Каракачанов: Изборът на новите изтребители ще бъде геополитически, а не експертен
Красимир Каракачанов, сн. БГНЕС
" Независимо от старанието, персоналните качества и компетентността на специалистите, от обективността на критериите и методиката за работа, крайното решение за избора на съответна бойна платформа постоянно е било и ще остане политическо. И освен поради това, че ще се похарчи голям публичен запас, а тъй като при избора на съответна бойна платформа и съответна страна, с която да се подписа контракт за нейната доставка и поддръжка, ще преобладават геостратегически политически претекстове и ползи ". Това декларира вицепремиерът и боен министър Красимир Каракачанов в изявление за списание " Геополитика ".
Той показва още, че ще се съобрази с рекомендациите на Народното събрание за избора на нови изтребители, само че това ще забави плана.
Проектът сега се доработва в Министерството на защитата, откакто парламентарната инспекция откри нередности в подготовката му, довели до елиминирането на офертата на Съединени американски щати и Португалия за изтребители втора употреба Ф 16. Според последното изказване на Каракачанов от тази седмица неговото желание е занапред да се събират нови предложения от още страни и компании, които до момента не са били измежду главните играчи.
Досега бяха събрани предложения единствено за нови изтребители " Грипен " и за втора употреба Ф 16 и " Юрофайтър ".
" Модернизацията на въоръжените сили е главен приоритет за защитата на страната и от политическа, и от чисто експертна позиция. Основните оръжейни платформи и в трите типа въоръжени сили - Сухопътните войски, Военновъздушните сили и Военноморските сили - са морално и физически остарели. Не покриват условията към актуалните качества, предвид на новите опасности и закани. След 14 години в алианса те към момента са оперативно несъвместими с оръжейните платформи на нашите съдружници. А заради хроничния финансов дефицит в бюджета за защита са в неприятно техническо положение ", разяснява Каракачанов.
Той заяви по-рано, че към този момент е квалифициран и планът за закупуване на нови бронирани машини за Сухопътни войски за над 1.2 милиарда лв. и следва да бъде импортиран в държавното управление и Народното събрание за утвърждение.
Наред с това в напреднала фаза е и планът за пазаруване на два нови патрулни кораба за 820 млн. лв..
Плановете на държавното управление са да бъдат осъществени и трите плана по едно и също време, като ще се търсят способи за разсроченото им заплащане през идващите осем-десет години.
В изявлението си Каракачанов споделя, че е най-сериозно угрижен от дефицита на военни.
" Въпреки напъните ни за набиране и задържане на квалифициран персонален състав, казусът с некомплекта от военнослужещи продължава да се задълбочава, като към този момент доближава 20% от щатния състав, а в обособени формирования е и по-висок. Проблемът е изключително мощно изразен в по-малките и профилирани за съответна активност формирования, където броят експерти е стеснен по длъжностно разписание и неналичието даже на един от тях се отразява сензитивно на боеспособността. Дефицитът на фрагменти води до срив в подготовката и загуба на последователност сред поколенията, изключително във високотехнологичните военни специалности ", показва Каракачанов.
" Наред с ресурсните ограничавания и остарялата техника дефицитът на фрагменти слага формированията пред съществени провокации при тяхната подготовка, поддържането на бойна подготвеност и качества за осъществяване на по-сложни в софтуерно и тактическо отношение бойни задания. Остава и рискът от неефективно осъществяване на някои от главните задания ", добавя той.
Според него това се дължи главно на спомагателното натоварване на хората, на засиленото текучество на готови експерти, както и на спомагателните задания по защита на границата и битката с тероризма.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ