Колко силна ще бъде вълната от Омикрон и как българите

...
Колко силна ще бъде вълната от Омикрон и как българите
Коментари Харесай

Доц. Иван Иванов: Ваксинираните с Янсен и АстраЗенека са с нулева защита срещу Омикрон

Колко мощна ще бъде вълната от Омикрон и по какъв начин българите ще преминат през нея? " Все още всеобщите случаи у нас не са от Омикрон, а от Делта разновидността. Все още няма място за суматоха. Анализираме няколкостотин съмнителни проби, които ще обявим при започване на другата седмица ", съобщи в студиото на " Денят ON AIR " доцент Иван Иванов, завеждащ Националната референтна лаборатория в НЦЗПБ.

По думите му, в случай че съдим по опита на другите страни, то в края на януари и началото на февруари може да чакаме внезапно повишаване на случаите на ковид поради Омикрон.

" Доказано е, че Омикрон се кара по-леко . Двете дози с Pfizer, Moderna и AstraZeneca съвсем не пазят от наново заразяване. Janssen и AstraZeneca имат 0% успеваемост против заразяване с Омикрон. Pfizer има 30% успеваемост с 2 дози, а бустерът има 75%. Може да чакаме от 5 до 10 хиляди случая на ден. Зависи по какъв начин популацията ще подходи към имунизацията ", изясни доцент Иванов пред.

Запитан за какво хора с бустерна доза също се разболяват , той отговори, че въпреки всичко остава % от популацията, податливи на заразяване след трета доза, само че няма случаи, които да стигат до болница.

" Най-висок имунитет имат хората, които са преболедували Ковид-19 и са с цялостен имунизационен статус. Те имат съвсем 95% отбрана против Омикрон. Ако антителата ни са продуцирани от ваксини, то тогава не може да считаме, че сме предпазени. Само от преболедуване също не е задоволително висок имунитетът. Важно е да се направи ваксина след преболедуване ", акцентира доцент Иванов.

Появиха се изказвания на китайски учени, че Омикрон се е появил от съзнателно инфектирана мишка . Според специалиста има такива случаи с други вируси, при които животното играе роля на еволюционно ходило за вируса.

" Факт е, че най-близко родствените вируси до Омикрон са циркулирали в Южна Африка най-малко година преди този вирус. Би могло на локално равнище да е циркулирал в животните. Ковид-19 надали ще изчезне скоро, тъй като е много публикуван в животинската популация. Постоянно ще има трансмисия от животни към хора. В някакъв миг вирусът ще стане ендемичен - ще има обособени райони, в които ще се следи по-често ", посочи доцент Иванов.

По думите му предстоящите хапчета може много бързо да повлияят разпространяването на вируса, само че първоначално ще бъдат доста скъпи. Доц. Иванов означи, че е значимо лечението да стартира в първите 3 дни . " Ремдесивирът " пък продължава да бъде ефикасен.

" Повечето от създадените антитела нямат огромна успеваемост против Омикрон. Дизайнът е към сектор, който към този момент е мутирал. Назалните ваксини още са в доста ранен етап. Биха били доста ефикасни, в случай че усилват имунитета в лигавицата ",каза още гостът на Ганиела Ангелова.

" В България смъртността и хоспитализацията бяха на доста високо равнище и преди пандемията . Тютюнопушенето е 30%, алкохолизмът е и той почти толкоз. Това са фактори, които играят голяма роля за смъртността и хоспитализацията. Българинът стига до доктор в доста краен стадий ", приключи доцент Иванов.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР