Концепциите за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) бяха представени на информационна

...
Концепциите за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) бяха представени на информационна
Коментари Харесай

Проведоха среща за интегрирани териториални инвестиции

Концепциите за интегрирани териториални вложения (ИТИ) бяха показани на осведомителна среща от специалистите на Областен информативен център – Пловдив, в качеството си на членове на Звеното за медиации към Регионалния съвет за развиване на Южен централен район (ЮЦР). На срещата участваха представители на общински администрации, бизнеса, неправителствени организации, специалисти от ОИЦ-Пазарджик, както и представители на отдел ЮЦР към основна дирекция „ Стратегическо обмисляне и стратегии за районно развиване “ към Министерство на регионалното развитие. Присъстваха още заместител регионалният шеф на Пловдив Димитър Добрев и зам.-кметът на община Пловдив с сектор „ Култура, археология и туризъм “ Пламен Панов.

Целта на събитието бе да се показват опциите, които дава процедурата и да се основат евентуални партньорства, посредством които да се набележат стратегически хрумвания за развиването на района. По думите на Нели Караджова, шеф на ОИЦ – Пловдив, етапа, в която се намира процедурата, разрешава до края на септември т.г. да се подават планови оферти през платформата ИСУН, а средствата планувани за ЮЦР от 6-те участващи в метода Програми, финансирани от фондовете на Европейски Съюз, са над  400 мл.лв.

Интегрираният териториален метод съставлява метод, основан на локалните специфики, ориентиран към ефикасното потребление на капацитета на всяка територия при стеснен разговор и съдействие сред институциите. Той ще бъде прилаган в България през интервала 2021-2027 година След като завърши етапа на асортимент във втората фаза ще бъдат написани съответни процедури за утвърдените концепции, които са два типа – комбинирани и некомбинирани. Комбинираните включват ограничения от разнообразни браншове, като опазване на здравето, просвета, спорт, туризъм, и са предпочитани за финансиране.

Заместник регионалният шеф на Пловдив Димитър Добрев разясни, че задачата на ИТИ е да се вземат решение публични проблеми, свързани с повишението на стандарта на живот в обитаемоте места и ролята на регионалната администрация в тези процеси е извънредно значима. Заместник-кметът на Община Пловдив Пламен Панов добави, че откакто през първия и втория програмни интервали за страната последните 15 години се е създавал потенциал в другите заинтригувани страни, касаещи еврофондовете, през днешния ден всички те би трябвало да се обединят върху новото предизвикателство за налагането на ИТИ.

По време на срещата Лияна Аджарова от Енергийна Агенция – Пловдив показа методите, по които актуалните градове основават новаторски енергийно-позитивни и въглеродно неутрални интегрирани градски зони. Те са неизменима част от бъдещето на всеки от районите в страната и целия Европейски Съюз. Изпълнителният шеф на Клъстер „ Тракия икономическа зона “ (ТИЗ) – Катя Стайкова показа опита на организацията като сполучлив модел за вложения, обществен и зелен ускорител в България и съобщи подготвеност за основаване на партньорства с разнообразни заинтригувани страни за осъществяване на концепции за ИТИ.

Зелените политики бяха развити като тематика и от Радостина Петрова, представител на Българска асоциация за различен туризъм (БААТ)  и съдружие “Велоеволюция ”. Тя показа опциите за партньорства за развиване на устойчива подвижност, с фокус върху велосипедни мрежи посредством Националния велосипеден проект на България. Своят опит в така наречен синергичен метод и колаборация показаха изпълнителният шеф на Организацията  за ръководство на Тракийски туристически район (ОУТтР) – Радост Иванова в областта на развиването на районни туристически артикули, както и проф. Д-р Илия Илиев – шеф на Центъра по технологии към Пловдивски университет по тематиката за основаване на центрове за развойна активност в поддръжка на районното развиване.
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР