Комитетът на министрите на Съвета на Европа публикува днес съобщение,

...
Комитетът на министрите на Съвета на Европа публикува днес съобщение,
Коментари Харесай

Съветът на Европа похвали проекта за разследване на главния прокурор

Комитетът на министрите на Съвета на Европа разгласява през днешния ден известие, че " приветства правенето през ноември 2022 година на законопроект, в който се предлага значима, дълго чакана промяна на наказателнопроцесуалното право и гаранции за независимостта на следствията, отнасящи се до основния прокурор ".

Това е станало, откакто съдебна експертиза за следващ път е разискал прословутото дело " С.З. и Колеви против Бюлгария ", при което още през 2003 година страната е наказана от наследниците на убития прокурор Николай Колев и Страсбург признава, че у нас няма механизъм за надзор над обвинител №1.

Всъщност след близо 20 години " снишаване " планът за нови правила бе започнат от Надежда Йорданова, само че дефинитивно завършен и импортиран от екипа на министър Крум Зарков. Най-общо той планува един висш арбитър да може пъкъл хок да става прокурор, с цел да проверява основния. Както и той да бъде вероятно предварително освобождаван с нормално болшинство от 13 членове във Висш съдебен съвет.

В прессъобщението оповестено през днешния ден, се споделя още:

" Комитетът приветства няколко промени, по-специално това, което се отнася до въвеждането на правосъден надзор върху прокурорските отводи за формиране на досъдебно произвеждане за избрани категории закононарушения, и прикани управляващите да пристъпят към тяхното приемане.

Комитетът приветства и предложенията по отношение на разпоредбите за следствие против основния прокурор или неговите заместници, които като цяло наподобява дават отговор в оптимално допустима степен, в границите на съществуващата конституционна рамка... "

И даже призовават в бъдеще да се обмисли дали да не се промени конституцята, с цел да се преодолеят ограничавания и спънки пред това следствие, които са заложени в нея.

Адмирират се и проектоизмененията - някои прокурорски отводи от следствие да подлежат на правосъден надзор (сега това е във властта единствено на горестоящия прокурор, б.р.).

От Брюксел припомнят още нещо забавно - като означават, че Народното събрание към момента следва да избере нови членове на Висш съдебен съвет,  " Комитетът настоятелно акцентира нуждата този избор да се организира по метод, който дейно да понижи въздействието на основния прокурор върху новия Висш съдебен съвет ".

Ето и известието на правосъдното министерство в оригинал:

Съветът на Европа: България създава дълго чакана промяна за обезпечаване на ефикасни следствия, в това число против основния прокурор

Съветът на Европа разгласява през днешния ден на уеб страницата си вест от съвещанието на Комитета на министрите, извършено от 6 до 8 декември т.г., във връзка със систематичния проблем с неефективността на наказателните следствия, както и неналичието на самостоятелен механизъм за следствие на основния прокурор.

Съобщението гласи:

„ На съвещанието си по правата на индивида от 6 до 8 декември Комитетът на министрите на Съвета на Европа прегледа групата каузи „ С.З. и Колеви против България “, които се отнасят главно до систематичния проблем с неефективността на наказателните следствия, както и до неналичието на самостоятелност на наказателните следствия във връзка с основния прокурор.

Комитетът приветства правенето през ноември 2022 година на законопроект, в който се предлага значима, дълго чакана промяна на наказателнопроцесуалното право и гаранции за независимостта на следствията, отнасящи се до основния прокурор или неговите заместници. Комитетът приветства няколко промени, по-специално това, което се отнася до въвеждането на правосъден надзор върху прокурорските отводи за формиране на досъдебно произвеждане за избрани категории закононарушения, и прикани управляващите да пристъпят към тяхното приемане.

Комитетът приветства и предложенията по отношение на разпоредбите за следствие против основния прокурор или неговите заместници, които като цяло наподобява дават отговор в оптимално допустима степен, в границите на съществуващата конституционна рамка, на Междинната резолюция на Комитета от 2019 г.1 Той насърчи България да продължи да работи по тези значими промени, които плануват, наред с другото: контрол върху следствието от страна на висшестоящ арбитър, назначен за ad hoc прокурор; правила, задължаващи Народното събрание да не избира, по-специално, магистрати от прокуратурата за членове на Висшия правосъден съвет (ВСС); нови правила за краткотрайно премахване и освобождение от служба на основния прокурор, въодушевени от рекомендациите на Венецианската комисия, с цел да се понижи въздействието му върху Висш съдебен съвет. В същото време Комитетът насърчи управляващите да обмислят вероятни усъвършенствания на горепосочените промени. Той също по този начин ги прикани да проучват дали е належащо, на идващ стадий и след подобаващи съвещания, да се усъвършенства в допълнение механизма по отношение на следствието против основния прокурор или неговите заместници посредством изменение на Конституцията, с цел да се преодолеят рестриктивните мерки, дължащи се на конституционни спънки.

И най-после, като означи, че Народното събрание към момента следва да избере нови членове на Висш съдебен съвет, Комитетът настоятелно акцентира нуждата този избор да се организира по метод, който дейно да понижи въздействието на основния прокурор върху новия Висш съдебен съвет.

Делата ще бъдат прегледани още веднъж през март 2023 година “
Още по темата
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР