Корабоплаването през Ормузкия проток постепенно се увеличава, но в сравнение

...
Корабоплаването през Ормузкия проток постепенно се увеличава, но в сравнение
Коментари Харесай

Bloomberg: От началото на войната през Ормузкия проток са преминали рекорден брой кораби, но незначителен предвид нивото преди

Корабоплаването през Ормузкия пролив последователно се усилва, само че спрямо равнището преди войната то остава нищожно Засега няма никакви признаци за това, че някой бърза да се възползва от разрешението на Иран, позволяващо на Ирак да възобнови износа на нефт, излиза наяве от обява на Bloomberg. Става ясно обаче, че сигурно има избирателност, в случай че се съди по предходна обява, съгласно която два LNG танкера с катарско гориво са се отказали от опитите си за прекосяване през протока и са обърнали курса си.

Според данните за следене на корабите, събрани от Bloomberg, в събота и неделя са били регистрирани общо 21 кораба, пресекли Ормузкия пролив. Това е най-високото равнище за два дни от началото на месец март, когато придвижването на корабите е почнало да понижава след офанзивите на Съединени американски щати и Израел против Иран.

Иранските военни са декларирали през почивните дни, че „ приятелски Ирак се освобождава, от каквито и да е ограничавания, които въведохме в Ормузкия пролив “, все пак не е ясно към този момент, дали това ще докара до обновяване на потока от нефт. Багдад прикани купувачите да вземат петрола, само че към този момент няма признаци за танкери, цялостни с иракски нефт, насочващи се към Ормуз или за други кораби, също по този начин ориентирани за нови доставки към петролния терминал в Басра.

Данните за следене на корабите демонстрират, че в Персийския залив са блокирани към 25 млн. барела иракски нефт на 21 танкера, осведоми Bloomberg.

В неделя сутринта два петролни танкера и един газовоз са били регистрирани на входа на Персийския залив. След това е имало още един петролен танкер, танкер за транспорт на химикали/нефтопродукти и сухи товари.

Трите последни кораба са били свързани с Иран, а първите два петролни танкера, също така са били под глобите на Съединени американски щати. Петролният танкер Divit, съдейки по всичко е хвърлил котва край иранското пристанище Джаск, до момента в който петролният танкер Louiza е по-на юг, край крайбрежията на Оман.

Според данни от следенето, от началото на месец март, корабът за насипни товари е осъществил два автобуса сред Бандар Чарак, Иран, и оманското Ас-Сувайк.

В понеделник два кораба за насипни товари и един танкер за полутечен природен газ (LNG) са минали през Ормузкия пролив. LNG-превозвачът Vina, който е под наказания на Съединени американски щати поради присъединяване си в иранската търговия, е бил забелязан за последно да минава през източната част на Ормуз, откакто е напуснал пристанището Асалуйе в събота.

Освен това, два катарски танкера за полутечен природен газ явно са обърнали курса си след несполучлив опит да изоставен Персийския залив.

В неделя в залива са влезнали три петролни танкера.

Супертанерът Rebi, обвързван с Иран и намиращ се под наказания от Съединени американски щати е бил видян да пресича Ормузкия пролив. Повечето танкери, натоварени с иракски нефт не предават сигнали за местоположението си в залива, означават от организацията.

Отделно, два танкера за петролни артикули – Nova Crest и Interstellar също са минали през Персийския залив. Според излъчената информация, Nova Crest се е насочил към иранското пристанище Асалуе, а Interstellar - към саудитското пристанище Джубайл.

Освен това в понеделник сутринта е бил видян различен дребен транспортен съд за транспорт на химикали/петролни артикули, пресичащ границите на залива – Jorya, танкер от клас Handymax при прекосяването си през пролива е посочил връзка с Китай.

Източник: 3e-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР