Леброн Джеймс отбеляза 35 точки и изведе Кливланд кавалиърс до

...

Леброн Джеймс прати "Кливланд" на четвърти пореден финал в НБА

Леброн Джеймс означи 35 точки и изведе " Кливланд кавалиърс " до победа с 87:79 в решаващия седми дуел с " Бостън селтикс ". " Кавалерите " опазиха трона в Източната конференция и за четвърта поредна година се класираха за огромния край в НБА.

Джеймс остана на игрището от първата до последната секунда и изигра следващия си впечатляващ мач. Той вкара 12 от 24-те си стрелби от игра и осем от 11-те си опита от наказателната линия. Към точковия си актив водачът на " кавалерите " добави 15 битки, девет асистенции и два чадъра.

Джеймс ще играе във финалите на НБА за осма поредна година след четирите с " Маями хийт " сред 2011 и 2014 година 33-годишният баскетболист, който кара своя 15-и сезон в лигата, преследва четвъртия си шампионски пръстен и втори с " Кливланд ".

В борбата за купата " кавалерите " ще се изправят против спечелилия от конфликта сред " Голдън стейт уориърс " и " Хюстън рокетс ". Във вторник от 4.00 часа българско време първенецът и водачът в постоянния сезон ще дефинират първенеца на Западната конференция във заключителен седми дуел.

" Кливланд " е първият тим в историята на НБА, който обръща плейофна серия против " Бостън селтикс ", откакто е изоставал с 0:2. В предходните 37 случая, в които печелят първите две срещи, " келтите " непроменяемо приключват като краен победител.

" Кливланд " и " Бостън " стигнаха до седми мач за купата на изток след един сезон, в който трябваше да преминат през доста премеждия. Двата тима започнаха шампионата като любимци в конференцията. С напредвването на постоянния сезон обаче изглеждаше все по-малко евентуално някой от тях да стигне до огромния край.

" Бостън " стартира акцията с големи очаквания, откакто притегли две огромни звезди в състава си - Кайри Ървинг и Гордън Хейуърд. Хейуърд обаче получи ужасяваща фрактура на глезена още в дебютния си мач за " келтите ", а през март и Ървинг отпадна от сметките до края на сезона.

Това даде късмет на младите играчи в състава на Брад Стивънс - новобранеца Джейсън Тейтъм, играещия втори сезон в НБА Джейлън Браун и каращия третата си година в лигата Тери Розиър - да излязат на напред във времето и дружно с опитните Ал Хорфорд, Маркъс Морис и Маркъс Смарт да съживят очакванията за първи край от осем години насам.

" Кливланд " имаше доста турбулентен сезон след раздялата с Ървинг. Първоначалният проект с привличането на Айзея Томас и Джей Краудър не сработи и през февруари " кавалерите " подмениха половината си тим. Въпреки това изключителната игра на Джеймс още веднъж сложи тим на позиция да стигне до борбата за купата.

Седмият мач се оказаха най-завързаният от всичките в серията и най-слабо резултатният. Двубоят стартира по-добре за домакините от Бостън, които имаха 10 победи в първите си 10 срещи в зала " Ти Ди гардън " в тазгодишните плейофи.

Тейтъм означи девет точки в първите девет минути, а Хорфорд направи доста мощен завършек на първата четвърт, след която " келтите " водеха с 26:18. В средата на втората част домакините натрупаха преднина от 12 точки при 35:23.

Шест минути преди края на първото полувреме Джордж Хил спря серия на " Кливланд " от близо четири минути без панер и даде началото на обрата в този мач. " Кавалерите " стопиха изоставането си единствено до една точка, преди Браун да вкара тройки и да постави завършек на втората четвърт при разлика от четири точки - 43:39.

Изключително оспорвана и основна за изхода на мача се оказа третата част. В нея и двата тима продължиха да имат проблеми със стрелбата, само че играчите на " Кливланд " се оправиха много по-добре в отбрана. Те разрешиха на противника да вкара единствено 13 точки за 12 минути. Тройка на Леброн Джеймс в края на частта донесе задатък от три точки на гостите преди последната четвърт.

Джеймс взе нещата в свои ръце и означи 12 от 35-те си точки във финалните 12 минути. Страхотната игра на новобранеца Тейтъм държеше " Бостън " в мача, само че водачът на " Кливланд " се прояви с няколко решаващи отигравания. Той направи блестяща асистенция през цялото игрище към Хил за 81:74, след което означи панер и фаул, които подвигнаха разликата до 10 точки и взеха решение изхода на мача.

" Кливланд " съумя да обърне серията с " Бостън ", макар че откакто изостана с 2:3 трябваше да играе без другата звезда в тима - Кевин Лав. Той получи разтърсвания още при започване на шестия мач и не получи позволение да играе в седмия.

Стартиралият на неговото място Джеф Грийн обаче се показа чудесно и обезпечи поддръжката в офанзива, от която Джеймс имаше потребност. Опитното тежко крило вкара 19 точки при 50% успеваемост в стрелбата и взе девет битки. Джей Ар Смит добави 12 точки, а Тристан Томпсън приключи с 10 точки и девет битки.

За " Бостън " Тейтъм беше над всички с 24 точки и седем битки. Хорфорд приключи със 17 точки, а Морис записа дабъл-дабъл от 14 точки и 12 битки. " Келтите " имаха огромни проблеми в стрелбата от отдалеченост в този мач, а гардовете останаха длъжници на тима в нахлуване.

Браун вкара 13 точки, само че пропусна 13 от 18-те си стрелби от игра. Розиър осъществя единствено четири точки след два коша от 14 стрелби от игра. Двамата комбинираха цели 19 пропуща от тройката. Смарт означи единствено един панер от 10 изстрела от игра.
Източник: dnevnik.bg