Конфликтът в Близкия изток може да доведе до повишаване на

...
Конфликтът в Близкия изток може да доведе до повишаване на
Коментари Харесай

Цветан Цеков: Конфликтът в Близкия изток ще вдигне цените на плодовете и зеленчуците

Конфликтът в Близкия изток може да докара до повишение на цените на плодовете и зеленчуците в България. Това съобщи ръководителят на Националната браншова камара „ Плодове и зеленчуци “ Цветан Цеков в предаването „ Пресечна точка “.

По думите му секторът сигурно ще усети следствията от напрежението в района, като първият сигнал към този момент е налице – повишаването на горивата.

Горивата удрят непосредствено производителите

 

Цеков изясни, че горивата са главен разход за земеделските производители.

„ Горивата са основен фактор при нас. Те се калкулират във всички интервенции – от обработката на почвата до дейностите по растителна отбрана “, уточни той.

Според него нарастването на цените на горивата неизбежно ще докара и до повишаване на торовете и препаратите, което ще се отрази както на производителите, по този начин и на потребителите.

Земеделието е в непрекъснати рецесии

 

По думите на Цеков българското земеделие от години се намира в поредност от рецесии. Тази наклонност, съгласно него, е почнала още с войната в Украйна и продължава и до през днешния ден.

„ От шест години сме в непрекъснати цикли на рецесии. Опасенията ни са, че може да се стигне и до всеобщи банкрути на производители “, предизвести той.

България е мощно подвластна от импорт

 

Експертът акцентира, че секторът на плодовете и зеленчуците е извънредно уязвим, а всяка политическа или икономическа рецесия се отразява непосредствено върху него. Допълнителен проблем е мощната взаимозависимост от импорт.

Според Цеков над 90% от плодовете и зеленчуците на българския пазар са вносни, което прави страната мощно подвластна от интернационалните пазари и световните рецесии.

 

Източник – NOVA

 

 

Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР