Криминализиране на подкупите за лекари за предписването на лекарства и

...
Криминализиране на подкупите за лекари за предписването на лекарства и
Коментари Харесай

БОРКОР с рецепта срещу корупцията при лекарствата и медицинските изделия

Криминализиране на подкупите за лекари за предписването на медикаменти и медицински произведения, обществени регистри на връзките сред медиците и промишлеността и въвеждането на електронен търг и оценка на здравните технологии за плащаните с обществени средства медицински произведения, както при медикаментите. Това са част от рекомендациите на Центъра за предварителна защита и противопоставяне на корупцията и проведената престъпност (БОРКОР) за ограничението на корупционните опасности в системата на медицинските произведения.

Интересно е, че оценените проблеми съществуват от години, само че досега БОРКОР не се е занимавал с тях.

У нас пазарът на медицински произведения като разнообразни клапи, пирони, винтове, стентове, изкуствени стави и други се прави оценка на към 500 млн. лв. годишно, от които половината се заплащат непосредствено от пациентите. Поради неналичието на каквато и да е регулация и надзор, лечебните заведения купуват, а пациентите доплащат тези произведения в условия на безусловно непрозрачни цени с калкулирани солидни комисионни. Често въпросните произведения се употребяват при незабавни положения и изправен пред алтернативата да живее или не, пациентът е подготвен да заплати всяка посочена му цена, без да има време да ревизира, съпоставя цени или изследва, както би постъпил с друга стока.

Анализът на БОРКОР регистрира “негативното въздействие на лобистките ползи в областта на опазването на здравето, които доста постоянно влизат в несъгласие с публичния интерес “ в комбиниране с управническа отпадналост.

“Наличието на разнопосочни корпоративни ползи на пазара, в това число и пазара на медицинските произведения, основават съществени трудности пред реализацията и на най - положителните планове за осъществяване на държавна политика в полза на всички жители “, се показва в документа и се дава образец с неуспеха на плановете в електронното опазване на здравето.

Анализът регистрира няколко групи проблеми и предлага ограничения за противопоставяне.

Наказателна отговорност и обществени регистри против подкупите и лобизма

БОРКОР регистрира, че сега липсва законова възбрана на действия в спор на ползи за лекари или други медицински специалисти и въведени наказания за това. Липсват планувани наказателни наказания, които да инкриминират корупцията измежду лекарите, защото те не са " длъжностни лица " по смисъла на Наказателния кодекс. Липсват и други правила, които да инкриминират рушвет или други корупционни закононарушения при или във връзка осъществяване на отговорностите, в това число при предписването и доставката на медикаменти, медицински произведения или при препращане на пациенти или материал за проучвания.

Като пропуск БОРКОР показва и неналичието на изясненост, проследимост и отчетност по отношение на подписаните контракти на лекари с фармацевтични компании за посланичество, дистрибуция, образования .

През последните години фармацевтичната промишленост стегна разпоредбите, по които спонсорира здравното съсловие, а от 2016 година в Европа, включително и у нас, стартира да работи Кодекс за обявяване, който задължава компаниите да разгласяват спонсорството към съответни лекари и медицински сдружения за присъединяване им в медицински конгреси, лекции, съвещания и други Досега са оповестени данни за2015 и2016 година, а в края на юни тази година ще бъдат оповестени данните за спонсорството на промишлеността към медицинския отрасъл за 2017 година.

Извън това обявяване обаче попадамотивираното определяне на медикаменти, а медицинските произведения остават напълно в зоната на здрача с тотално непрозрачни цени, разноски за тях и взаимоотношения с здравното съсловие.

Затова от БОРКОР оферират специфични текстове в Наказателния кодекс, с които се инкриминира даването и приемането на рушвет за лекари, в това число за предписването на медикаменти и медицински произведения .

" В доста европейски страни материалните и финансови връзки сред лекари и фармацевтични компании и сред лекари и пациенти са прецизно регламентирани и се постановат строги наказания, в това число и наказателни. В някои страни като Германия, да вземем за пример, има особено признат или настоящ закон за битка с корупцията в областта на опазването на здравето. В Германския Наказателен кодекс съществуват три правила, които инкриминират корупцията измежду лекарите ", се споделя в отчета на БОРКОР.

Предвиденото в Германия наказване е отнемане от независимост до три години или санкция, а в изключително тежки случаи – до пет години .

Освен това БОРКОР предлага основаване и поддържане в Министерството на здравеопазването на обществен указател за лекарите, които имат подписани контракти с фармацевтични компании, получените средства, командировки, образования, на база на получена информация от Национална агенция за приходите .

В някои страни във всяко лечебно заведение е въведена фигурата на чиновник по честността , зависещ на здравното министерство, който следи за корупционни практики и спор на ползи.

Оценка на здравните технологии и за медицинските произведения

Докладът на БОРКОР предлага също изборът на най- подобаващото за даден диагностично-лечебен развой здравно произведение да става в следствиеоценка на здравните технологии (ОЗТ), каквато сега у нас се ползва само за навлизащите новаторски медикаменти, плащани от НЗОК.

Обзорът на положителните практики на страните по света и в Европейски Съюз сподели, че в страните, където действат организации за оценка на здравните технологии, част от които са медицинските произведения, разноските за тях са най – ниски.

Непрозрачните цени ощетяват страната и жителите

Анализът на БОРКОРкритикува и непрозрачните цени на изделията у нас. В регистрите на Изпълнителната организация по медикаментите (ИАЛ) не е планувано да се афишират цените, в това число и продажните, с претекст комерсиална загадка. Търговците са задължени да афишират само продажните цени на медицинските произведения, включени в листата на изделията, които се заплащат с обществени средства. Публичността на информацията обаче се лимитира единствено до плащащите институции и е недостъпна за жителите.

" От извършените срещи с специалисти, се откри, че и ИАЛ няма достъп до тях. Липсата на бистрота и гласност на продажните цени и цената, до която се заплаща изделието, води до спекулации с тях ", показват от БОРКОР.

" Това води до опция за злоупотреби и умишлено завишаване на продажните цени, включително и на цените на изделията, които се заплащат от НЗОК. По този метод се ощетяват както страната, по този начин и жителите ", се споделя в разбора.

Е-търг и за медицинските произведения

Друга съществена рекомендация на БОРКОР е покупката на медицинските произведения да става с централизиран електронен търг, както това е планувано за медикаментите. Електронният търг за медикаментите обаче към този момент втора година еблокиран от процедури по обжалване, което е още едно доказателство за многочислените ползи против опитите на страната да вкара транспарантен ред на пазара на медикаментите и медицинските произведения.

Предходни разбори на БОРКОР са открили, че точно разноските за медикаменти и медицински произведения са най-големият дял от разноските на лечебните заведения. " В доста от страните - Белгия, Чехия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Унгария, Италия, Полша, Словакия, Испания, Швеция, Англия - доставката на медицински произведения, консумативи и лекарствени артикули за структурните звена от националните системи на опазване на здравето, в това число и на профилираните и спешно избавителни служби се реализира посредством централни органи посредством е- търгове ", се споделя в разбора на БОРКОР.

Заявката за въвеждането на централизиран електронен търг и за медицинските произведения попада в предизборната стратегия на ГЕРБ ибеше дадена от предходния екип на здравното министерство от отрасловия зам.-министър на опазването на здравето Лидия Нейчева през септември предходната година.

Управленска отпадналост, фиктивен надзор

БОРКОР установи още и управническата отпадналост за налагане на ред на пазара на медицински произведения поради честите промени във властта, незадоволителния кадрови запас и това, че липсва синхрон сред виновните институции.

Констатирана е “разпокъсаност и неизясненост за броя на търговците на дребно на територията на страната и заради това липса на проследимост, отчетност и цялостна информация за комерсиалния оборот с медицински произведения “.

Проблем има и с контрола над медицинските произведения. Дирекция " Надзор на пазара и инспекции " в ИАЛ се състои от 51 специалисти, които реализират контрол на територията на цялата страна както върху лекарствените артикули, по този начин и върху медицинските произведения. " Налице е непълнота на ресурсите за реализирането на надзор, което го прави фиктивен и непълен и заради това неефикасен ", показва БОРКОР.

" Липсата на съгласуваност, координация и синхрон сред контролните и надзорните секторни органи, какъвто е и ИАЛ по отношение на медицинските произведения, води до липса на точна и цялостна информация за финансовия и продуктов размер на вноса на медицински произведения от Европейски Съюз и отвън Европейски Съюз и за осъществените продажби на едро и дребно с медицински произведения вътре в страната и по групи медицински произведения. Това се потвърди и от направеното изследване и преписка на екипа с Национална агенция за приходите, Агенция " Митници " и Национален статистически институт ", се споделя в разбора.
Източник: mediapool.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР