Контролираната от САЩ Международна агенция по енергетика учи Европейския съюз

...
Контролираната от САЩ Международна агенция по енергетика учи Европейския съюз
Коментари Харесай

САЩ дават на Европа опасни съвети как да зимува без руски газ

Контролираната от Съединени американски щати Международна организация по енергетика учи Европейския съюз какво да прави, когато доставките на газ по съветски тръбопроводи бъдат понижени до нула. Съветът е един и доста елементарен – да се понижи потреблението. МАЕ мълчи за пагубните последствия зад това за европейците и живота им освен тази зима, само че и за години напред.

Ако доставките на съветски тръбопроводен газ за Европейски Съюз спрат от 1 ноември и доставките на полутечен природен газ са дребни, хранилищата в Европа бързо ще се изпразнят и ще доближат 5% от общия размер през февруари. Така считат специалистите на Международната организация по енергетика (МАЕ). „ Спадането на запасите до тези равнища ще усили риска от спиране на доставките при положение на дълготрайно студено време “, предизвести организацията. Това е скептичен сюжет. Според втория сюжет газовите складове в Европа ще бъдат изчерпани до по-малко от 20% през февруари. Тук изискването е равнището на доставка на ВПГ в Европа да бъде високо.

Отоплителният сезон в Европа към този момент стартира предварително. За първи път в историята на Европейски Съюз изтеглянето на газ от хранилищата надвиши инжектирането още от 1 октомври с 5,7 хиляди гигавата дневно в енергиен еквивалент. Газовият инжекцион се забави с една трета. Това демонстрират данните на Европейската асоциация на операторите на газова инфраструктура. Ситуацията приказва за дефицит на вносен газ, който се усеща още преди да е настъпила същинската зима.

Каква е рецептата на МАЕ за избавление тази зима? Агенцията поучава страните от Европейски Съюз да понижат потреблението на газ с 9-13%, тъй че през отоплителния сезон да не изчерпят изцяло запасите в хранилищата, в случай че доставките от Русия бъдат спрени от 1 ноември. Ако през отоплителния сезон страните от Европейски Съюз понижат потреблението на газ единствено с 9% по отношение на междинната стойност за последните пет години, те ще могат да поддържат равнището на запълване на газовите складове на към 25%. И в случай че потреблението се понижи с 13%, тогава заетостта на ПГХ ще бъде 33%. В същото време немските медии показват, че търсенето на газ в Европа към този момент е намаляло с съвсем 10% на годишна база, до момента в който търсенето на ВПГ в Европа се е повишило внезапно - с 65%.

Намаляването на запасите в европейските складове до 5-20% е извънредно рискова обстановка, тъй като отоплителният сезон не свършва през февруари, има още март. През последните години и този месец се следят зимни захлаждания. Европа няма да може да издържи през март с това равнище на предпазване.

„ Към края на отоплителния сезон обстановката постоянно ескалира, тъй като през февруари времето е статистически по-студено от декември. Колкото по-малко газ има в подземното вместилище, толкоз по-ниско е налягането и толкоз по-трудно е физическото премахване на остатъка. Когато хранилищата са цялостни на 90%, извличането на газ в огромни размери е елементарно и просто. Но когато в хранилището останат 20%, налягането пада, тече единствено дребна струйка газ “, споделя Станислав Митрахович, старши откривател във Финансовия университет към държавното управление на Русия и водещ специалист във Фонда за национална енергийна сигурност.

При естествени условия намаляването на запасите от хранилищата значи, че е належащо да се усилят размерите на настоящия импорт. Но тъкмо това е заплахата: няма тръбопроводен газ от Русия и ВПГ ще би трябвало да се дели с азиатските страни през зимата.

„ Здравият разсъдък би трябвало да подскаже на Европейски Съюз, че не е належащо равнището на запасите в хранилищата да се довежда до 5%, то е на прага. Налягането може да падне толкоз доста, че подземното вместилище да се изпълни с подпочвени води. Буферният газ би трябвало да остане в задоволителен размер, с цел да не се повреди хранилището “, отбелязва Митрахович. В подземните складове в Украйна да вземем за пример буферният газ е 5-6 милиарда кубически метра от 14,5 милиарда кубически метра, които дават обещание да бъдат в най-хубавия случай до ноември. Планът за изпомпване на 19 милиарда кубически метра в украинските складове се провали. „ Нормалното безвредно равнище съгласно мен е 20 %, всичко под което е рисково “, счита специалистът.

Към 1 октомври запасите от газ в подземните складове в Европа са попълнени с 62,8 милиарда кубически метра, оповестиха от " Газпром " на 3 октомври, базирайки се на данни от Европейската асоциация на операторите на газова инфраструктура. За да доближи миналогодишното равнище на зареждане с ВПГ, Европа би трябвало да изпомпва още 9,6 милиарда кубически метра газ. „ В същото време даже околните до оптималните ресурси в хранилищата в огромните европейски страни не подсигуряват надеждно прекосяване на идния есенно-зимен интервал “, отбелязва компанията.

Например в Германия през последния есенно-зимен интервал (това са шест месеца от 1 октомври 2021 година до 31 март 2022 г.) потреблението на газ възлиза на 57 милиарда кубически метра, което е приблизително 9,5 милиарда кубически метра на месец.

Степента на претовареност на немските складове е 92%, а размерът на дейния газ е 20 милиарда кубически метра. Това е сравнимо със междинното ползване на газ през есенно-зимния интервал единствено за два месеца от шест.

Рецептата за оцеляване на Европа тази зима е банална и елементарна, а точно да продължи да понижаваме потреблението, както споделят от Международната организация по енергетика. Вярно, Европейски Съюз надали има потребност от такива препоръки, тъй като те към този момент сами си го знаят. „ Сега МАЕ работи като „ капитан Очевидност “. По-скоро бих попитал организацията по какъв начин се отнасят към личните си препоръки, които предходната година дадоха на целия свят и в частност на Европа? В отчета си специалистите приканиха да се спрат вложенията в петролни и газови планове в производството, логистиката, превоза и впрочем. Признава ли организацията, че е сбъркала? “, пита Станислав Митрахович.

Наистина една от аргументите за газовата рецесия, която стартира през лятото и есента на 2021 година, е точно недофинансирането на промишлеността. Международните вложители бяха уплашени от апелите на западните страни да се откажат от обичайните въглеводороди. Защо да влагат в нещо, което няма бъдеще? Но действителното търсене на пазара обърка всички карти на „ зеления дневен ред “ на Запада и от година и половина никой не мисли за климата и какъв брой въглища в този момент се изгарят заради липса на газ.

Първото и съвсем единственото, което остава на Европейския съюз, с цел да оцелее тази зима, е да понижи потреблението, т.е. да изключи промишлеността. Той ще прави това, в това число в ръчен режим, със силите на националните държавни управления. Европейска комисия няма и надали ще има такива пълномощия. „ Намаляването на потреблението на газ е най-малкото зло в сегашната обстановка. Но понижението на потреблението с 9-13%, препоръчано от МАЕ, няма да е задоволително. Това ще бъде единствено първата вълна на стесняване. След това ще последва втора, трета, десета и по този начин нататък “, предизвестява специалистът.

Много ще зависи от времето. „ Ако времето е студено, безветрено и облачно, когато вятърните и слънчевите централи не могат да работят, тогава това е едно равнище на ползване на газ. Ако е топло, прохладно и грее слънце, тогава това е напълно друга история. Миналата година на Нова година в Париж беше плюс 14 градуса по Целзий, а в случай че е минус пет? Невъзможно е да се планува авансово. Сега има доста противоположни приказки за това какво ще е времето през зимата в Европа. Но метеоролозите не могат да дадат точна прогноза. Политиците и фирмите в Европейски Съюз могат да се надяват на най-хубавото, само че да се готвят за най-лошото за всеки случай. Това се назовава отговорно водачество. Но можете също да поемате опасности: живеем във време, когато политиците постоянно поемат опасности по разнообразни въпроси “, споделя Митрахович.

И най-после, различен незнаен фактор е какво ще бъде времето през зимата в Азия и ще свършат ли твърдите блокировки в Китай? Ако Европейски Съюз няма шанс, търсенето на ВПГ в Азия ще нарасне внезапно. И това ще докара освен до повишение на цените на газа, само че и до понижаване на износа му за европейския пазар в миг, когато газът е изключително нужен.

Лошата вест за Европейски Съюз е, че такава сложна обстановка с дефицит на енергийни запаси може да се проточи няколко години до 2025-2026 година, когато на международния пазар може да се появи нов размер ВПГ. Скъпите енергийни запаси заплашват действителната деиндустриализация на европейската стопанска система за години напред.

Самият пазар стартира да изключва промишлеността в Европейски Съюз от средата на лятото на 2021 година, т.е. още преди февруари и есента на тази година, напомня специалистът. „ И в този момент съвсем всеки ден не престават да идват вести, че някоя компания стопира или понижава производството на артикул, вариращ от тоалетна хартия и консерви до алуминий, торове и амоняк. Това значи, че Европейски Съюз би трябвало да се приготви за социално-икономически, а по-късно и за политически проблеми като разследване от енергийната рецесия. Възниква още по-сериозен въпрос - какво ще прави Европа следващата година? Как да живеем със затварянето на промишлени предприятия и производители? “ споделя Митрахович.

Тези фабрики, които съществуват в Европа, или ще затворят, или ще понижат производството последователно и в това време ще разширят потенциала си в Съединени американски щати, Китай или Турция, където силата е по-евтина.

„ Компаниите мислят вярно за пренасяне. Например „ Мерцедес “ съобщи, че ще построи цех за акумулатори в Америка, БАСФ желае да влага стотици милиарди в американския пазар. Чакам такива вести освен за Америка, само че и за Китай и Турция, които също ще съберат изгоди “, споделя източникът. Датската компания за бижута „ Пандора “ и немският авто производител „ Фолксваген “ също оповестиха разширение на активността си в Съединени американски щати. „ Тесла “ отсрочва проектите си за произвеждане на акумулатори в Германия и към този момент изследва опцията за приемане на данъчни облекчения според Закона за понижаване на инфлацията, подписан от президента Байдън през август.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на, лимитират ни поради позициите ни! Влизайте непосредствено в сайта www.pogled.info . Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?

Когато видите знака " подправени вести ", това значи, че тази публикация е целесъобразно да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия Ютуб канал/горе вдясно/: https://www.youtube.com
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР