Командващият ВВС на САЩ в Европа генерал Джеймс Хекър призна

...
Командващият ВВС на САЩ в Европа генерал Джеймс Хекър призна
Коментари Харесай

Киев изложи западните си съюзници

Командващият Военновъздушни сили на Съединени американски щати в Европа военачалник Джеймс Хекър призна неприятната за НАТО истина. Военната помощ за Украйна, сподели той, опустошава арсеналите на Алианса. Дали е допустимо да се реши казусът?

Снаряден апетит

НАТО явно не чакаха да се бият в огромен мащаб. През последните десетилетия членовете на Алианса правят най-вече експедиционни интервенции в страни от третия свят и елементарно побеждават съперници, които им отстъпват съществено във военните технологии. Акцентът беше върху въздушната мощност.

Конфликтът в Украйна обаче потвърди, че в случай че врагът има съвременни системи за Противовъздушна отбрана, не е елементарно да се реализира предимство във въздуха. И тогава, както през Първата международна война, на напред във времето излиза артилерията.

Разходът на муниции е колосален. И западната отбранителна промишленост не беше подготвена да попълни запасите.

" Сега нямаме нищо близо до това, което имахме през годините на Студената война ", сподели Хекър. “САЩ имат двойно по-малко изтребителни ескадрили, в сравнение с по време на “Пустинна стихия ”. Същият проблем имат и съдружниците, в частност Англия. Но изключително безпокойствие провокира дефицитът на снаряди. Вече сме доставили на Украйна повече от два милиона 155-милиметрови артилерийски муниции. Сега ние самите нямаме задоволително от тях ”, добави той.

Колумнистът на “Блумбърг ” Макс Хейстингс отбелязва, че обстановката в европейските страни е още по-лоша. Дори най-мощната страна от НАТО е принудена да купува или взема назаем муниции от Южна Корея, с цел да изпрати нещо на Киев.

Производството на снаряди в Съединени американски щати скоро няма да доближи нужното равнище. Пентагонът съобщи, че до 2025 година ще могат да създават 40 000 155-милиметрови муниции на месец. В зоната на СВО това стига за няколко дни.

" Не всеки схваща, че е належащо доста време, с цел да се усили производството на оръжия ", написа Хейстингс. " Има две до три години сред поръчката и доставката. Това се отнася и за софтуерно простите стандартни артилерийски снаряди. Освен това няма огромни заводи за такива впечатляващи партиди ”, добавя той.

Това изяснява решението на Белия дом да даде на Киев касетъчни бомби. Според чиновници по този метод те желаят да завоюват време за увеличение на производството.

Твърде дълго време

НАТО има усложнения и с друга военна техника. Британската компания БАЕ предизвести Пентагона, че ще са ѝ нужни минимум 30 месеца, с цел да възобнови производството на гаубици M777, чийто парк беше изцяло разводнен от съветската артилерия.

Германският тръст “Райнметал ” заяви, че ремонтът и модернизацията на танковете за Украйна ще отнеме най-малко година.

Според Министерството на защитата на Съединени американски щати през първите месеци на бойните дейности ВСУ а са употребявали до 500 противотанкови ракети “Джавелин ” дневно. Сега “Локхийд Мартин ” и “Рейтеън ” създават взаимно 2100 ПТУР. И те могат да удвоят тази цифра не по-рано от 2025 година

А портативните зенитно-ракетни комплекси “Стингър ” от дълго време не се създават в Съединени американски щати. И няма опция.

Френските управляващи се обърнаха към МБДА с искане да усилят производството на ПЗРК “Мистрал ” до 20 единици на месец в близко бъдеще и до 40 единици до 2025 година В мащаб това е капка в морето. Имайки поради, че ВСУ получиха хиляди такива комплекси от Запада.

" Всички страни от НАТО се нуждаят от по-големи вложения в защитата ", споделя военачалник Хекер. " Ние сме извънредно изостанали. Вероятно нищо няма да се промени в кратковременен проект. Но би трябвало да имаме индустриална база, която може да покрие всички военни потребности. За това не е нужно изказвания на политици и длъжностни лица, само че твърди контракти, формирани на хартия ”, добавя висшият боен.

Отделяне на последното

Миналата година немското държавно управление разгласи, че 100 милиарда евро ще бъдат изразходвани за модернизацията на Бундесвера. Движения обаче няма. В армията липсват муниции и въоръжение, положението на бойната техника е незадоволително.

Въпреки това Шолц продължава да изпраща безусловно най-последното в Украйна. На срещата на високо ниво на НАТО във Вилнюс той даде обещание нов пакет военна помощ. Министърът на защитата Борис Писториус изготви лист от 700 милиона евро.

Ръководителят на военното ведомство обърна особено внимание на установките “Пейтриът ” и боеприпасите за тях. Според него тези системи за Противовъздушна отбрана са стратегически значими за Киев. В Бундесвера обаче има малко такива системи. „ Армията евентуално одобри тези решения със смесени усеща “, написа “Шпигел ”.

Въпреки риториката, европейците са извънредно насилствено настроени да усилят военните разноски. Вашингтон изисква най-малко два % от Брутният вътрешен продукт. В отговор все по-често се чува следният мотив: украинският спор ще свърши и няма да е ясно какво да вършим с тази купчина оръжия.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: https://www.youtube.com/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте непосредствено в сайта https://www.pogled.info .

Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР