Компанията Уестингхаус електрик“ (Westinghouse Electric Company) подписа меморандуми за разбирателство

...
Компанията Уестингхаус електрик“ (Westinghouse Electric Company) подписа меморандуми за разбирателство
Коментари Харесай

„Уестингхаус“ подписа меморандуми за изграждането на новите ядрени блокове в АЕЦ „Козлодуй“

Компанията „ Уестингхаус електрик “ (Westinghouse Electric Company) подписа меморандуми за съгласие със 17 съществени български снабдители за взаимно присъединяване при построяването на идните нови нуклеарни енергоблокове с технологията AP1000 на площадката на АЕЦ „ Козлодуй “ в Северна България и на други площадки в района, оповестиха от компанията. Оттам изясняват, че подписването е продължение на извършения през февруари симпозиум в София и е в сходство с дълготрайния им ангажимент да уголемяват веригата си от локални снабдители. 

Подписаните меморандуми за съгласие обрисуват капацитета за произвеждане на основни съставни елементи, в това число огромни структурни модули, кранове, топлообменници и съдове под налягане, както и даване на разнообразни инженерни, транспортни, консултантски и строителни услуги. Доставчиците, с които се подписаха съглашения, са „ Атоменергоремонт “ АД, „ Булмашинъри Ентърпрайсис “ ООД, „ Бюро Веритас България “, „ Централна енергоремонтна база “ ЕАД, „ ЕЛИЯ “ АД, „ Енергоремонт-Гълъбово “ АД, „ Химмаш “ АД,  „ Индъстриал Партс “ ЕООД (Industrial Parts), „ КМС “ АД, „ Краностроене Инженеринг “ ЕООД, „ МТГ-Делфин “ АД, „ ПОДЕМКРАН “ АД, „ Тиа Лоджистикс “ ЕООД (Tia Logistics), „ ТМ ИНОКС “ ЕООД, „ Биомашиностроене “ АД, „ Булармекс-ИК “ АД и „ Микромет “ АД.

Привличането на локални компании и обезпечаването на оптималната локализация в плана за създаване на нова нуклеарна мощ с технологията AP1000 на площадката в Козлодуй продължава да бъде наша съществена цел. Щастливи сме от наличието ни на днешното събитие и от привличането на тези водещи локални снабдители към плана. Подписването на днешните съглашения ни доближава с още една стъпка към построяването на нова нуклеарна мощ в България с потребление на най-модерната технология и акцентира икономическото влияние, което планът ще има за нашата страна и общество. Очакваме тези български компании да станат сериозна част от международната верига за доставки на „ Уестингхаус “ и за всички планове за създаване на нови нуклеарни мощности, които компанията възнамерява да осъществя в Европа, разяснява Петьо Иванов, изпълнителен шеф на „ АЕЦ Козлодуй-Нови мощности “.

„ Уестингхаус “ има изцяло структурирана верига от снабдители по целия свят и през днешния ден сме щастливи да я разтеглим с водещи компании от България, с цел да подсигуряваме сполучливото внедряване в последна употреба на два енергоблока с технологията AP1000 на площадката в Козлодуй. Разширяването на нашата верига от локални, квалифицирани снабдители, в допълнение към основния прогрес, който реализираме при осъществяването на контракта за предварителни инженерни действия за създаване на нова нуклеарна мощ на площадка Козлодуй, са значими стъпки, които ще ни оказват помощ да проправим пътя към обезпечаване на чисто енергийно бъдеще в България за генерации напред, уточни от своя страна Дейвид Дърам, президент „ Енергийни системи “ в „ Уестингхаус “.

От „ Уестингхаус “ напомнят, че през юни 2023 година компанията подписа контракт за предварителни инженерни действия с „ АЕЦ Козлодуй- Нови мощности “, а през октомври 2023 година подписа меморандуми за съгласие с пет други български компании за взаимно присъединяване при идното създаване на нови нуклеарни енергоблокове на площадка „ Козлодуй “ и в други страни от Европа. Обхватът на тези меморандуми включва планиране и доставка на системи за надзор и ръководство (СКУ), на системи за радиационен мониторинг и други услуги.

От компанията означават, че AP1000 е единственият нуклеарен реактор от потомство III+, внедрен в последна комерсиална употреба, който употребява изцяло пасивни системи за сигурност, който е с модулен дизайн на структурата и с най-ниския въглероден отпечатък за един мегават електрическа енергия (MWe). Посочват още, че в Съединени американски щати, на площадката на АЕЦ „ Вогтъл “ в Джорджия, първият енергоблок с технологията AP1000 е към този момент въведен в последна, комерсиална употреба, като се планува вторият енергоблок с тази технология да влезе в употреба през второто тримесечие на тази година.

Други четири реактора с технологията AP1000 през днешния ден слагат върхове по експлоатационна успеваемост в Китай, като там сега се построяват още осем реактора със същата технология. AP1000 към този момент беше определена и за нуклеарните стратегии в Полша, Украйна и България, и също е обект на интерес от създаване на други площадки в страни от Централна и Източна Европа, Обединеното кралство, Индия и Съединени американски щати, показват от компанията.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР