Меджидиев: Здравната каса да плаща за качество на медицинските услуги
" Крайно време е здравната каса да заплаща за качество, а освен за оборот или минали заболели. Защото ние сега плащаме за пакет - този месец са минали 100 индивида, 20 по тази пътека, 20 по еди-коя си пътека. Оценката за положителното качество липсва ".
Това съобщи доктор Асен Меджидиев след чуването за поста подуправител на НЗОК пред комисията по опазването на здравето. След като „ Прогресивна България " номинира доктор Меджидиев за втори подуправител на НЗОК, той се оказа и единственият претендент за свободния пост. Д-р Меджидиев отговори на въпросите на Комисията и се чака кандидатурата му да бъде гласувана с мандат до 30 ноември 2028 година в Народното събрание.
" Приемам тази номинация на първо място като отговорност и идея, с ангажимент към страната и обществото. Пред Националната здравноосигурителна каса стоят за решение доста въпроси и проблеми ".
Д-р Меджидиев дефинира екипната работа сред Здравната каса, Министерството на здравеопазването, Народното събрание и неправителствения бранш като основна за развиването на здравната система.
Част от целите, които кандидат-подуправителят уточни, са подобряването на институционалния надзор върху разходването на обществения запас на Касата и основаване на условия за повишение на качеството на медицинските и денталните действия, заплащани от Националната каса.
Сред механизмите за следене на качеството са въвеждане на пациентски анкетни карти, както и присъединяване в контролната активност на НЗОК на специалисти, излъчени от бордовете по специалности на Българския лекарски съюз.
" Това е заложено още през 2021 - 2022 година, само че не се извършва. Целта е да има описи с лекари, излъчени от бордовете по специалности, които да бъдат част от инспекциите в даденото лечебно заведение или клиника по съответната компетентност. В момента се осъществяваше единствено контролна активност върху банкет, изписване, престой на пациента, логаритми. Никъде не се осъществяваше надзор върху самата здравна активност. Това е за мен наложително ", съобщи Меджидиев.
" Приоритет е остойностяването на лекарския и сестринския труд и залагането му в клиничните пътеки. До момента в клиничните пътеки са заложени всички други разноски, само че не и разход за труда на лекаря и здравната сестра. Като министър работих за това с БЛС, а доколкото знам, те още работят по въпроса. Надявам се, че в период до половин - една година можем да го реализираме, и това ще промени радикално системата на възнаграждение и на оценка на лекарския и на сестринския труд. Със залагането на разхода за лекарски труд в клиничната пътека, процесът на заплащане става доста по-обективен. Всеки един човек във всеки един миг ще знае какво заплащане следва да получи ", съобщи още Меджидиев.
Според него това ще понижи разноските в системата, тъй като ще отпаднат всички спомагателни материални тласъци, които натоварват управлението на лечебните заведения. Тогава всеки един работещ ще знае тъкмо какъв брой е изработил за месеца и никой няма да може да манипулира възнаграждението.
Сред целите му е и интеграцията на електронни портали и системи на Националната каса с Националната здравноинформационна система, Министерството на здравеопазването и с осведомителните системи на други институции в бранша.
" Така ще се покачат аналитичните и контролните качества на институцията. Към момента осведомителните системи на Националната каса и на НЗИС не могат да обезпечат бърз и ефективен разбор на данните, който да разрешава улавянето на всички отклонения от откритите условия, необикновени отклонения в активността на изпълнителите или индикации за съответните злоупотреби ", безапелационен е Меджидиев.
" Обществените поръчки би трябвало да бъдат обществени, оповестени в осведомителната система, която ще въведа ", добави той и даде поръчка, че ще работи за разширението на ограниченията за възстановяване на информираността на пациента, обезпечаване на съответно финансиране на извънболничната помощ с приоритет към профилактиката и възстановяване на достъпа до дентална помощ.
В залата участваха още министърът на здравеопазването Катя Ивкова, шефът на НЗОК доцент Петко Стефановски и заместникът му проф. Момчил Мавров.
След година закъснение процедурата за избор на втори подуправител на НЗОК беше стартирана от „ Прогресивна България ", дружно и с номинацията на доктор Меджидиев. Това се случи няколко дни след политическото напрежение към управлението на касата.
Депутатите на Радев желаеха оставката на шефа доцент Петко Стефановски и на подуправителя проф. Момчил Мавров. Искания за освобождението им пристигнаха и от парламентарните групи на Демократична България и Движение за права и свободи.
След импортираните проекторешения шефът на НЗОК Стефановски подаде оставка, а часове по-късно оставка подаде и проф. Мавров.
Това съобщи доктор Асен Меджидиев след чуването за поста подуправител на НЗОК пред комисията по опазването на здравето. След като „ Прогресивна България " номинира доктор Меджидиев за втори подуправител на НЗОК, той се оказа и единственият претендент за свободния пост. Д-р Меджидиев отговори на въпросите на Комисията и се чака кандидатурата му да бъде гласувана с мандат до 30 ноември 2028 година в Народното събрание.
" Приемам тази номинация на първо място като отговорност и идея, с ангажимент към страната и обществото. Пред Националната здравноосигурителна каса стоят за решение доста въпроси и проблеми ".
Д-р Меджидиев дефинира екипната работа сред Здравната каса, Министерството на здравеопазването, Народното събрание и неправителствения бранш като основна за развиването на здравната система.
Част от целите, които кандидат-подуправителят уточни, са подобряването на институционалния надзор върху разходването на обществения запас на Касата и основаване на условия за повишение на качеството на медицинските и денталните действия, заплащани от Националната каса.
Сред механизмите за следене на качеството са въвеждане на пациентски анкетни карти, както и присъединяване в контролната активност на НЗОК на специалисти, излъчени от бордовете по специалности на Българския лекарски съюз.
" Това е заложено още през 2021 - 2022 година, само че не се извършва. Целта е да има описи с лекари, излъчени от бордовете по специалности, които да бъдат част от инспекциите в даденото лечебно заведение или клиника по съответната компетентност. В момента се осъществяваше единствено контролна активност върху банкет, изписване, престой на пациента, логаритми. Никъде не се осъществяваше надзор върху самата здравна активност. Това е за мен наложително ", съобщи Меджидиев.
" Приоритет е остойностяването на лекарския и сестринския труд и залагането му в клиничните пътеки. До момента в клиничните пътеки са заложени всички други разноски, само че не и разход за труда на лекаря и здравната сестра. Като министър работих за това с БЛС, а доколкото знам, те още работят по въпроса. Надявам се, че в период до половин - една година можем да го реализираме, и това ще промени радикално системата на възнаграждение и на оценка на лекарския и на сестринския труд. Със залагането на разхода за лекарски труд в клиничната пътека, процесът на заплащане става доста по-обективен. Всеки един човек във всеки един миг ще знае какво заплащане следва да получи ", съобщи още Меджидиев.
Според него това ще понижи разноските в системата, тъй като ще отпаднат всички спомагателни материални тласъци, които натоварват управлението на лечебните заведения. Тогава всеки един работещ ще знае тъкмо какъв брой е изработил за месеца и никой няма да може да манипулира възнаграждението.
Сред целите му е и интеграцията на електронни портали и системи на Националната каса с Националната здравноинформационна система, Министерството на здравеопазването и с осведомителните системи на други институции в бранша.
" Така ще се покачат аналитичните и контролните качества на институцията. Към момента осведомителните системи на Националната каса и на НЗИС не могат да обезпечат бърз и ефективен разбор на данните, който да разрешава улавянето на всички отклонения от откритите условия, необикновени отклонения в активността на изпълнителите или индикации за съответните злоупотреби ", безапелационен е Меджидиев.
" Обществените поръчки би трябвало да бъдат обществени, оповестени в осведомителната система, която ще въведа ", добави той и даде поръчка, че ще работи за разширението на ограниченията за възстановяване на информираността на пациента, обезпечаване на съответно финансиране на извънболничната помощ с приоритет към профилактиката и възстановяване на достъпа до дентална помощ.
В залата участваха още министърът на здравеопазването Катя Ивкова, шефът на НЗОК доцент Петко Стефановски и заместникът му проф. Момчил Мавров.
След година закъснение процедурата за избор на втори подуправител на НЗОК беше стартирана от „ Прогресивна България ", дружно и с номинацията на доктор Меджидиев. Това се случи няколко дни след политическото напрежение към управлението на касата.
Депутатите на Радев желаеха оставката на шефа доцент Петко Стефановски и на подуправителя проф. Момчил Мавров. Искания за освобождението им пристигнаха и от парламентарните групи на Демократична България и Движение за права и свободи.
След импортираните проекторешения шефът на НЗОК Стефановски подаде оставка, а часове по-късно оставка подаде и проф. Мавров.
Източник: skandal.bg
КОМЕНТАРИ




