Божидар Божанов: Бухалката КПК трябва да бъде закрита, но това не може да стане за два дни
(КПК) в настоящия си тип би трябвало да бъде закрита, защото работи като „ бухалка “ в интерес на политически ползи. Това съобщи съпредседателят на „ Да, България “ в изявление за Дарик радио, като акцентира, че сходен развой би трябвало да бъде деликатно премислен и съпроводен от публично разискване.
Комисията като наказателен инструмент
По думите на Божанов, КПК сега работи като инструмент за напън, следен от Движение за права и свободи и Делян Пеевски. Депутатът акцентира:
„ Тя е работа за сигурност, цялостна с ченгета, с оперативно-издирвателни и подслушвателни функционалности, която не води до присъди, а до шантаж. “
Според него съществуването ѝ измества вниманието от главния антикорупционен орган по Конституция – прокуратурата, която разполага с пълномощието да внася обвинявания в съда.
Законопроект с над 40 параграфа
„ Да, България “ към този момент разполагат с квалифициран законопроект за закриване на комисията и основаване на нова, доста по-олекотена конструкция, съсредоточена върху предварителната защита. Акцентът е върху наблюдението на рискови практики, като да вземем за пример нагласени публични поръчки – действия, които сега остават отвън фокуса на страната.
Пеевски и „ димката “ на закриването
Божанов упрекна Пеевски, че се е опитал да изпревари публичната реакция, като ненадейно предложи закриването на КПК – концепция, инициирана в началото от.
„ КПК му носи негативи, тя е неговата комисия и към този момент всички я разпознават по този начин. Пеевски просто си къса следващата опашка “ , разяснява националният представител, като акцентира, че казусът не е в структурата, а в злоупотребата с власт.
Ще загубим ли средства по Плана за възобновяване?
В отговор на опасенията за средствата по (ПВУ), Божанов посочи, че е наясно с проблемите в комисията, в това число посредством рецензиите в отчета за върховенството на правото. Ако бъде показана ясна обосновка и различни ограничения за предварителна защита и надзор, няма причина предоговарянето на съставния елемент от ПВУ да не бъде признато.
Вот на съмнение и задкулисие
В умозаключение, Божанов напомни, че точно ГЕРБ са отхвърлили предходния законопроект на ПП-ДБ за промени в антикорупционното законодателство, с цел да одобряват собствен – в този момент към този момент пропуснат. Според него, актуалната политическа рецесия, в която Бойко Борисов афишира загуба на болшинство, е „ стихия в чаша вода “, подхвърлена сред Борисов и Пеевски, с цел да се прикрият действителните зависимости във властта.
Присъединете се към нашия
Работодатели могат да получат до 20 000 лева за наемане на хора с увреждания




