Комисията за енергийно и водно регулиране проведе открито заседание и

...
Комисията за енергийно и водно регулиране проведе открито заседание и
Коментари Харесай

Предвижда се увеличение на цената на водата в 14 населени места

Комисията за енергийно и водно контролиране организира намерено съвещание и публично разискване по отчет и проекторешение за изменение на утвърдените цени на ВиК услуги за 2025 година Процедурата се организира по реда на член 6, т. 2 и член 29 от Наредбата за контролиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги /НРЦВКУ/. В сходство с условията за бистрота на институциите отчетът и проекторешението бяха авансово оповестени на интернет страницата на Комисията.

Сегашната процедура е в сходство с настоящата законова и подзаконова уредба. Комисията служебно променя утвърдените цени годишно, като прибавя насъбраната инфлация за интервала на деяние на утвърждения бизнес проект и я поправя с нормативно регламентираните коефициенти за съответната година. За 2024 година с изключение на годишно прилаганите коефициенти, отчитащи успеваемостта на ВиК операторите (коефициент E) и разноските, които са осъществени за нови действия и обекти (коефициент Qр), Комисията за повторно ползва коефициента Qe, който регистрира действително изразходваните средства за електрическа енергия, от които се приспаднат получените от страната обезщетения за електрическа енергия за 2023 година, като се регистрират и постигнатите равнища на относимите индикатори за загуби на вода и енергийна успеваемост. Целта на този инструмент е да се подтиква осъществяването на тези индикатори и да се покачва успеваемостта на сдруженията.   

През 2024 година Комисията извърши регулаторен обзор за 2023 година, включващ планови инспекции на активността нa 38 ВиК оператора с утвърдени бизнес проекти за регулаторен интервал 2022-2026 година Оценяването на активността е осъществено с използването на единна методика. Приетият от Комисията отчет за осъществените през 2024 година планови инспекции е оповестен на интернет страницата на Комисията (www.dker.bg)  в раздел ВиК/Информационна система.

Съгласно изчисленията на регулатора през 2025 година за 4 районни сдружения се планува понижение на цените на ВиК услугите по отношение на настоящите цени за 2024 година – в областите Добрич (с -15,4%), Хасково (с -6,2%), Кърджали (с -1,2%), Ловеч (с -0,9%). За 14 районни сдружения се планува нарастване до 5% на цените на ВиК услугите. За 9 районни сдружения плануваното нарастване е сред 5% и 10% по отношение на настоящите цени, а за 1 сдружение нарастването е над 10 % - в област Сливен (с 19,2%).

По отношение на сдруженията с по-съществени покачвания на цените може да се уточни следното:

„ Водоснабдяване и канализация – Йовковци “ ООД e заложило в бизнес проекта понижение на комплексната цена за 2025 година с -1,55% по отношение на заложената цена за миналата година. През 2024 година сдружението е отчело 1 млн. лева по-малко разноски за електрическа енергия по отношение на заложените в бизнес проекта, които са приспаднати и водят до в допълнение понижение. Акумулираната инфлация за интервала е 12,8%, която е главната причина за покачване на комплексната цена. с 6,6% по отношение на настоящата за 2024 година

В утвърждения бизнес проект на „ Водоснабдяване и канализация – Шумен “ ООД e планувано нарастване на комплексната цена за 2025 година с 3,99% по отношение на миналата година. ВиК операторът е отчел през миналата година с 4,3 млн. лева повече разноски за електрическа енергия по отношение на заложените в бизнес проекта, само че защото не е постигнал утвърденото равнище на загуби на вода, не е обезщетен в цялостен размер за тази разлика посредством коефициент Qе, а разноските за електрическа енергия които би трябвало да му бъдат възобновени през цената за тази услуга са преизчислени на 3,4 млн. лева, като е регистриран и интервала на действително използване на утвърждения бизнес проект през 2023 година (6 месеца). Акумулираната инфлация в размер на 3,5% е спомагателна причина за покачване на комплексната цена с 9,1% по отношение на настоящата за 2024 година

В утвърждения бизнес проект на „ Водоснабдяване и канализация “ ООД, гр. Перник e планувано нарастване на комплексната цена за 2025 година с 6,3% по отношение на миналата година. ВиК операторът е отчел през миналата година с 450 хиляди лева повече разноски за електрическа енергия по отношение на заложените в бизнес проекта, само че защото не е постигнал утвърденото равнище на загуби на вода, не е обезщетен за тези спомагателни разноски посредством коефициент Qе. Акумулираната инфлация в размер на 3,5% е спомагателна причина за покачване на комплексната цена за 2025 година с 9,3% по отношение на настоящата за 2024 година

В утвърждения бизнес проект на „ Водоснабдяване и канализация - Сливен “ ООД e планувано нарастване на комплексната цена за 2025 година с 9,6% по отношение на миналата година. ВиК операторът е отчел през миналата година с 3 млн. лева повече разноски за електрическа енергия за снабдяване на вода по отношение на заложените в бизнес проекта, само че защото не е постигнал утвърденото равнище на енергийна успеваемост, не е обезщетен в цялостен размер посредством коефициент Qе, а разноските за електрическа енергия които би трябвало да му бъдат възобновени през цената за тази услуга са преизчислени на 1,2 млн. лева Акумулираната инфлация в размер на 3,7% е спомагателна причина за покачване на комплексната цена с 19,2% по отношение на настоящата за 2024 година
За присъединяване в откритото съвещание Комисията предложения представители на всички ВиК сдружения с утвърдени бизнес проекти, като се отзоваха само ВиК – Ямбол, Лукойл Нефтохим – Бургас АД, ВиК – Смолян, ВиК – Брацигово и ВиК – Добрич и ВиК - Хасково и Софийска вода, като само ВиК – Добрич в лицето на Маргарита Георгиева изрази противоречие с плана и с плануваното понижение, само че акцентира на обстоятелството, че това е заложено в бизнес проекта, който е създаден от предходното управление.

В публичното разискване не се включиха представители на принципалите на районните държавни сдружения – Министерство на регионалното развитие и „ Български ВиК Холдинг “ ЕАД, както и на притежателите на обществените ВиК системи и уреди и възложители на договорите за тяхното стопанисване и употреба – съответните асоциации по ВиК. Участие взеха  представители на Омбудсмана на Република България, на Националния браншов профсъюз „ Водоснабдител – КНСБ “, на Областна администрация и Асоциация по ВиК – Пловдив, на Община Троян, кметът на град Брацигово, кметът на град Шумен и представители на общинския съвет на града, на гражданската платформа „ Изправи се.бг “, зам.-кметът на Община Разлог, както и жители от разнообразни градове.

Ивайло Касчиев -  началник на работната група, предложи Омбудсманът да внася систематизирани отчети за постъпилите тъжби към институциите, които управляват операторите. По отношение на надеждността на данните за приходите на жителите, КЕВР употребява информация от Националния статистически институт и в случай че има опция да се увеличи тяхната надеждност ще бъде в интерес на всички. Касчиев отхвърли изказванията, че коефициентът „.Qе “, който регистрира действителните разноски за електрическа енергия по отношение на заложените в бизнес проекта и изпълнението  на относимите индикатори за качество е бил създаден, с цел да натиска цените. За страдание, малко оператори съумяват да си изпълнят индикаторите си за качество и няма по какъв начин да се толерира повишение на загубите и несъблюдение на заложените цели.

КЕВР подтиква ВиК операторите да подават към регулатора действителните данни за добитата вода на вход, тъй че достоверността на тази информация да се покачва. В първичния вариант  на ПВУ е имало план, който предвиждал финансиране на монтирането на водомери на всички водоизточници на питейна вода, само че този план изнемощял от проекта, тъй като никоя институция не си го е припознала и не е изискала да управлява тази инвестиция. Във връзка с водната рецесия, Касчиев сподели, че районната политика за ВиК структурата се води от Министъра на районното развиване, а на общинската инфраструктура се води от съответните общини и не е в компетентността на КЕВР нито да управлява построяването на ВиК инфраструктура, нито да управлява по какъв метод ВиК операторите стопанисват обществените активи – това би трябвало да се прави всекидневно от притежателите на инфраструктурата.

Договорите, които са подписани межди асоциациите и ВиК операторите могат да бъдат прекъснати и в случай че някоя асоциация смята, че има значително и трайно несъблюдение по тях, то следва да си извърши пълномощията и да започва процедура по прекратяването им. На въпроса дали могат да бъдат обезщетени потребителите при влошеното качество на услугата се посочи, че във всички мнения на КЕВР по закона за ВиК е предлагано да се заложи съответна наредба ВиК операторите да са длъжни да понижават цената в случаите, в които е открито, че предлаганата вода не дава отговор на условията за нейното качество, което обаче не се е осъществило. КЕВР ще даде такова предложение още веднъж в следващата версия на закона за ВиК, само че потребителите би трябвало да знаят, че във всеки един миг могат да оспорят в съда насъбраните отговорности за този интервал. КЕВР от дълги години моли да бъде въведено водно подкрепяне на приходите на уязвимите консуматори,  както е въведено във всички страни в Европа.

В умозаключение ръководителят на КЕВР Иван Иванов акцентира, че Комисията дефинира само пределни цени на ВиК услугите. Асоциациите по ВиК и съответните оператори могат по лична преценка и по справедливи критерии да понижат тези цени, които в следствие се вкарват със заповед на Областния шеф.

В 14-дневен период участниците в публичното разискване могат да внесат писмени мнения по плана за решение за изменение на утвърдените с бизнес проектите цени на ВиК услуги за 2025 година Окончателно решение регулаторът ще одобри на закрито съвещание на 19.12.2024 година Откритото съвещание и публичното разискване бяха излъчени онлайн на интернет страницата на КЕВР.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР