Лекарите на борда на круизния кораб са приели симптомите на

...
Лекарите на борда на круизния кораб са приели симптомите на
Коментари Харесай

Лекарите на круизния кораб сбъркали симптомите на хантавирус с „тревожност“ Здраве

Лекарите на борда на круизния транспортен съд са приели признаците на хантавирус при френска гражданка за „ тревога “, преди положението ѝ да стане сериозно, разкриха публични лица.

Междувременно в Испания беше доказан още един случай на болестта.

Жената, която е била евакуирана от кораба „ MV Hondius “ в Тенерифе през уикенда, сега е в „ доста сериозно положение “. Състоянието ѝ в болничното заведение бързо се утежнява.

Според испанския здравен министър Хавиер Падиля, тя е била сметната за безсимптомна, макар че е страдала от кашлица и е имала грипоподобни признаци.

Въпреки гибелта на трима души, пътували на борда на кораба, лекари от Европейския център за профилактика и надзор на болесттите (ECDC) и испанската здравна работа са пренебрегнали признаците, определяйки ги като тревога или стрес, съобщи той.

„ Те не са сметнали, че тези признаци са съвместими с хантавирус. Защо? Защото тя им е споделила за епизод на кашлица преди няколко дни, който е отшумял, а в оня миг е изпитвала нещо като стрес, тревога или раздразнителност. Затова не е било класифицирано [като хантавирус] “, изясни Падиля.

 
Френската гражданка е третият евакуиран от засегнатия от хантавирус круизен транспортен съд, за който е доказано, че е инфектиран със смъртоносната болест след репатрирането си.

Испанец, един от 14-те души, сложени под карантина във военна болница в Мадрид след евакуацията от кораба, е дал авансово позитивен тест за заболяването в понеделник, макар че не е проявявал признаци.

В същия ден безсимптомен американец и френската гражданка също са дали позитивни проби, до момента в който управляващите не престават да твърдят обществеността, че рискът от огромно огнище е невисок.

Испанецът, който е дал позитивен тест, е развил тресчица и затруднено дишане, оповестиха от здравното министерство във вторник. Пациентът е в устойчиво положение и не демонстрира очевидно клинично утежняване.

Втори американски жител от репатриращия полет в неделя също е показал леки признаци, съгласно здравния департамент на Съединени американски щати. И двамата пасажери са пътували назад в „ биоизолационни капсули от съображения за сигурност “.

 
Круизният транспортен съд напусна Тенерифе в посока Нидерландия в понеделник, откакто последните шестима пасажери – четирима австралийци, един британец и един новозеландец – и част от екипажа бяха евакуирани.

Трима души – холандска двойка и германка – починаха след пътешестване с кораба, като за двама от тях беше доказано, че са били инфектирани с вируса.

Над 90 от пасажерите и екипажа на „ Hondius “ бяха изпратени по домовете си в неделя, откакто бяха ескортирани от кораба до брега от личен състав в цялостно защитно облекло и дихателни маски.

След като всички пасажери слязоха от кораба, той отплава за Нидерландия късно в понеделник вечерта с 25 души екипаж, както и доктор и здравна сестра, и се чака да дойде на 17 май.

Сред останалите на борда са 17 души от Филипините, четирима от Нидерландия (включително двамата медици), четирима от Украйна, един от Русия и един от Полша.

Междувременно холандска болница в град Неймеген, лекуваща пациент с хантавирус, сложи под карантина 12 чиновници като превантивна мярка, откакто кръвни и уринни проби са били обработени без съблюдаване на обновените и по-строги протоколи.

„ Ще проверяваме деликатно хода на събитията, с цел да се поучим от това и да го предотвратим в бъдеще “, съобщи Бертине Лауис, ръководител на изпълнителния съвет на болничното заведение „ Радбаудумк “.

Служителите ще бъдат в изолираност в продължение на шест седмици.

Другите четирима френски жители, репатрирани от круизния транспортен съд, са били „ неотложно сложени в строга изолираност до второ разпореждане “, съобщи френският министър председател Себастиан Лекорню.

Контактен случай на хантавирус, разпознат в Конкарно, Финистер, се трансферира тази заран в Университетската болница в Рен, заяви кметът на града.

„ Току-що получих удостоверение, че лицето се трансферира тази заран “ в болничното заведение, сподели Кентен Льо Гаяр пред Агенция Франс Прес. „ Засега това остава единствено контактен случай, човек, който е бил в контакт с притежател на вируса. Така че няма потребност от суматоха, приказваме единствено за индивидуален случай, който е овладян “, добави той.

В същото време различен контактен случай е в изолираност на английската територия Питкерн – територията с минимум население в света, наброяваща едвам 35 поданици.

Правителството на Френска Полинезия разгласи, „ че контактно лице на хантавирус е минало през Таити и по-късно през Мангарева на 7 май 2026 година, без управляващите на страната и страната да бъдат осведомени “.

„ Въпросното лице не демонстрира никакви признаци и сега е изолирано под карантина на Питкерн “, се прибавя в изказването, като се прецизира, че става дума за американски жител.

Хантавирусите нормално се популяризират от диви гризачи, само че предаването на редкия вариант „ Андес “ от човек на човек е допустимо при непосредствен контакт. Симптомите могат да включват зной, тресчица, мощна отмалялост, мускулни болки, болки в стомаха, повръщане и диария.

 
Световната здравна организация (СЗО) удостовери в понеделник седем случая на андския вариант на хантавирус измежду пасажери от круизен транспортен съд.

Въпреки известията от американското Министерство на здравеопазването в неделя, че един от 18-те репатрирани американци е дал леко позитивен резултат за вируса, СЗО и испанското държавно управление омаловажиха тези констатации.

Испанското здравно министерство посочи, че тестванията на американския жител в Кабо Верде са дали резултат, избран от американците като „ едва позитивен “, „ макар че за нас той не беше безапелационен “, а различен тест е бил негативен.

„ Въпросното лице не е проявявало признаци, до момента в който е било в Кабо Верде. Въпреки това американските управляващи взеха решение да третират случая като позитивен. По тази причина те желаеха обособена евакуация, която беше осъществена с обособена лодка “, прибавиха от министерството.

Разпространение на болестта

С това броят на доказаните случаи доближи седем. Сред тях са холандка и германка, които са умряли, британец, приет в болница в Южна Африка, различен британец, лекуван в Нидерландия, холандец, също в Нидерландия, както и швейцарски и френски жители.

СЗО е записала и два други „ мощно подозрителни “ случая – холандец, умрял преди да бъде тестван, и английски жител на Тристан да Куня, далечен остров в Южния Атлантик, където не е имало опция за тестване.

Говорител на здравното министерство заяви, че различен английски жител, който преди този момент е бил приет в болница с хантавирус в Южна Африка, „ се усъвършенства клинично, само че към момента е болен “. Третият доказан случай от Англия е 56-годишният някогашен служител на реда Мартин Анстий, който се лекува в Нидерландия, откакто е работил на круизния транспортен съд.

 
Мерки за изолираност и наблюдаване

След евакуацията им от кораба в Тенерифе, 20 британци, един немец, живеещ във Англия, и един японец ще останат под 72-часово наблюдаване в болница „ Ароу Парк “ в Мърсисайд. След това ще им бъде казано дали могат да се изолират за до 45 дни вкъщи или на друго място, което медиците разказват като „ планувана, следена и деликатно ръководена мярка “.

Същото болнично заведение беше употребявано за настаняване на английски жители, завръщащи се от Ухан, Китай, при започване на пандемията от COVID-19 преди шест години.

В Нидерландия се лекува и 41-годишен холандски жител, който е съобщил за признаци на 30 април. Тестът му на 6 май е посочил позитивен резултат за андския вариант на вируса. Той е бил евакуиран в Нидерландия в същия ден, откакто корабът е спрял край Кабо Верде, и е в устойчиво положение под изолираност.

Швейцарски жител е слязъл от кораба „ Хондиус “ на остров Света Елена на 22 април и е отлетял за Швейцария на 27 април през Южна Африка и Катар. Той е развил признаци на 1 май и е дал позитивен тест за вируса на 5 май, като е лекуван в изолираност.

Генералният шеф на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус акцентира, че необятната общност не би трябвало да се тормози от огнището: „ Това не е нов Коронавирус. Рискът за обществеността е невисок. Така че не би трябвало да се опасяват и не би трябвало да изпадат в суматоха. “

Мария ван Керхов, водещият епидемиолог на организацията, предложи страните, от които са пасажерите, да реализират „ интензивно наблюдаване и следене, което значи ежедневни здравни инспекции вкъщи или в профилирано заведение “.

Круизът е отплавал от Ушуая, Аржентина, на 1 април с дестинация Кабо Верде. На борда е имало 88 пасажери и 59 души екипаж от 23 националности. Водещата догадка на аржентинското държавно управление е, че холандската двойка, която по-късно умряла, се е заразила по време на екскурзия за наблюдаване на птици на бунище в Ушуая, град, прочут като „ края на света “.

Според СЗО първите два случая „ са пътували през Аржентина, Чили и Уругвай на екскурзия за наблюдаване на птици, която е включвала визити тук-там, където е известно, че участва типът плъх, пренасящ вируса “.

По данни на американските Центрове за надзор и предварителна защита на болесттите към 40% от случаите на хантавирус приключват със гибел. Осемнадесет пасажери от круизния транспортен съд са репатрирани в Съединени американски щати и се следят в профилирани медицински звена.

Всички евакуирани в Небраска са без признаци, до момента в който един от пристигналите в Атланта демонстрира признаци на болестта, оповестяват здравните управляващи.

Случаят с позитивен тест е неотложно изпратен в профилираното звено за биоизолация в Небраска. Останалите пасажери са настанени в Националния карантинен център, където ще бъдат следени и изследвани.

Източник: woman.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР