Готова ли е Българската армия да реагира при кризи
Кризата с Украйна и най-мащабното опълчване от времето на Студената война по оста НАТО-Русия, остро сложи пред обществото и партиите значими за страната въпроси.
Свиканият от президента Консултативен съвет по национална сигурност при започване на седмицата открои 7 значими целта за развиването на въоржените ни сили. Два от тях прозвучаха особоно тревожно.
Румен Радев, президент на Република България и висш главнокомандващ: Министерски съвет да обезпечи финансови запаси за поддръжка на съществуващото въоръжение и техника, с приоритет недопускане загуба на качества за надзор на въздушното и морско пространство на Република България. Да предприеме дейности за превъзмогване на изоставането и ускорение на придобиването на нова техника по към този момент подписани контракти за рационализация на Военновъздушните и Военноморските сили, както и за пускане на плана за рационализация на Сухопътни войски.
Не закъсня и констатацията на премиера, ден по-късно, по време на държавно съвещание.
Кирил Петков, министър-председател: Вчера в нашите диалози за защитата ясно се очерта, че имаме необикновено огромни язви в бранш " Отбрана ". Дефицитите са големи.
Кризата в Украйна и действителният риск от боен спор в този момент би трябвало да ускорят внезапно нужните промени, протакани от години. Страната ни към този момент заявява, че в отговор на рецесията ще построи бойна група до 1000 души от състава на сухопътните войски. Проблемът, е че ще се наложи да желаеме помощ от съдружниците ни с военни и въоръжение.
Говорим за артилерийски системи с диаметър 155 милиметра. Тези истеми имат дарба да водят огън на 40-45 км. което е условието на НАТО, което това условие ние не можем да покрием. Проектът е на стойност сред 300 и 400 млн.лв. като цяло. Той е разсрочен за няколко години, само че даже да извадим парите в този момент, надали има производител, който може да ни даде всички системи вкупом или в случай че решим да вземем втора употреба, надали има страна, която може да ни даде нужните системи в границите на 6 месеца, изясни генерал- майор Михаил Попов, пълководец на Сухопътните войски.
След влизането си в НАТО България стартира да развива експедиционни въоръжени сили, съгласно тогавашната теория на Брюксел. Заради ескалацията на напрежението в района, страната ни се върна към остарялата идея за териториална войска. Това наложи незабавна рационализация на наличните базови танкове Т-72.
Това може би е един от най-хубавите планове за рационализация от последните 15-20 години. С помощта на ТЕРЕМ и израелска компания ще получим същата платформа, само че с нови, качествени качества както за ръководство на огъня, по този начин и за ръководство на машината, което ще разреши Т-72 да направи 2-3 крачки напред като качествена бойна машина, добавя генерал-майор Михаил Попов, пълководец на Сухопътните войски.
Според командира на Сухопътните войски, нужни са нови системи за противовъздушна отбрана и топене на плана за нови бойни машини за пехотата, по опция още тази година.
Ще продължим с възстановяване на оборудването, възстановяване на стрелковото оръжие и в случай че всички тези планове стартират да работят и стартираме да получаваме нова техника, това ще стимулира персоналния състава да остане, сподели генерал- майор Михаил Попов, пълководец на Сухопътните войски.
За критиците на армията, генералът посочи, че да признаеш проблемите, не е уязвимост.
В последните 5-6 години се насади мнението, че армията е зле, че всичко е ръждясало, че се разпада, че в казармите няма хора. Фактите са по-различни. Ние не сме беззъбите Сухопътни войски, които се пробват да ни показват, безапелационен е генерал- майор Михаил Попов, пълководец на Сухопътните войски.
Според стратегическите проекти на НАТО, в случай че рецесията в Украйна ескалира във война, това автоматизирано трансформира България във фронтова страна, поради черноморската ни граница. Поради тази причина внезапно се покачиха и условията към флота.
С какво разполагаме обаче?
Техниката, с която ние разполагаме не е в първа младост и това си дава отпечатък върху нашите качества. Естествено, едно е оборудването на транспортен съд, строен преди 40 години, въпреки и осъвременен отчасти, напълно друго е оборудването, с което разполагат нашите по-напреднали съдружници. Затова и една от главните задания на Военноморски сили е модернизацията на корабния състав. Знаете, че в ход е осъществяването на плана за придобиването на многофункционален модулен патрулен транспортен съд, тъй че тези две фрегати, които ние чакаме да влязат в строя на Военноморски сили през 2025-та и 2026-та година са извънредно скъпи за флота, сподели контраадмирал Кирил Михайлов, пълководец на Военноморски сили.
В проекта за развиване на флота е заложено до 2026 година да влязат на въоръжените и 2 дизел-електрически подводници със модерни качества за разузнаване, наблюдаване и поразяване на разнообразни типове противникови съдове.
За страдание ние не можем да си позволим закупуването на нови подводници. Дори и да имахме средствата в този момент, търсенето на такива съдове в международен мащаб е извънредно огромно, тъй че даже да можехме да платим парите, които коства една нова подводница, най-вероятно ще получим тоя транспортен съд след 10 години, добави Кирил Михайлов, пълководец на Военноморски сили.
Гръбнакът на флота, както и до момента, не престават да бъдат трите осъвременени белгийски фрегати, доставени преди 15 години. Но и те се нуждаят от съвременни оръжейни системи.
Но несъмнено, те не са в първа младост и е значимо да създадем добра оцeнка какви средства да влагаме в тях и до какъв брой, с цел да не бъдат разпиляни напъните в това, да придобием нови качества, които са качествено разнообразни и на качествено по-високо равнище или да влагаме в едни по-стари платформи. Това постоянно е баланс на вероятното и нужното и е въпрос на запаси, добавя Кирил Михайлов, пълководец на Военноморски сили.
Според доктрината на Алианса, Силите за специфични интервенции ще бъдат са едни от първите, които ще бъдат сложени в нараснала бойна подготвеност. Техният пълководец формулира най-важния приоритет, с цел да отговорим на високите условия, стандарти и проекти на НАТО.
Съвместното командване на Специалните интервенции да има свои лични тактически групи за специфични интервенции - сухопътни тактически групи за специфични интервенции, морска тактическа група за специфични интервенции и авиационен съставен елемент за специфични интервенции, изясни генерал-майор Явор Матеев, пълководец на Силите за специфични интервенции.
Но съгласно генерала, главните планове, залегнали в Плана за развиване на армията до 2026 година, не са финансово обезпечени.
Необходимо е да бъде осъществен план за закупуване на ново парашутно-десантно имущество, нова персонална екипировка, ново лагерно имущество, което ни е извънредно належащо. Това са планове, свързани с придобиването на ново стрелково въоръжение. Старото въоръжение е на много години и огромна част от него не е по стандартите на НАТО, добавя генерал-майор Явор Матеев, пълководец на Силите за специфични интервенции.
Според генерал-майор Матеев, би трябвало да продължи построяването на полигона Црънча.
И при Военновъздушни сили проблемите не са по-малко. След като стана ясно, че ще се забави с 2 години доставката на закупените осем изтребители Ф-16 блок 70 и заради потребността от засилено наблюдаване или така наречен Еръполисиниг, Испания изпрати през седмицата свои изтребители у нас, а през май чакаме и Нидерландия да изпрати самолети.
Според командира на Военновъздушни сили взаимните полети със съдружниците е отлична опция за повишение подготовката
При състояние, че сме основани на групова сигурност, с цел да бъдем сполучливи, би трябвало да упражняваме групово. Така че, в сходни мероприятия, ние особено търсим изгодата. Това, което за нас все още е от особена значимост, е да съхраним нашите качества, изясни генерал-майор Димитър Петров, пълководец на Военновъздушни сили.
Според генерала, летците ни са чудесно готови и могат да извършват всевъзможни задания и с наличните ескадрили изтребители Миг-29 и Сухой. За задачата обаче Военновъздушни сили имат потребност от запаси за подготовката на целия състав.
Не приказвам единствено за летателен състав, не приказвам единствено за авиационен, защото дилемите ни са сложни и се извършват както с авиационна, по този начин и с радиотехническа техника, по този начин и със зенитно-ракетна техника. Така че всичко това в комплекс би трябвало да бъде обезпечено и да работи като система. В противоположен случай не се получава, сподели генерал-майор Димитър Петров, пълководец на Военновъздушни сили.
На началника на защитата се пада отговорността за правене на проектите за развиване на въоръжените сили. Той би трябвало да взема решение и проблемите.
Адмирал Ефтимов намерено приказва за някои от тях.
Практиката, която имаме откогато започваме да приказваме за един план, минават 10 години до неговата реализация. Затова аз сигнализирах и срещнах държавното управление, управленията на политическите партии и българския парламент с действителното положение на армията и с една още по-следваща приоритизация на това, от което се нуждаем. Направил съм лист от 10-тина качества, в това число цялостен пакет за тежка механизирана бригада, качества за противовъздушна защита на Сухопътните подразделения, Противовъздушна отбрана на обекти от сериозната инфраструктура, сподели адмирал Емил Ефтимов, шеф на защитата.
За първи път от години, може би и поради рецесията с Украйна, политиците са подготвени да вземат решение проблемите на армията.
Актът на рационализация не е еднократен акт и би трябвало да бъде повсеместен и пореден развой за допълнение на качества. Видно е, че в това положение нашите Въоръжени сили се затрудняват да извършват своите конституционни обязаности, сподели Атанас Зафиров, ръководител на парламентарната комисия по защита, " Българска социалистическа партия за България ".
По време на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, политиците реализираха единодушие да се покачват разноските за защита до 2% от Брутният вътрешен продукт още през 2023 година, да се форсира модернизацията и поддръжката на наличното въоръжение и техника, както и да се преодолее казуса с незаетите щатни бройки, които сега са близо 5000.
Свиканият от президента Консултативен съвет по национална сигурност при започване на седмицата открои 7 значими целта за развиването на въоржените ни сили. Два от тях прозвучаха особоно тревожно.
Румен Радев, президент на Република България и висш главнокомандващ: Министерски съвет да обезпечи финансови запаси за поддръжка на съществуващото въоръжение и техника, с приоритет недопускане загуба на качества за надзор на въздушното и морско пространство на Република България. Да предприеме дейности за превъзмогване на изоставането и ускорение на придобиването на нова техника по към този момент подписани контракти за рационализация на Военновъздушните и Военноморските сили, както и за пускане на плана за рационализация на Сухопътни войски.
Не закъсня и констатацията на премиера, ден по-късно, по време на държавно съвещание.
Кирил Петков, министър-председател: Вчера в нашите диалози за защитата ясно се очерта, че имаме необикновено огромни язви в бранш " Отбрана ". Дефицитите са големи.
Кризата в Украйна и действителният риск от боен спор в този момент би трябвало да ускорят внезапно нужните промени, протакани от години. Страната ни към този момент заявява, че в отговор на рецесията ще построи бойна група до 1000 души от състава на сухопътните войски. Проблемът, е че ще се наложи да желаеме помощ от съдружниците ни с военни и въоръжение.
Говорим за артилерийски системи с диаметър 155 милиметра. Тези истеми имат дарба да водят огън на 40-45 км. което е условието на НАТО, което това условие ние не можем да покрием. Проектът е на стойност сред 300 и 400 млн.лв. като цяло. Той е разсрочен за няколко години, само че даже да извадим парите в този момент, надали има производител, който може да ни даде всички системи вкупом или в случай че решим да вземем втора употреба, надали има страна, която може да ни даде нужните системи в границите на 6 месеца, изясни генерал- майор Михаил Попов, пълководец на Сухопътните войски.
След влизането си в НАТО България стартира да развива експедиционни въоръжени сили, съгласно тогавашната теория на Брюксел. Заради ескалацията на напрежението в района, страната ни се върна към остарялата идея за териториална войска. Това наложи незабавна рационализация на наличните базови танкове Т-72.
Това може би е един от най-хубавите планове за рационализация от последните 15-20 години. С помощта на ТЕРЕМ и израелска компания ще получим същата платформа, само че с нови, качествени качества както за ръководство на огъня, по този начин и за ръководство на машината, което ще разреши Т-72 да направи 2-3 крачки напред като качествена бойна машина, добавя генерал-майор Михаил Попов, пълководец на Сухопътните войски.
Според командира на Сухопътните войски, нужни са нови системи за противовъздушна отбрана и топене на плана за нови бойни машини за пехотата, по опция още тази година.
Ще продължим с възстановяване на оборудването, възстановяване на стрелковото оръжие и в случай че всички тези планове стартират да работят и стартираме да получаваме нова техника, това ще стимулира персоналния състава да остане, сподели генерал- майор Михаил Попов, пълководец на Сухопътните войски.
За критиците на армията, генералът посочи, че да признаеш проблемите, не е уязвимост.
В последните 5-6 години се насади мнението, че армията е зле, че всичко е ръждясало, че се разпада, че в казармите няма хора. Фактите са по-различни. Ние не сме беззъбите Сухопътни войски, които се пробват да ни показват, безапелационен е генерал- майор Михаил Попов, пълководец на Сухопътните войски.
Според стратегическите проекти на НАТО, в случай че рецесията в Украйна ескалира във война, това автоматизирано трансформира България във фронтова страна, поради черноморската ни граница. Поради тази причина внезапно се покачиха и условията към флота.
С какво разполагаме обаче?
Техниката, с която ние разполагаме не е в първа младост и това си дава отпечатък върху нашите качества. Естествено, едно е оборудването на транспортен съд, строен преди 40 години, въпреки и осъвременен отчасти, напълно друго е оборудването, с което разполагат нашите по-напреднали съдружници. Затова и една от главните задания на Военноморски сили е модернизацията на корабния състав. Знаете, че в ход е осъществяването на плана за придобиването на многофункционален модулен патрулен транспортен съд, тъй че тези две фрегати, които ние чакаме да влязат в строя на Военноморски сили през 2025-та и 2026-та година са извънредно скъпи за флота, сподели контраадмирал Кирил Михайлов, пълководец на Военноморски сили.
В проекта за развиване на флота е заложено до 2026 година да влязат на въоръжените и 2 дизел-електрически подводници със модерни качества за разузнаване, наблюдаване и поразяване на разнообразни типове противникови съдове.
За страдание ние не можем да си позволим закупуването на нови подводници. Дори и да имахме средствата в този момент, търсенето на такива съдове в международен мащаб е извънредно огромно, тъй че даже да можехме да платим парите, които коства една нова подводница, най-вероятно ще получим тоя транспортен съд след 10 години, добави Кирил Михайлов, пълководец на Военноморски сили.
Гръбнакът на флота, както и до момента, не престават да бъдат трите осъвременени белгийски фрегати, доставени преди 15 години. Но и те се нуждаят от съвременни оръжейни системи.
Но несъмнено, те не са в първа младост и е значимо да създадем добра оцeнка какви средства да влагаме в тях и до какъв брой, с цел да не бъдат разпиляни напъните в това, да придобием нови качества, които са качествено разнообразни и на качествено по-високо равнище или да влагаме в едни по-стари платформи. Това постоянно е баланс на вероятното и нужното и е въпрос на запаси, добавя Кирил Михайлов, пълководец на Военноморски сили.
Според доктрината на Алианса, Силите за специфични интервенции ще бъдат са едни от първите, които ще бъдат сложени в нараснала бойна подготвеност. Техният пълководец формулира най-важния приоритет, с цел да отговорим на високите условия, стандарти и проекти на НАТО.
Съвместното командване на Специалните интервенции да има свои лични тактически групи за специфични интервенции - сухопътни тактически групи за специфични интервенции, морска тактическа група за специфични интервенции и авиационен съставен елемент за специфични интервенции, изясни генерал-майор Явор Матеев, пълководец на Силите за специфични интервенции.
Но съгласно генерала, главните планове, залегнали в Плана за развиване на армията до 2026 година, не са финансово обезпечени.
Необходимо е да бъде осъществен план за закупуване на ново парашутно-десантно имущество, нова персонална екипировка, ново лагерно имущество, което ни е извънредно належащо. Това са планове, свързани с придобиването на ново стрелково въоръжение. Старото въоръжение е на много години и огромна част от него не е по стандартите на НАТО, добавя генерал-майор Явор Матеев, пълководец на Силите за специфични интервенции.
Според генерал-майор Матеев, би трябвало да продължи построяването на полигона Црънча.
И при Военновъздушни сили проблемите не са по-малко. След като стана ясно, че ще се забави с 2 години доставката на закупените осем изтребители Ф-16 блок 70 и заради потребността от засилено наблюдаване или така наречен Еръполисиниг, Испания изпрати през седмицата свои изтребители у нас, а през май чакаме и Нидерландия да изпрати самолети.
Според командира на Военновъздушни сили взаимните полети със съдружниците е отлична опция за повишение подготовката
При състояние, че сме основани на групова сигурност, с цел да бъдем сполучливи, би трябвало да упражняваме групово. Така че, в сходни мероприятия, ние особено търсим изгодата. Това, което за нас все още е от особена значимост, е да съхраним нашите качества, изясни генерал-майор Димитър Петров, пълководец на Военновъздушни сили.
Според генерала, летците ни са чудесно готови и могат да извършват всевъзможни задания и с наличните ескадрили изтребители Миг-29 и Сухой. За задачата обаче Военновъздушни сили имат потребност от запаси за подготовката на целия състав.
Не приказвам единствено за летателен състав, не приказвам единствено за авиационен, защото дилемите ни са сложни и се извършват както с авиационна, по този начин и с радиотехническа техника, по този начин и със зенитно-ракетна техника. Така че всичко това в комплекс би трябвало да бъде обезпечено и да работи като система. В противоположен случай не се получава, сподели генерал-майор Димитър Петров, пълководец на Военновъздушни сили.
На началника на защитата се пада отговорността за правене на проектите за развиване на въоръжените сили. Той би трябвало да взема решение и проблемите.
Адмирал Ефтимов намерено приказва за някои от тях.
Практиката, която имаме откогато започваме да приказваме за един план, минават 10 години до неговата реализация. Затова аз сигнализирах и срещнах държавното управление, управленията на политическите партии и българския парламент с действителното положение на армията и с една още по-следваща приоритизация на това, от което се нуждаем. Направил съм лист от 10-тина качества, в това число цялостен пакет за тежка механизирана бригада, качества за противовъздушна защита на Сухопътните подразделения, Противовъздушна отбрана на обекти от сериозната инфраструктура, сподели адмирал Емил Ефтимов, шеф на защитата.
За първи път от години, може би и поради рецесията с Украйна, политиците са подготвени да вземат решение проблемите на армията.
Актът на рационализация не е еднократен акт и би трябвало да бъде повсеместен и пореден развой за допълнение на качества. Видно е, че в това положение нашите Въоръжени сили се затрудняват да извършват своите конституционни обязаности, сподели Атанас Зафиров, ръководител на парламентарната комисия по защита, " Българска социалистическа партия за България ".
По време на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, политиците реализираха единодушие да се покачват разноските за защита до 2% от Брутният вътрешен продукт още през 2023 година, да се форсира модернизацията и поддръжката на наличното въоръжение и техника, както и да се преодолее казуса с незаетите щатни бройки, които сега са близо 5000.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ