ГОРИВА ЗА ВСИЧКИ.. План „А“ на Министерството на енергетиката ще сработи, увери Станков
Количествата горива на територията на България са задоволителни, с цел да задоволят потребностите на жителите и бизнеса за дълъг интервал, съобщи пред публицисти министърът на енергетиката Жечо Станков.
Той взе участие в конференцията „ Диалог за защита и народна власт: Крепост на свободата “ в София, проведена от Центъра за проучване на демокрацията
„ На първо място е сигурността на доставките на налични цени – това е обезпечено “, акцентира Станков.
Запаси и запаси: Колко гориво има в страната
Министърът посочи, че готовите рафинирани горива, съхранявани в чужбина, биха стигнали за четири-пет дни, и тяхното докарване не би трансформирало значително обстановката.
Председателят на Държавна организация „ Държавен запас и военновременни ресурси “ Асен Асенов изясни, че България разполага с бензин за към 35 дни и дизел за над 50 дни. Задължителните 90-дневни ресурси са обезпечени на около 98%, като половината от тях се намират на територията на страната – в базите на организацията и в разнообразни хранилища.
Част от горивата се съхраняват и в чужбина – Италия, Холандия, Унгария, Словакия, Гърция и Румъния. При потребност те могат да бъдат доставени в страната между седем и 45 дни, добави Асенов.
План „ А “ и договаряния с OFAC
Жечо Станков акцентира, че като министър на енергетиката има две съществени задания:
Постоянна връзка със Службата за надзор на задграничните активи (OFAC), с цел да се обезпечи работата на рафинерията в Бургас след 21 ноември.
Гарантиране на сигурността на доставките до всички български жители.
На въпрос дали има проект „ Б “, Станков отговори, че е убеден, че проект „ А “ ще сработи задоволително добре.
Законодателство и опасности
През последните седем дни Народното събрание прие две изключителни законодателни решения заради американските наказания против съветската компания „ Лукойл “. Първо беше неразрешен износът и вътреобщностните доставки на нефтопродукти, главно дизел, а по-късно бяха признати промени, свързани с функционалността на необикновен търговски шеф на рафинерията и други обекти на компанията.
По думите на Асен Асенов, дейностите подсигуряват, че страната разполага със стабилни ресурси, а при положение на потребност задграничните количества могат да бъдат доставени бързо.
Източник: Нова
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




