Край на „ало, докторе“: Нови правила спират телефонните консултации с личните лекари
Край на позвъняванията до персоналния доктор. В мощ са нови правила за консултациите с джипитата по телефона. Става дума за по този начин наречените отдалечени прегледи. Дни преди промяната на властта здравните управляващи разгласиха първата у нас разпоредба за телемедицина. С нея на процедура диалозите с доктор по телефон или през обществените мрежи стават противозаконни, показва.
Според доктор Николай Христов, ръководител на Сдружение на общопрактикуващите лекари - Варна, въведената разпоредба е тромава и изисква съществени вложения в комплицирана инсталация, както и прекосяване през тежка административна процедура и приемане на документално единодушие от всеки пациент.
„ Аз имам съвсем 2500 пациенти, които, в случай че имат предпочитание, би трябвало да минат през кабинета, да попълнят един документ, който аз да запазвам за инспекция в амбулаторията и единствено тези, които са подписали, имат право изобщо да се опитат да доближат до мен отдалечено. За да стигне до мен пациентът, би трябвало да подаде предварителна поръчка. Изключително тежка процедура по идентификация ”, уточни той.
По думите му на никое място в наредбата не се разяснява заплащането на този вид активност и по какъв начин тъкмо ще се възстановят разноските по инвестициите, които лечебното заведение следва да направи. „ Логично е всяка услуга, която се употребява, да се заплаща, само че в наредбата не се споделя нищо за това ”, означи той.
„ Освен това тази разпоредба влиза в спор с друга - за главния пакет действия по НЗОК, където консултациите от разстояние са категорично упоменати като част от нашите отговорности. Според едната разпоредба сме длъжни да ги вършим, съгласно другата това на процедура е невероятно, тоест - ние постоянно сме в неточност ”, сподели още доктор Христов.




