Кой ще доставя ядрено гориво за АЕЦ Козлодуй? И ще има ли диверсификация от Русия?
Кой ще доставя нуклеарно гориво за АЕЦ " Козлодуй "? Има ли опция на съветските доставки? Кой е почнал развой по диверсификация, по кое време и почнал ли е въобще?
Тези въпроси изплуваха през днешния ден, откакто някогашният министър на енергетиката в кабинета „ Петков “ Александър Николов, упрекна кабинета „ Радев “, че е „ изпратил в кофата “ 7-месечни старания за различни на съветските доставки, като се обърна към сегашните ръководещи по този начин:
" Докога ще превръщате България в пленник на един анормален сатрап с имперски или просто наполеонови комплекси?! 40% от локалната ни консумация зависи от АЕЦ Козлодуй, безсрамници!!! Безродници! ".
Повод за тежките думи на Николов е решение на Министерския съвет, взето през вчерашния ден, посред крамолите в Народното събрание по желание на ръководител, с което се анулира „ решение на предходното държавно управление, обвързвано с диверсификация на нуклеарното гориво за АЕЦ „ Козлодуй “. По създание служебният кабинет афишира всички вероятни снабдители за свързани по един или различен метод с съветски държавни субекти, като на процедура решението на постоянния кабинет от 13 юли ограничавало диверсификацията, а не противоположното.
20 октомври
Освен традиционния доставчик на свежо нуклеарно гориво за реактори вид ВВЕР-1000 (каквито са тези в АЕЦ „ Козлодуй “) - ТВЕЛ - Руска федерация (на „ Росатом “), такова създават и американската „ Уестингхаус “ и френската „ Фраматом “. Последната скоро се чака да стане канадска благосъстоятелност.
„ Уестингхаус “ създава касети със свежо нуклеарно гориво вид RWFA, които биха могли да се употребяват в АЕЦ „ Козлодуй “, в случай че бъдат лицензирани от Агенцията за нуклеарно контролиране (АЯР). Внедряването на този вид касети може да изисква консултантски услуги от НИЦ „ Курчатовский институт “, който по контракт с АЕЦ „ Козлодуй “ вкарва данните за горивото в системата за вътрешно-реакторен надзор “ - написа в решението на кабинета „ Радев “.
„ В взаимно дружество с компанията ТВЕЛ, „ Фраматом “ създава касети с нуклеарно гориво, които са цялостен аналог на употребяваните в АЕЦ „ Козлодуй “, показват от Министерски съвет при вчерашното си решение.
А изводът:
„ Ограниченията, наложени в анулираното решение на Министерски съвет от 13 юли 2022 година, свързани с недопускане на доставки и услуги от Руската федерация, на процедура биха могли да попречват присъединяване на „ Уестингхаус “ и изключват опцията „ Фраматом “ да взе участие в процеса по диверсификация.
С днешното решение на Министерски съвет се обезпечава ефикасна конкурентна среда за съществуващите различни производители на гориво за реактори вид ВВЕР-1000 да вземат участие в процеса по диверсификация на доставките на свежо нуклеарно гориво за АЕЦ „ Козлодуй “, без да се прави компромис с сигурността. "
С други думи: с анулацията на решението на предходното държавно управление въпросната " диверсификация " към момента най-малко наподобява ще се реализира посредством руска връзка, тъй като по този начин и по този начин друга няма, съгласно кабинета " Радев ".
13 юли 2022 година
На 13 юли, пет месеца след съветското навлизане в Украйна, кабинетът „ Петков “ взима решение (въпросното анулирано сега) да разпореди на министъра на енергетиката Александър Николов да извърши нужните дейности за диверсификация на доставките на свежо нуклеарно гориво - “с цел понижаване зависимостта на българската енергетика от един снабдител или от снабдители - директно или непряко свързани с политически решения на Руската федерация “.
Целта на кабинета бе най-малко единият реактор на аеца (V) да проработи с различно на съветското гориво – импровизирано - с това на американската „ Уестингхаус “, която да може да взе участие в търга за доставка през 2024 г.
Стенограмата от това съвещание разкрива в детайли какви са били причините на бившeто държавно управление. Точката е подложена на дълга полемика (противопоставят й се лидерката на Българска социалистическа партия и вицепремиер и министър на стопанската система към оня миг – Корнелия Нинова и нейния министър на туризма Христо Продавнов).
През март 2022 г. лидерите на Европейския съюз са се договорили в границите на Европейския съвет за поетапно унищожаване на зависимостта на Европа по отношение на съветска сила във допустимо най-кратки периоди, като приканиха да бъде направен и възложен обстоен проект в сходство с REPowerEU, напомня Николов.
„ Предлагам Министерският съвет да вземе решение, което утвърждава отчета. АЕЦ „ Козлодуй “ неотложно да предприеме всички нужни правни актове и в действителност дейности. Действията да са свързани с доставки и услуги разнообразни по своята същина и генезис от Руската федерация във всички аспекти и съществени съставни елементи на горивото. Процесът по диверсификация на свежо нуклеарно гориво, да се реализира, посредством доставки и услуги от лица, които директно и/или непряко не са свързани с Руската Федерация “, предлага някогашният енергиен министър.
Френската компания създава гориво по съветски лиценз и е същото като това, което се употребява сега в VI блок на аеца, само че това на американската е друго и по тази причина предстои на разбори. " На процедура предлагането нa редовното държавно управление дава преимущество на " Уестингхаус " и отстрани " Фраматом ", разяснява пред Клуб Z осведомен с процесите към оня миг.
" Става въпрос за решение, което в случай че се вземе в настоящия си формат обгръща интервал след 2024 г. и обгръща един от два реактора. За втория реактор, по този начин или другояче все още се подсигурени запас нуклеарно гориво до 2026 година Към момента няма проблеми с поддръжката, само че това решение подсигурява, че зависимостта на България от един снабдител ще отпадне и работата на централата ще бъде разпределена 50 на 50 % от втори снабдител, който по никакъв метод не е обвързван с първия.
Най-близкият ни съперник е Чехия, където в Чехия договорът към този момент се подписа и надлежно България може да бъде безусловно изблъскана обратно във времето. Ако договорът не се подписа в границите на безусловно няколко седмици това значи, че доставка в средата на април месец, когато е нужна, с цел да може от средата на юни 2024 година реакторът да работи с ново нуклеарно гориво, няма да може да бъде осъществена ", предизвестява още Николов по време на това съвещание.
И загатва за закъснение през годините на оповестената диверсификация:
" Днес сме 13 юли 2022 година, диалозите за диверсификация са стартирали от декември откогато сме влезнали в кабинета. АЯР работи дейно или не, само че повече от три години по лицензиране на каквито и да е горива. На площадката на АЕЦ „ Козлодуй “ се работи повече сякаш от девет години, действително се работи две години дейно. Защо ги споделям тези дати и периоди? Защото доста могат да ви припомнят за една гръцка връзка и за един Балкански поток, като метод “.
А вицепремиерът по това време Асен Василев коментира на представителите на Българска социалистическа партия: „ Датата 2024 година се базира на това какъв брой гориво имаме за този реактор все още. Тя не е изсмукана от въздуха. Ние все още имаме гориво до 2024 г. и това е датата, която е, 2026 - та за единия и 2024-та за другия. Те са с друга форма на горивните касети “.
По неотложност
Така на 27 юли министър председателят в оставка Кирил Петков посещава АЕЦ „ Козлодуй “, както е оповестено - с цел да форсира работата по лицензирането на нуклеарното гориво от „ Уестингхаус “. Прaвителствено известие от този ден споделя, че управлението на аеца е обяснило по какъв начин за диверсификация на доставките се разисква от 2012 година, като до 2018 година не е свършено нищо. Работата по лицензирането на горивото на американския снабдител е почнала едвам през 2019 година - което е реалност.
За да бъде лицензирано би трябвало да се изготвят 43 доклада, които да бъдат подадени към АЯР. Според източници на Клуб Z 23 от тях за завършили при предходното управление на централата (този август служебното държавно управление смени шефа Наско Михов. Мотиви не бяха посочени), като работата освен не се е бавела, ами и е била дори ускорена. По проект докладите би трябвало да са готови през септември следващата година.
Ден по-рано " Фраматом " подава необвързваща оферта да доставя гориво за аеца, показват източниците ни.
Вчера, в деня на решението на кабинета " Радев ", базирайки се на свои източници, Медиапул също написа:
„ Френският производител на свежо нуклеарно гориво „ Фраматом “ влиза в конкуренцията за обезпечаване на доставките на АЕЦ „ Козлодуй “ след 2024 година, когато изтича договорът на атомната ни централа с съветската компания ТВЕЛ, част от нуклеарната корпорация „ Росатом “.
Заявката за това е дадена още при започване на лятото, само че в този момент се официализира с решение на служебното държавно управление “.
Така, в този момент на хоризонта има двама евентуални доставчика - единият към момента без лиценз, а другият - в взаимно дружество с ТВЕЛ. Предизвикало следния пост на Николов:
Още по темата
Тези въпроси изплуваха през днешния ден, откакто някогашният министър на енергетиката в кабинета „ Петков “ Александър Николов, упрекна кабинета „ Радев “, че е „ изпратил в кофата “ 7-месечни старания за различни на съветските доставки, като се обърна към сегашните ръководещи по този начин:
" Докога ще превръщате България в пленник на един анормален сатрап с имперски или просто наполеонови комплекси?! 40% от локалната ни консумация зависи от АЕЦ Козлодуй, безсрамници!!! Безродници! ".
Повод за тежките думи на Николов е решение на Министерския съвет, взето през вчерашния ден, посред крамолите в Народното събрание по желание на ръководител, с което се анулира „ решение на предходното държавно управление, обвързвано с диверсификация на нуклеарното гориво за АЕЦ „ Козлодуй “. По създание служебният кабинет афишира всички вероятни снабдители за свързани по един или различен метод с съветски държавни субекти, като на процедура решението на постоянния кабинет от 13 юли ограничавало диверсификацията, а не противоположното.
20 октомври
Освен традиционния доставчик на свежо нуклеарно гориво за реактори вид ВВЕР-1000 (каквито са тези в АЕЦ „ Козлодуй “) - ТВЕЛ - Руска федерация (на „ Росатом “), такова създават и американската „ Уестингхаус “ и френската „ Фраматом “. Последната скоро се чака да стане канадска благосъстоятелност.
„ Уестингхаус “ създава касети със свежо нуклеарно гориво вид RWFA, които биха могли да се употребяват в АЕЦ „ Козлодуй “, в случай че бъдат лицензирани от Агенцията за нуклеарно контролиране (АЯР). Внедряването на този вид касети може да изисква консултантски услуги от НИЦ „ Курчатовский институт “, който по контракт с АЕЦ „ Козлодуй “ вкарва данните за горивото в системата за вътрешно-реакторен надзор “ - написа в решението на кабинета „ Радев “.
„ В взаимно дружество с компанията ТВЕЛ, „ Фраматом “ създава касети с нуклеарно гориво, които са цялостен аналог на употребяваните в АЕЦ „ Козлодуй “, показват от Министерски съвет при вчерашното си решение.
А изводът:
„ Ограниченията, наложени в анулираното решение на Министерски съвет от 13 юли 2022 година, свързани с недопускане на доставки и услуги от Руската федерация, на процедура биха могли да попречват присъединяване на „ Уестингхаус “ и изключват опцията „ Фраматом “ да взе участие в процеса по диверсификация.
С днешното решение на Министерски съвет се обезпечава ефикасна конкурентна среда за съществуващите различни производители на гориво за реактори вид ВВЕР-1000 да вземат участие в процеса по диверсификация на доставките на свежо нуклеарно гориво за АЕЦ „ Козлодуй “, без да се прави компромис с сигурността. "
С други думи: с анулацията на решението на предходното държавно управление въпросната " диверсификация " към момента най-малко наподобява ще се реализира посредством руска връзка, тъй като по този начин и по този начин друга няма, съгласно кабинета " Радев ".
13 юли 2022 година
На 13 юли, пет месеца след съветското навлизане в Украйна, кабинетът „ Петков “ взима решение (въпросното анулирано сега) да разпореди на министъра на енергетиката Александър Николов да извърши нужните дейности за диверсификация на доставките на свежо нуклеарно гориво - “с цел понижаване зависимостта на българската енергетика от един снабдител или от снабдители - директно или непряко свързани с политически решения на Руската федерация “.
Целта на кабинета бе най-малко единият реактор на аеца (V) да проработи с различно на съветското гориво – импровизирано - с това на американската „ Уестингхаус “, която да може да взе участие в търга за доставка през 2024 г.
Стенограмата от това съвещание разкрива в детайли какви са били причините на бившeто държавно управление. Точката е подложена на дълга полемика (противопоставят й се лидерката на Българска социалистическа партия и вицепремиер и министър на стопанската система към оня миг – Корнелия Нинова и нейния министър на туризма Христо Продавнов).
През март 2022 г. лидерите на Европейския съюз са се договорили в границите на Европейския съвет за поетапно унищожаване на зависимостта на Европа по отношение на съветска сила във допустимо най-кратки периоди, като приканиха да бъде направен и възложен обстоен проект в сходство с REPowerEU, напомня Николов.
„ Предлагам Министерският съвет да вземе решение, което утвърждава отчета. АЕЦ „ Козлодуй “ неотложно да предприеме всички нужни правни актове и в действителност дейности. Действията да са свързани с доставки и услуги разнообразни по своята същина и генезис от Руската федерация във всички аспекти и съществени съставни елементи на горивото. Процесът по диверсификация на свежо нуклеарно гориво, да се реализира, посредством доставки и услуги от лица, които директно и/или непряко не са свързани с Руската Федерация “, предлага някогашният енергиен министър.
Френската компания създава гориво по съветски лиценз и е същото като това, което се употребява сега в VI блок на аеца, само че това на американската е друго и по тази причина предстои на разбори. " На процедура предлагането нa редовното държавно управление дава преимущество на " Уестингхаус " и отстрани " Фраматом ", разяснява пред Клуб Z осведомен с процесите към оня миг.
" Става въпрос за решение, което в случай че се вземе в настоящия си формат обгръща интервал след 2024 г. и обгръща един от два реактора. За втория реактор, по този начин или другояче все още се подсигурени запас нуклеарно гориво до 2026 година Към момента няма проблеми с поддръжката, само че това решение подсигурява, че зависимостта на България от един снабдител ще отпадне и работата на централата ще бъде разпределена 50 на 50 % от втори снабдител, който по никакъв метод не е обвързван с първия.
Най-близкият ни съперник е Чехия, където в Чехия договорът към този момент се подписа и надлежно България може да бъде безусловно изблъскана обратно във времето. Ако договорът не се подписа в границите на безусловно няколко седмици това значи, че доставка в средата на април месец, когато е нужна, с цел да може от средата на юни 2024 година реакторът да работи с ново нуклеарно гориво, няма да може да бъде осъществена ", предизвестява още Николов по време на това съвещание.
И загатва за закъснение през годините на оповестената диверсификация:
" Днес сме 13 юли 2022 година, диалозите за диверсификация са стартирали от декември откогато сме влезнали в кабинета. АЯР работи дейно или не, само че повече от три години по лицензиране на каквито и да е горива. На площадката на АЕЦ „ Козлодуй “ се работи повече сякаш от девет години, действително се работи две години дейно. Защо ги споделям тези дати и периоди? Защото доста могат да ви припомнят за една гръцка връзка и за един Балкански поток, като метод “.
А вицепремиерът по това време Асен Василев коментира на представителите на Българска социалистическа партия: „ Датата 2024 година се базира на това какъв брой гориво имаме за този реактор все още. Тя не е изсмукана от въздуха. Ние все още имаме гориво до 2024 г. и това е датата, която е, 2026 - та за единия и 2024-та за другия. Те са с друга форма на горивните касети “.
По неотложност
Така на 27 юли министър председателят в оставка Кирил Петков посещава АЕЦ „ Козлодуй “, както е оповестено - с цел да форсира работата по лицензирането на нуклеарното гориво от „ Уестингхаус “. Прaвителствено известие от този ден споделя, че управлението на аеца е обяснило по какъв начин за диверсификация на доставките се разисква от 2012 година, като до 2018 година не е свършено нищо. Работата по лицензирането на горивото на американския снабдител е почнала едвам през 2019 година - което е реалност.
За да бъде лицензирано би трябвало да се изготвят 43 доклада, които да бъдат подадени към АЯР. Според източници на Клуб Z 23 от тях за завършили при предходното управление на централата (този август служебното държавно управление смени шефа Наско Михов. Мотиви не бяха посочени), като работата освен не се е бавела, ами и е била дори ускорена. По проект докладите би трябвало да са готови през септември следващата година.
Ден по-рано " Фраматом " подава необвързваща оферта да доставя гориво за аеца, показват източниците ни.
Вчера, в деня на решението на кабинета " Радев ", базирайки се на свои източници, Медиапул също написа:
„ Френският производител на свежо нуклеарно гориво „ Фраматом “ влиза в конкуренцията за обезпечаване на доставките на АЕЦ „ Козлодуй “ след 2024 година, когато изтича договорът на атомната ни централа с съветската компания ТВЕЛ, част от нуклеарната корпорация „ Росатом “.
Заявката за това е дадена още при започване на лятото, само че в този момент се официализира с решение на служебното държавно управление “.
Така, в този момент на хоризонта има двама евентуални доставчика - единият към момента без лиценз, а другият - в взаимно дружество с ТВЕЛ. Предизвикало следния пост на Николов:
Още по темата
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ