Кралят на Йордания одобри законопроект за киберпрестъпленията, който ще разбие онлайн речта, смятана за вредна за националното единство, законопроект, срещу който предупредиха опозиционните депутати и правозащитните групи. p>
Крал Абдула II даде одобрението си в събота със законопроекта, който сега е обявен за закон и влиза в сила един месец след публикуването му в държавния вестник Al-Rai, което се очаква в неделя.
Законодателството ще направи някои онлайн публикации наказуеми със затвор и глоби.
Публикациите, които могат да бъдат насочени, включват такива, разглеждани като „насърчаване, подбуждане, подпомагане или подбуждане към неморалност“, демонстриращи „презрение към религията“ или „подкопаване на националното единство“.
Законопроектът ще бъде насочен допълнително към онези, които публикуват имена или снимки на полицейски служители онлайн, и забранява някои методи за поддържане на онлайн анонимност.
Във вторник Сенатът прие законопроекта, след като го измени, за да позволи на съдиите да избират между налагане на лишаване от свобода и глоби, вместо да нареждат комбинирани наказания.
Долната камара на парламента на Йордания го прие миналия месец.
„Драконовски“ закон
Преди гласуването в парламента 14 правозащитни групи, включително Human Rights Watch, заявиха в съвместно изявление, че законът е „драконовски“.
„Неясните разпоредби отварят вратата за изпълнителната власт на Йордания да наказва лица за упражняване на правото им на свобода на изразяване, принуждавайки съдиите да осъждат гражданите в повечето случаи“, се казва в него.
Съединените щати, ключов съюзник и най-големият донор на Йордания, също разкритикуваха закона.
Мярката е най-новата в редица репресии срещу онлайн речта в кралството, включително спиране на социалните медии. През декември блокира приложението TikTok, след като потребителите споделиха видеоклипове на живо от работнически протести.
Human Rights Watch заяви в доклад от 2022 г., че властите все повече се насочват към протестиращи и журналисти в „систематична кампания за потушаване на мирната опозиция и заглушаване на критични гласове“.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции