Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане исканията за касиране на

...
Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане исканията за касиране на
Коментари Харесай

Конституционният съд възложи повторно броене на гласовете от изборите в 1777 секции

Конституционният съд (КС) позволи за разглеждане настояванията за анулиране на изборите за парламент, извършени на 27 октомври. Във вторник съдът, че е изискал наново броене на бюлетините в 1777 секции в границите на делото.

Искания за анулиране на изборите подадоха ПП-ДБ, „ Възраждане “, Има Такъв Народ, Българска социалистическа партия и „ Величие “. Част от тях упорстват за отчасти анулиране на вота, до момента в който други упорстват за наново броене на всички гласове. Конституционен съд позволи за разглеждане и петте тъжби, като ги сплоти в общо дело.

Всички партии в новия парламент без ГЕРБ и ДПС-Ново начало на глобения за корупция Делян Пеевски показаха подозрения в честността на изборите и желаеха тяхното анулиране. Това направи и „ Величие “, на която не ѝ стигнаха 21 гласа да влезе в Народното събрание. Президентът Румен Радев също се усъмни в честността на вота.

Изборите се организираха на фона на и платен избор, най-вече в интерес на крилото на Движение за права и свободи на Пеевски. Имаше подозрения, че, вместо да ги проверява, само че служебният министър и сподели, че ведомството е осигурило условия за провеждането на почтени избори.

Видеонаблюдението на броенето на гласовете също, в това число дописване на гласове. Централната изборна комисия (ЦИК) обаче сподели, че не може да направи нищо.

Сега Конституционният съд одобри да прегледа настояванията за анулиране на вота.

Назначена е експертиза, която би трябвало да преброи наново гласовете в 1777 секции.

Експертите би трябвало да ревизират:
дали броят на подадените действителни гласове по кандидатски подхожда на вписания в протокола;дали броят на гласовете, подадени с машини, подхожда на информацията от паметта на самите машини;дали протоколите на секционните изборни комисии са формирани в сходство с условията на закона.
Експертизата би трябвало да ревизира протоколите в други 442 секции, с цел да откри дали броят на недействителните бюлетини в тях съответствува с действително подадените. Проверката би трябвало да бъде приключена до 10 януари 2025 година

Конституционният съд също така изиска от ЦИК да даде информация за аргументите в някои секции да няма видеонаблюдение на броенето на гласовете – нещо, което е наложително по закон. Комисията би трябвало да даде информация и за измененията в съставите на секционните комисии, осъществени след крайния период.

Изборният кодекс планува 2-месечен период конституционалистите да се произнесат по такова искане. За да се стигне до решение за анулиране на вота, би трябвало най-малко 7 от членовете на Конституционен съд да го поддържат.

Пълно анулиране на изборите до момента в никакъв случай не се е случвало. В практиката на Конституционен съд има два прецедента, в които това е ставало факт единствено отчасти.
  please wait Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР