Котките са едни от най-големите клептомани. Те обичат да крадат“

...
Котките са едни от най-големите клептомани. Те обичат да крадат“
Коментари Харесай

Опашати клептомани!: Защо котките обичат да крадат и какво най-често отмъкват

Котките са едни от най-големите клептомани. Те обичат да „ крадат “ всякакви неща. Тези домашни любимци постоянно отмъкват и крият предмети в личната си територия и по предписание ги завличат там, където е най-трудно да бъдат достигнати – под кревати, дивани и хладилници. Да не приказваме за най-омразния за притежателите навик- носенето на същинска плячка като мишки и птици.

Защо обаче котките крадат и на какво се дължи котешката клептомания?

Според експертите вероятните отговори са няколко.

Единият са мощните ловни инстинкти на тези животни. По същата причина домашните котки „ ловят “ играчките си, гонят топчета, нахвърлят се на какви ли не предмети и ги „ убиват “. Те имат нужда от сходна стимулация. Извън къщата биха се упражнявали върху същинска плячка, само че без нея в по-затворена и лимитирана среда те се отегчават и се стига до „ лов “ на непознати чорапи. С него те упражняват и поддържат ловните си умения.

В естествената си среда котките постоянно крият и заравят остатъците от плячката си, с цел да я изядат по-късно.

Обикновено тайникът е в центъра на територията им, в тази ситуация – дома. Затова и плячката от покрайнината се носи у дома.

При някои животни инстинктът за събиране и трупане е по-силен и надлежно се разгръща до всевъзможни предмети, без значение, че получават храна постоянно и не са гладни. Този инстинкт може да бъде и подхранен и обнадежден от реакцията на стопаните. Ако те реагират и обръщат внимание на животното, което носи „ плячка “, това подтиква сходно държание.

Търсенето на внимание и желанието за игра също са пояснение за клептоманското държание.

Обичайната реакция на хората е да вземат предмета, да гонят животното, с цел да го докопат и даже да създадат забележка. За котката това е игра и забавен контакт.

Котките също така са извънредно териториални същества. Отмъквайки предмет, те споделят: „ Това е мое “, и го маркират, оставяйки миризмата си по него.

Миризмата на самия предмет също може да предизвика „ кражбата “.

Например в случай че котката желае да отстрани от територията си прясно изпрани облекла, които за нея миришат неприятно на прахуляк за пране.

Известни котки-клептомани

Ръкавици, чорапи, бебешки бодита и даже опаковка с яйца, всичките счупени – това е част от „ портфолиото “ на Табу, котка-крадец от Йоркшир, Англия. Стопанката на животното е привикнала с набезите на домашния си любим из градините и прането на съседите и постоянно разгласява трофеите на Табу в обществените мрежи, с цел да намери притежателите им.

Джинджи, оранжева хубавица Мейн Кун от Флинтшър, пък натъртва на кухненски такъми и наред със решето и очила най-забележителният ѝ трофей е кухненски нож.

Чарли от Бристъл е получил прякор „ клептокотка “ за серията си нападения, отпред с играчка диплодок, която собственичката му разкрила една заран на възглавницата си, като се събудила. Животното е носило вкъщи също по този начин гумено пате, мини скейтборд, зелен стегозавър, колички, щипки, пластмасови лъжици и очила.

Дъсти, към този момент мъртвец, години наред е звезда от интернационална големина поради серийните си обири. Котката от град Сан Матео в Калифорния има на сметката си над 1000 предмета, завлечени вкъщи. Също с прякор „ Клептокоте “, Дъсти държи връх от 11 движимости, домъкнати за една нощ, хващан е на камера по какъв начин влачи сутиен, а богатата му сбирка включва и чорапи, кърпи, ръкавици, обувки и играчки. Съседите настояват, че животното е имало и необикновен афинитет към женски бански.

Но пък никой апаш не може да се мери с Клео от Тексас – измежду трофеите му има бикини и компютърна мишка.

Някои притежатели се усещат поласкани, когато домашният им любим домъкне следващия предмет вкъщи и го одобряват като подарък, жест от страна на животното.

Повечето специалисти обаче напомнят, че това въпреки всичко са котки и всичко, което вършат, е за самите тях. Чувство за признателност при тези животни няма по какъв начин да съществува и надлежно няма по какъв начин да им хрумне да го показват с дарове.

Което не пречи да продължаваме да сме толкоз очаровани от мистериозното им държание.

 

Източник – Webcafe

Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР