Колко пъти сме подписвали документ без да го четем, само

...
Колко пъти сме подписвали документ без да го четем, само
Коментари Харесай

Наясно ли сме с правата си и информираното ни съгласие?

Колко пъти сме подписвали документ без да го четем, единствено тъй като някой влиятелен човек е споделил, че по този начин би трябвало? Същото е и с осведоменото единодушие. Преди да влезем на операция или интервенция, постоянно слагаме подписа си, без да прочетем всичко деликатно и се оставяме в ръцете на лекаря.

Информираното единодушие не е просто автограф, а развой на връзка и споделена отговорност сред пациента и медицинския екип. Знаете ли, че имате право да се съгласите единствено на част от препоръчаните процедури, а други да откажете, без това да има отрицателни последици върху вас като пациент? А наясно ли сте, че можете когато и да е да оттеглите единодушието си за осъществяване на интервенции върху вас? Информирано ли се съгласявате?

Какви са уловките, клопките и правата ни?

Лекарят е длъжен по закон да изясни на пациента какво е болестта му, какви са опциите за неговото лекуване и до какво може да докара, какъв брой време ще продължи, какви са възможните странични затруднения, които може да зародят, т.е. пациентът би трябвало да знае всеки един аспект от това, което му се предлага, с цел да избере желае ли да го направи или не, тъй като тук се касае за неговия живот и здраве, които са неприкосновени. Пациентът би трябвало да позволи на лекаря да влияе върху неговото тяло. Затова споделяме, че осведоменото единодушие е централен проблем в медицината. Няма ли го него, нямаме качествена, своевременна, задоволителна и законосъобразна здравна активност и услуга.

Най-вече казусът е в това, че процедурата за осведомено единодушие се съблюдава официално в доста случаи и, че в действителност би трябвало да бъде предпазено нейното писмено наличие. Според един от отчетите на Агенцията за медицински одит процедурите за осведомено единодушие са най-честия мотив за подаване на тъжби от пациенти и медицинския одит това записва най-често като нарушаване.Декларацията за осведомено единодушие не освобождава здравното лице от отговорност, тя не му делегира цялостни права да прави каквото изиска, когато изиска и както изиска с пациента. Този документ потвърждава, че пациентът е осведомен за съответните неща, които са записани в декларацията, т.е. всичко, което не е записано, значи че не му е обяснено. Това е формален документ, който носи доказателствена мощ.

Експерти по здравно право разясняват още, че има много случаи, когато лечебни заведения са плащали компенсации за нарушено осведомено единодушие, като казусът е сложен, освен поради осведоменото единодушие, а вследствие на това е настъпила някаква щета на пациента, като това са множеството каузи за по този начин наречените медицински неточности. Според тях множеството такива каузи се водят поради неналичието на отношение.
Източник: bnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР