Катастрофа край Вършец: Кола с трима души се преобърна в тежка зимна обстановка
Лек автомобил „ Хюндай “ е аварирал нощес малко преди 19 часа край Вършец. Инцидентът е станал сред селата Горна Бела речка и Миланово. В колата са пътували трима души.
При тежка зимна конюнктура транспортното средство се е преобърнало. Пътниците не са могли да излязат сами. Веднага е подаден сигнал до избавителните служби.
На място е дошъл екип пожарникари. Те са разрязали ламарините на автомобила, с цел да освободят хората. За благополучие, нито един от пасажерите не е потърпевш при случая. Това акцентира успеваемостта на бързата реакция на избавителните екипи.
Пътният сектор сред Горна Бела речка и Миланово е планински. Той е прочут с остри завои и чести зимни затруднения. Снеговалежът, поледиците и понижената видимост вършат пътя рисков.
В дните към случая регионът обичайно е измежду по-опасните за придвижване. През март 2025 година при преден удар край Вършец починаха двама души. Това още веднъж насочва вниманието към нуждата от нараснало внимание. Регионът Монтана – Вършец постоянно влиза в статистиката с висок риск от ПТП. Причините са планинският релеф, интензивното придвижване и честите метеорологични промени.
Във Вършец интензивно работи непринудено формирование. То организира образования за реакция при произшествия. Тези образования включват разсичане на автомобил и извеждане на потърпевши. Местни доброволци акцентират значимостта на тези действия. Познаването на процедурите и навременният сигнал усилват шанса за избавяне. Зрелищна злополука във Враца също сподели потребността от бърза реакция.
Пътни специалисти и полицията постоянно акцентират, че несъобразената скорост е съществена причина за произшествия. Подценяването на пътните условия в планински сектори е сериозно. След поредност тежки произшествия се повдига въпросът за по-добро зимно поддържане. Необходими са и спомагателна сигнализация и засилен надзор на скоростта.




