантавирус. Защо? Защото тя им е споделила за епизод на кашлица преди няколко дни, който е отшумял, а в оня миг е изпитвала нещо като стрес, тревога или раздразнителност. Затова не е било класифицирано [като хантавирус] “, изясни Падиля.
Френската гражданка е третият евакуиран от засегнатия от хантавирус круизен транспортен съд, за който е доказано, че е инфектиран със смъртоносната болест след репатрирането си.
Испанец, един от 14-те души, сложени под карантина във военна болница в Мадрид след евакуацията от кораба, е дал авансово позитивен тест за заболяването в понеделник, макар че не е проявявал признаци.
В същия ден безсимптомен американец и френската гражданка също са дали позитивни проби, до момента в който управляващите не престават да твърдят обществеността, че рискът от огромно огнище е невисок.
Испанецът, който е дал позитивен тест, е развил тресчица и затруднено дишане, оповестиха от здравното министерство във вторник. Пациентът е в устойчиво положение и не демонстрира очевидно клинично утежняване.
Втори американски жител от репатриращия полет в неделя също е показал леки признаци, съгласно здравния департамент на Съединени американски щати. И двамата пасажери са пътували назад в „ биоизолационни капсули от съображения за сигурност “.
Круизният транспортен съд напусна Тенерифе в посока Нидерландия в понеделник, откакто последните шестима пасажери – четирима австралийци, един британец и един новозеландец – и част от екипажа бяха евакуирани.
Трима души – холандска двойка и германка – починаха след пътешестване с кораба, като за двама от тях беше доказано, че са били инфектирани с вируса.
Над 90 от пасажерите и екипажа на „ Hondius “ бяха изпратени по домовете си в неделя, откакто бяха ескортирани от кораба до брега от личен състав в цялостно защитно облекло и дихателни маски.
След като всички пасажери слязоха от кораба, той отплава за Нидерландия късно в понеделник вечерта с 25 души екипаж, както и доктор и здравна сестра, и се чака да дойде на 17 май.
Сред останалите на борда са 17 души от Филипините, четирима от Нидерландия (включително двамата медици), четирима от Украйна, един от Русия и един от Полша.
Междувременно холандска болница в град Неймеген, лекуваща пациент с хантавирус, сложи под карантина 12 чиновници като превантивна мярка, откакто кръвни и уринни проби са били обработени без съблюдаване на обновените и по-строги протоколи.
„ Ще проверяваме деликатно хода на събитията, с цел да се поучим от това и да го предотвратим в бъдеще “, съобщи Бертине Лауис, ръководител на изпълнителния съвет на болничното заведение „ Радбаудумк “.
Служителите ще бъдат в изолираност в продължение на шест седмици.
Другите четирима френски жители, репатрирани от круизния транспортен съд, са били „ неотложно сложени в строга изолираност до второ разпореждане “, съобщи френският министър председател Себастиан Лекорню.
Контактен случай на хантавирус, разпознат в Конкарно, Финистер, се трансферира тази заран в Университетската болница в Рен, заяви кметът на града.
„ Току-що получих удостоверение, че лицето се трансферира тази заран “ в болничното заведение, сподели Кентен Льо Гаяр пред Агенция Франс Прес. „ Засега това остава единствено контактен случай, човек, който е бил в контакт с притежател на вируса. Така че няма потребност от суматоха, приказваме единствено за индивидуален случай, който е овладян “, добави той.
В същото време различен контактен случай е в изолираност на английската територия Питкерн – територията с минимум население в света, наброяваща едвам 35 поданици.
Правителството на Френска Полинезия разгласи, „ че контактно лице на хантавирус е минало през Таити и по-късно през Мангарева на 7 май 2026 година, без управляващите на страната и страната да бъдат осведомени “.
„ Въпросното лице не демонстрира никакви признаци и сега е изолирано под карантина на Питкерн “, се прибавя в изказването, като се прецизира, че става дума за американски жител.
Хантавирусите нормално се популяризират от диви гризачи, само че предаването на редкия вариант „ Андес “ от човек на човек е допустимо при непосредствен контакт. Симптомите могат да включват зной, тресчица, мощна отмалялост, мускулни болки, болки в стомаха, повръщане и диария.
Световната здравна организация (СЗО) удостовери в понеделник седем случая на андския вариант на хантавирус измежду пасажери от круизен транспортен съд.
Въпреки известията от американското Министерство на здравеопазването в неделя, че един от 18-те репатрирани американци е дал леко позитивен резултат за вируса, СЗО и испанското държавно управление омаловажиха тези констатации.
Испанското здравно министерство посочи, че тестванията на американския жител в Кабо Верде са дали резултат, избран от американците като „ едва позитивен “, „ макар че за нас той не беше безапелационен “, а различен тест е бил негативен.
„ Въпросното лице не е проявявало признаци, до момента в който е било в Кабо Верде. Въпреки това американските управляващи взеха решение да третират случая като позитивен. По тази причина те желаеха обособена евакуация, която беше осъществена с обособена лодка “, прибавиха от министерството. Разпространение на болестта
С това броят на доказаните случаи доближи седем. Сред тях са холандка и германка, които са умряли, британец, приет в болница в Южна Африка, различен британец, лекуван в Нидерландия, холандец, също в Нидерландия, както и швейцарски и френски жители.
СЗО е записала и два други „ мощно подозрителни “ случая – холандец, умрял преди да бъде тестван, и английски жител на Тристан да Куня, далечен остров в Южния Атлантик, където не е имало опция за тестване.
Говорител на здравното министерство заяви, че различен английски жител, който преди този момент е бил приет в болница с хантавирус в Южна Африка, „ се усъвършенства клинично, само че към момента е болен “. Третият доказан случай от Англия е 56-годишният някогашен служител на реда Мартин Анстий, който се лекува в Нидерландия, откакто е работил на круизния транспортен съд.
Мерки за изолираност и наблюдаване
След евакуацията им от кораба в Тенерифе, 20 британци, един немец, живеещ във Англия, и един японец ще останат под 72-часово наблюдаване в болница „ Ароу Парк “ в Мърсисайд. След това ще им бъде казано дали могат да се изолират за до 45 дни вкъщи или на друго място, което медиците разказват като „ планувана, следена и деликатно ръководена мярка “.
Същото болнично заведение беше употребявано за настаняване на английски жители, завръщащи се от Ухан, Китай, при започване на пандемията от COVID-19 преди шест години.
В Нидерландия се лекува и 41-годишен холандски жител, който е съобщил за признаци на 30 април. Тестът му на 6 май е посочил позитивен резултат за андския вариант на вируса. Той е бил евакуиран в Нидерландия в същия ден, откакто корабът е спрял край Кабо Верде, и е в устойчиво положение под изолираност.
Швейцарски жител е слязъл от кораба „ Хондиус “ на остров Света Елена на 22 април и е отлетял за Швейцария на 27 април през Южна Африка и Катар. Той е развил признаци на 1 май и е дал позитивен тест за вируса на 5 май, като е лекуван в изолираност. Генералният шеф на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус акцентира, че необятната общност не би трябвало да се тормози от огнището: „ Това не е нов Коронавирус. Рискът за обществеността е невисок. Така че не би трябвало да се опасяват и не би трябвало да изпадат в суматоха. “
Мария ван Керхов, водещият епидемиолог на организацията, предложи страните, от които са пасажерите, да реализират „ интензивно наблюдаване и следене, което значи ежедневни здравни инспекции вкъщи или в профилирано заведение “.
Круизът е отплавал от Ушуая, Аржентина, на 1 април с дестинация Кабо Верде. На борда е имало 88 пасажери и 59 души екипаж от 23 националности. Водещата догадка на аржентинското държавно управление е, че холандската двойка, която по-късно умряла, се е заразила по време на екскурзия за наблюдаване на птици на бунище в Ушуая, град, прочут като „ края на света “.
Според СЗО първите два случая „ са пътували през Аржентина, Чили и Уругвай на екскурзия за наблюдаване на птици, която е включвала визити тук-там, където е известно, че участва типът плъх, пренасящ вируса “.
По данни на американските Центрове за надзор и предварителна защита на болесттите към 40% от случаите на хантавирус приключват със гибел. Осемнадесет пасажери от круизния транспортен съд са репатрирани в Съединени американски щати и се следят в профилирани медицински звена.
Всички евакуирани в Небраска са без признаци, до момента в който един от пристигналите в Атланта демонстрира признаци на болестта, оповестяват здравните управляващи.
Случаят с позитивен тест е неотложно изпратен в профилираното звено за биоизолация в Небраска. Останалите пасажери са настанени в Националния карантинен център, където ще бъдат следени и изследвани.
Източник: woman.bg
КОМЕНТАРИ




