Хайде, довиждане iPhone. Компанията Xiaomi оглави китайския пазар за смартфони
Компанията е отпред през месеците ноември и декември 2023 година
През декември 2023 година Xiaomi изпревари Apple и зае първото място на китайския пазар с пазарен дял от 16,5%, оповестява изданието IT Home.
През месец декември 2023 година е имало 3,48 милиона активации на смарт телефони Xiaomi. На второ място се подрежда iPhone с 3,3621 милиона активации. Смартфоните на марката Honor заемат третото място с 3,3521 млн. активации. Делът на Apple и Honor е бил по 15,9%.
По-рано беше обявено, че през четвъртото тримесечие на 2023 година мобилните телефони на Apple са били задействани общо 15 милиона пъти, което сложи компанията преди всичко, само че делът ѝ спадна с 10,6% на годишна база. В същото време са били задействани 11,8 млн. смарт телефона на Xiaomi, което е с 38,4% повече по отношение на същия интервал година по-рано. Активираните мобилни телефони на Huawei възлизат на 11,4 млн. броя, което е със 79,3% повече спрямо миналата година.
От ноември до декември Xiaomi държеше първото място по продажби на мобилни телефони на вътрешния пазар, до момента в който Apple дръпна напред в края на тримесечието с помощта на излизането на пазара на iPhone 15 и отличните продажби през октомври.
От друга страна Apple осъществя по-голяма облага от продажбите на своите скъпи смарт телефони.




