Нашият дом е България събра стотици на концерт във възхвала на Богородица в Царево
Концерт-спектакъл " Пристън на избавление " във прослава на Пречистата Божия майка събра стотици фенове в Летния спектакъл на Царево.
Организатор на събитието е родолюбивата фондация " Нашият дом е България ", която приготвя и втора, още по-тържествена, изява точно на огромния християнски празник, Успение Богородично на 15 август.
В неделя на 13 август на Лятната сцена в Царево пред необятната морска простор и коприната на тихото небе, на свещения и избавителен бряг на България присъстващите се любуваха на театър с присъединяване на доста бройни актьори от разнообразни музикални жанрове.
На сцената се качиха известната певица Деси Добрева, цялата Врачанската филхармония, Георги Андреев, Милена Андреева, солисти при отбор " Филип Кутев ", солисти от Ансамбъл " Българе ", Багатур, женски хор " Ваня Монева ".
Актьорът Янко Лозанов и самият създател на фондация " Нашият дом е България " и идеолог на цялата концертна стратегия, арх. Пламен Мирянов, бяха четци на божиите слова. Водещ на събитието пък бе Галя Димитрова.
Концертът включваше определени текстове от Библията, църковнославянски песнопения, както и достоверен български фолклор. На сцената бяха показани прабългарски бойни техники и бяха пресъздадени исторически подиуми. Бяха изиграни кръшни хора от разнообразни крайща на страната. А родолюбивият юноша арх. Пламен Мирянов изрецитира " Отечество общително " на огромния стихотворец и публицист Иван Вазов.
Младият проектант от години е дал дума да разпространява българщината и да служи на Божията воля и с поредност от музикални концерти извършва това свое заричане.
По негова концепция тазгодишното тържествено отбелязване на огромния христински празник ще бъде цели два дни. Ето за какво жителите и гостите на Царево към този момент са в очакване на вторият концерт, който ще бъде още по-величествен. Той ще е във вторник на 15 август още веднъж в Летния спектакъл на града. Първоначалното място на изявата трябваше да бъде храма на скалите Василико, но поради бурното море се постанова тя да бъде преместена.
В него ще вземат учатие гранд дамата на българската попмузика Маргарита Хранова, двете прелестни сестри певици и актриси Ива и Велислава Костадинови, " Кварто " квартет, Женски хор “Нуша ” и още веднъж Янко Лозанов и Пламен Мирянов.
“Да се зарадваме за най-големия празник на Пресвета Богородица и Приснодева Мария, да се зарадваме за нашия Господ и избавител. Очакваме ви ” приканват ви уредниците.
Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници, празнуван еднообразно и от православни, католици и от други християнски деноминации. Този ден е отдаден на гибелта на Божията майка или на успението ѝ.
Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, с цел да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло.
Според преданието това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуща земния живот и отива при сина си. Три дни преди гибелта архангел Гавраил ѝ оповестява, че Бог е поискал да я вземе при себе си в своето царство, с цел да цари постоянно с него. Исус обаче не е поискал да вземе и татко си, дърводелеца Йосиф. Последното ѝ предпочитание е да види Светите апостоли дружно. По чудноват метод те се придвижват пред вратите на дома ѝ в Йерусалим.
Три дни по-късно самичък Иисус Христос в небесна популярност, обграден от благ ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, с цел да се поклони пред светицата закъснелият деятел Тома, намират единствено плащеницата ѝ. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им споделя: „ Радвайте се, тъй като съм с вас през всичките дни. “
Според националната традиция празникът се назовава Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се празнува рождението на Христовата майка (Рождество на Пресвета Богородица - 8 септември). На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които дамите по-късно раздават за здраве и за умрелите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден вършат родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, срещу инциденти и заболявания. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат любеница и грозде. Вярващите подаряват на Църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, забрадка и пари.
Всички тези обичаи ще намерят място в концертите. Предишният огромен концерт на фондация „ Нашият дом е България “ беше в местността " Божия мост “ покрай Враца. Това беше тържественият театър „ Мост над небесата “ на 20 май.