Нова формула: Ще изхвърляме торбата с боклук, но ето колко златна ще ни излезе!
Колко е огромна и тежка торбичката с отпадък, която хвърляме в контейнера, и какъв брой ще плащаме за нея, ще научим на 1 януари 2025 година Тогава ще проработи новата формула за пресмятане на такса боклук.
Следващата 2024 година ще е ударна за Националното съдружие на общините, за кметовете и общинските препоръки, тъй като те ще би трябвало да дефинират другите способи, по които ще се мерят генерираните от всяко домакинство боклуци. Това ще е базата, на която ще се заплаща локалната такса, само че тя се образува друго за дребни, междинни и огромни общини.
История
Методите, по които „ плащаш, колкото изхвърляш “, са контейнери с сензори, брой торби за боклук, които се заплащат, самостоятелни съдове, както и количество в съдовете, по броя на членовете на семействата. В Европейския съюз (ЕС) торбите са най-често практикуваният способ. За България обаче те не са изключително комфортни, тъй като съставът на сметта у нас е с най-вече биологични хранителни боклуци. Индивидуалните съдове пък са положителни единствено за дребните обитаеми места.
Цели 10 години страната се пробва да вкара новия механизъм за такса боклук, за който ни задължава евродиректива. Новата уредба се отсрочва поради липса на подготвеност, а и кметовете се притесняват, че такса боклук ще скочи фрапантно. Последното решение бе данни за семействата да се съберат с преброяването през 2021 година
Преди месец Националното съдружие на общините подписа съглашение с Националния статистически институт той да даде данните. Чрез НСОРБ пък кметовете ще получат детайлна информация. Преди дни управлението на сдружението се срещна с финансовия министър Асен Василев, с цел да се уточнят параметрите, по които общините би трябвало да работят.
„ На срещата не стана ясно дали от 1 януари 2024 година ще има смяна на данъчните оценки, по-скоро евентуално това няма да се случи “, коментира кметът на Троян и зам.-председател на НСОРБ Донка Михайлова, представена от „ Телеграф “.
„ Беше изразено, най-общо, желание на министъра да отпаднат таблиците, по които в Закона за локалните налози и такси се дефинират данъчните оценки и тази отговорност да е трансферирана на общините. Личното ми мнение е, че в оставащия период от време, в който би трябвало да бъдат признати и измененията в наредбите на общините за локалните налози и такси, както и план-сметката „ Чистота “, не би могло да се случи в границите на 2024 година “, безапелационна е Михайлова. Според нея измененията в нормативната уредба, с която се дефинират както данъчните оценки, по този начин и такса боклук ще се случат по едно и също време от 1 януари 2025 година
Тестване
Отличници в тестването на опциите за установяване количеството боклук са общините Габрово и Свиленград.
В Габрово пилотно са сложени контейнери със специфични плъгини, които мерят размера на изхвърлените боклуци. Монтирани са и датчици, които наблюдават какъв брой е напълнен съдът. Те алармират, в случай че боклукът стартира да гори. Захранват се със солар, а непрекъснатото наблюдаване се реализира със програмен продукт. Всяко от семействата има карта, която отключва отвора на контейнера, което пък подсигурява, че той се употребява единствено от тях. Месечните данни се наблюдават на платформа, където се виждат количествата и на съседите.
Опитът в Габрово
Община Габрово завоюва екологичната премия на Европейската комисия – „ Европейски зелен лист “ за 2021 година Местната администрация в Свиленград пък е член на интернационалната общественост „ Нулеви боклуци “ и е от главните кметства, които ще дават данни от тестванията си. „ Нашият пилотен план е за изтегляне на отпадъка, сложени са сензори на извозващите коли и на прочут брой контейнери, които в този момент отчитаме и след една година ще имаме цялостна изясненост всяко семейство какъв брой боклук генерира, ще имаме някакво приблизително число “, уточни зкметът на Свиленград арх. Анастас Карчев.
„ Ние ще създадем статистика – какъв брой души са семействата, какъв брой боклук генерират, надлежно в блок, многофамилна постройка – какъв брой е отпадъкът, с цел да можем през 2025 година да имаме данни, по които ще можем вярно да си оразмерим ценообразуването “, добави той. Според него информацията, която ще бъде предоставена на НСОРБ и на екоминистерството, ще даде опция да се дефинират най-справедливите такси за хората, тъй като в този момент данъчните оценки са разнообразни, само че боклукът е еднакъв.
Засега кметството се е спряло на двукомпонентна такса, която включва закрепен детайл, обвързван с режийните разноски, и динамичен – съгласно количеството боклук. Съотношението сред двата съставния елемент при образуването на таксата е 65% към 35%. “Ние сме община, която сама реализира всички комунални действия – сметосъбиране и сметоизвозване, хранилище, сепариране и компостиране. Споделих с финансовия министър, че въвеждането на новия способ за пресмятане на такса боклук значи и много сериозен финансов запас за пазаруване на съдове и на сметосъбирачна техника “, сподели още и кметът на Троян Донка Михайлова.
„ Сигурен съм, че опасенията, които имат някои кметове, че това прекомерно доста ще увеличи таксата за жителите, няма да се оправдаят. По-скоро е въпрос на техни модели, които ще приложат, да създадат по този начин, че да се уравновеси вероятно покачване на таксата ”, посочи зам.-министърът на Министерството на околната среда и водите Николай Сиджимов.
Според него най-важното е да се акцентира на разделното събиране и това ще бъде фокус на новата Оперативна стратегия “Околна среда ”. Ще се вкарат доста повече точки за разделно събиране на отпадъците, ще се изградят центрове за повторна приложимост, а биоразградимата секта в сметта ще се отделя за производството на компост.
Според Сиджимов обаче значимо е да се организира и осведомителна акция за разделното събиране, тъй като е гратис, а по този начин се понижава количеството боклуци, които се заплащат. Сега бизнесът генерира към 30% от отпадъка, само че заплаща 70% от таксата. След въвеждането на новата формула се чака съотношението да се преобърне.