Коледарите в Елин Пелин поддържат живи българските традиции. Те се

...
Коледарите в Елин Пелин поддържат живи българските традиции. Те се
Коментари Харесай

Коледарите в Елин Пелин поддържат живи българските традиции

Коледарите в Елин Пелин поддържат живи българските обичаи. Те се събират и обикалят къщите на свои близки и другари в града в деня на Рождество Христово, с цел да донесат богатствата новина, че се е родил Иисус Христос, като има последователност и в обичая вземат участие и ергени, и женени мъже, както и техните деца, по този начин коледарската тайфа непрекъснато пораства, съобщи кореспондент на БГНЕС.

Коледарите са облечени с обичайни шопски носии – носят калпаци и ямурлуци, имат геги, пробват се да минат през целия град, като за тази цел се разделят на няколко дружинки, носейки хубавата новина, а сърцето на хората трепва от наслада при типа им. Обиколката на коледарите стартира от 10.30 ч. и продължава до късни доби. Тази година, преди да тръгнат по къщите, те получиха благословията на отец Цветан Велинов, който преди години също е бил коледар и е свирил на барабан, по-късно кметът като хазаин ги посрещна и дарува с колаци, а от своя страна коледарите тропнаха хора на централния площад под въздействащите звуци на запленяващата българска национална музика.

Кметът на Елин Пелин доцент доктор инж. Ивайло Симеонов пожела Честито Рождество и изясни за БГНЕС, че традицията с коледарите е такава, каквато е в цялата страна, само че радостното е, че тук всяка година се включват от ден на ден и повече млади юнаци, които да подкрепят дружината и по този метод в действителност традицията ще пребъде във вековете. „ Традицията е възродена от няколко индивида – Любо Венков, наш добър приятел и брат, челник на едната група, другите са братята Попгеоргиеви – Павел и Благо, като те са и музиканти с изключение на всичко останало, тъй че преди 20 години те възраждат и стартират с няколко индивида “, описа Симеонов и посочи, че самият той става коледар надалеч по-късно, като задачата е да ги поддържа освен морално. Днес кметът е в ролята на хазаин, който да посрещне коледарите, да ги нагости, да им дарува всичко това, което е събрано през годината, както и да бъдат отправени всеобщи пожелания идната година да е по-берекетна и да се случват повече хубави неща в Община Елин Пелин.

Коледарите предават традицията на своите деца и по думите на Симеонов това е и смисълът изобщо на българщината, а точно да предаваме това, което сме научили от нашите предшественици. „ Рождество е може би един от най-хубавите и слънчеви празници в България и няма семейство, в което да не се помолим, да не се и разкаем за грешките, които сме позволили, да си пожелаем идната година да бъде по-пълноценна за всички нас и най-важното е да намираме очи за красивото “, съобщи той и добави, че доста мощно има вяра, че във всяка една къща, в която влезе коледар, идната година стопаните ѝ ги чака всичко най-хубаво.

Любомир Венков, който е част от коледарската група на Елин Пелин от 6 години, заяви пред БГНЕС, че традицията съществува от над 100 години по спомените на възрастни хора за тяхното детство. „ Преди да пристигна социализмът е имало коледари, след 1945 година коледарската традиция е прекратена до едно време, само че преди 22 години група младежи вземат решение да я възобновят “, описа той и добави, че се надява тази година да съумеят да обзет целия град. Характерното, уточни основният коледар, е, че това, което им даруват, по-късно дават на възрастни и самотни хора, а с паричните средства, които получават, обогатяват дрешника си с носии. Венков изрази вяра още дълго време да има опцията да бъде коледар. /БГНЕС
Източник: bgnes.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР