Кой е най-малкият, но най-голям бележник в нашата история? Това

...
Кой е най-малкият, но най-голям бележник в нашата история? Това
Коментари Харесай

Тефтерчето за Левски

Кой е най-малкият, само че максимален бележник в нашата история? Това е тефтерчето на Васил Левски, комуто през днешния ден би трябвало да кажем „ Честит рожден ден, Апостоле на свободата! ”

 

Тази дребна брошура е с размери едвам от 13,7 сантиметра дължина и 8,2 широчина, само че е по-важна от хиляди големи томове, тъй като от нея приказва самият Левски. Тук може да откриете доста неща от него, от бележката „ От ноемврий 25-ий понечвам да вода точна сметка от дека какво зимам и защо ги давам ”, през красиво изписана прослава на Светите братя Кирил и Методий, до популярния му авторския стих „ Аз Васил Лъвский в Карлово роден, от българска майка левент аз роден, не щях да съм турский и никакъв плебей, същото да виждам и на благия си жанр. ”

 

Ситни букви, думи, съкращения и числа постоянно означават всеки изхарчен грош или дават точни и съответни инструкции. Всичко е съответно записано, даже и най-дребните разноски за храна, облекла, копчета за ризи, маслини, няколко ябълки или чифт обувки.

 

От къде идва сходна придирчивост, отчетност и почтеност? Може би от татко му – Иван Кунчев Иванов, междинен майстор, който имал в Карлово работилница и дюкян, и се славел със своята пристойност. Не бил паралия, само че изкарвал задоволително, с цел да гледа петте си деца „ предостатъчно ”.

 

По простъпка или с неприятна мисъл, негови съдружници продали без негово познание „ тридесет топа непознат вапцан шаяк ”, оставени на предпазване в неговия дюкян и Иван се поболял от позор, а фамилните финансови каузи не потръгнали добре.

 

Съдбата му се преобърнала. Получил удар (вероятно инсулт), почнал бързо да ослепява, към този момент не можел да се труди и грижата за цялото семейство легнала върху плещите на майката на Дякона, великата майка и българка – Гина Кунчева. Няколко години след първия удар, през 1851 година Иван Кунчев Иванов получава втори удар и умира. Бъдещият деятел ще загуби татко си, когато е едвам 14-годишен, само че може би взима от него освен светлите коси и сините очи, както прелестно го разказва Мерсия Макдермот, само че и базовото образование по почтеност и пристойност.

 

Хиляди страници са изписани за Левски, всеки българин е построил своя визия за него, само че той си остава, колкото клиширано да звучи – най-гениалният, пореден и проведен български бунтовник. Човек, съумял да съчетае в себе си съвсем несъчетаемото - здравият разсъдък на необикновен уредник и практик, с безпределния и талантлив полет на мисълта.

 

Та какво, в случай че не проявяване на талант, е мисълта му: „ Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме. ” Роден в плът и кръв, Левски надскача времето си, прекатурва го и се трансформира в освен това от героична историческа персона. Той става знак, неподвластен на времето до момента в който има българи. Загубил себе си, с цел да завоюва цялостен един народ.

 

(На долния линк можете да видите цялото автентично тефтерче на Апостола. То се съхранява в Национална Библиотека " Св. св. Кирил и Методий "            

 

Росен Петров

създател: СЛАВА
...
Източник: slava.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР