Комисията по енергетика изслуша четирима кандидати за членове на КЕВР
Комисията по енергетика изслуша четирима претенденти за членове на КЕВР, съобщи кореспондент на БГНЕС.
Техният избор следва да бъде гласуван в пленарна зала.
Пръв бе изслушан Александър Йорданов, който е предложение на „ Обединени патриоти “.
Той е приключил УНСС. Член е на КЕВР от 2015 година досега. Работил е в „ Електроразпределение “, ЧЕЗ и БДЖ.
Йорданов отдели най-вече време по време на представянето на концепцията си по отношение на тематиката за независимостта на КЕВР. Регулаторът може да извършва законовите си отговорности само, в случай че е самостоятелен, акцентира той.
От друга страна разяснява, че при в този момент настоящата Конституция и закони цялостна финансова самостоятелност на КЕВР, е невъзможна.
„ Администрацията, която следва да подкрепя активността на КЕВР е в служебни правни отношения по Закона за държавния чиновник, което затруднява КЕВР във връзка с набиране на нужния административен потенциал за реализиране на активността му “, разяснява още претендентът за член на КЕВР.
Според Йорданов Комисията би трябвало да реализира активността си транспарантно с приоритет на националния интерес и надлежно към този момент балансиране на ползите на всички останали заинтригувани страни.
„ Независимостта на КЕВР зависи в най-голяма степен и от вътрешния и интернационален престиж на регулатора. В последните години в Балканския район престижът му се увеличи мощно. Надявам се престижът в публичен вътрешен проект също да пораства “, сподели още той.
Втори претендент е Георги Златев, предложение на „ Воля “: Завършил е ВМЕИ във Варна. През 2012 година е изпълнителен шеф на „ Брикел “ Гълъбово, а през 2014 година на „ Мини Марица-Изток “ Раднево. Член на КЕВР от 2015 година досега. Според него активността на КЕВР се реализира на правилото на бистрота и правила.
Вярвам, че бих съдействал за отговорността работа и функционалности на енергийния и воден регулатор, уверен е Евден Николов, който е предложение на „ Обединени патриоти “.
Той е приключил Стопанската академия в Свищов със компетентност „ Счетоводство и надзор “. Работил е като основен счетоводител на Топлоелектрическа централа „ Марица- Изток “ 3, началник на отдел „ Вътрешен одит и надзор “ в НЕК.
Николов счита, че контролните функционалности на Комисията би трябвало да бъдат безпристрастни, водейки се от законовите правила.
Пенка Трендафилова също бе измежду претендентите. Тя е предложение на „ Воля “ и е магистър по стопанска система на ВиК бранша в УНСС и магистър по финансов одит в Стопанската академия в Свищов. От 2002 година е началник направление „ Финансово-икономическо “ във ВиК Бургас.
„ Смятам, че бранш водоснабдяване не е оценен задоволително от КЕВР. СЗО дефинира водата за питейни потребности като витална нужда и ВиК услугите са действия от публичен интерес. КЕВР към момента не може да пристъпи към разглеждане и утвърждение на бизнес проекти на ВиК оператори, за които не са изпълнени наредбите на Закона за водите. Ролята на КЕВР с изключение на да управлява и да подкрепя операторите е и използването на регулаторната политика. Досега това не се случва “, съобщи Трендафилова.
Последният от претендентите бе Ремзи Осман, който е предложение на Движение за права и свободи. Завършил е УНСС, магистър по „ Право “. Член на Софийската адвокатска гилдия и на КЕВР от 2015 година до момента. Избиран за депутат поредно в седем Народни събрания (1990 г.-2013 г.). /БГНЕС
Източник: bgnes.com
КОМЕНТАРИ