Медведев: Русия ще разглежда това като обявяване на война
Кремъл съобщи през днешния ден, че е явно, че НАТО води война против Русия, като оказва директна и непряка поддръжка на Украйна, съобщи Ройтерс, заяви Българска телеграфна агенция.
„ НАТО де факто е въвлечена в тази война “, сподели пред кореспонденти Дмитрий Песков, прессекретарят на съветския президент Владимир Путин. „ НАТО оказва директна и непряка поддръжка на режима в Киев. Може да се каже с безспорна сигурност, че НАТО се бие против Русия ", уточни той.
Още вести от Украйна
Междувременно някогашният съветски президент Дмитрий Медведев съобщи, че в случай че силите на НАТО стартират да пазят украинското въздушно пространство, Русия ще преглежда този ход като оповестяване на война, съобщи ДПА.
„ Реализирането на провокативната концепция на Киев и други идиоти да основат зона, неразрешена за полети, над Украйна, и да разрешат на страните от НАТО да смъкват нашите дронове, ще значи единствено едно: война на НАТО с Русия “, написа съветският политик в своя канал в „ Телеграм “.
След като предходната седмица съветски дронове нарушиха полското въздушно пространство, НАТО разположи спомагателни изтребители по източната си граница. Това провокира нова полемика в Европа за разширение на отбраната към западната част на Украйна и за събаряне на съветски дронове или ракети, които навлизат в тази зона.
От началото на войната през 2022 година Украйна приканва за определяне на зона, неразрешена за полети, от страна на НАТО. Западните съдружници на Киев обаче до момента се въздържат от такава стъпка, опасявайки се от директна военна борба с Москва, отбелязва Ройтерс.
Медведев, който понастоящем разполага със забележителна власт в Русия като заместник-председател на Съвета за сигурност, също заплаши с ответни ограничения, в случай че замразените в Европейския съюз съветски държавни активи бъдат употребявани за финансиране на Украйна като част от репарационен заем. Москва ще преследва виновните страни и политици от Европейски Съюз „ във всички вероятни интернационалните и национални съдилища – а в някои случаи и отвън тях “, добави той.




