Старите къщи на село достигнаха цени около 30-40 хил. евро
Кои са рисковете при покупка на остаряла селска къща?
Много хора вземат решение да избягат от шума и напрежението в огромния град като си закупят парцел на село. Тази наклонност се ускори още повече по време и след пандемията, споделя БНР.
Дали засиленият интерес към селските парцели е довел до нарастване на цените?
Според брокера Юлия Хвърчилкова, цените на селските парцели се покачват, само че с по-бавни темпове в съпоставяне с градските.
„ Разликата в цените сред остарялото и новото строителство при селските парцели е осезаема. Както можеш да си купиш съвсем годна за обитаване остаряла къща в обещано обитаемо място за 30-40 хиляди евро, по този начин в същото село цената на нова къща е например 200 хиляди евро„, разяснява Хвърчилкова и добави, че това изяснява и по-големия интерес към старите селски къщи.
„ Хората предпочитат да си купят остаряла къща, която да реконструират. Много постоянно се употребяват разрешителните на остарялата къща с цел да се извърши реорганизация и усъвършенствания. По-бързо се вземат позволения за реконструкции, настрояване и продължение “, изясни специалиста.
Снимка: Getty Images
Дали обаче закупуването на остаряла къща е рискова инвестиция?
Най-големият риск е с документацията на парцела.
„ Трябва да се внимава за това какви са предвижданията за разрастването на обитаемото място и дали не се планува някакъв път да минава през парцела. Хората би трябвало да гледат още за връзките като ток, вода и интернет. Понякога след закупуването на къщата, се откриват градивни недостатъци, които не могат да бъдат отстранени. В такива случаи, хората още веднъж пускат обекта на пазара за да се освободят от него “, сподели Хвърчилкова.
Кой купува парцели на село?
В последните години, българите изпреварват чужденците във връзка с интереса към селските парцели, а съществени купувачи съгласно Хвърчилкова, са младежите. Те обаче търсят главно къщи в села на разстояние не повече от 20-30 км от града. Така, от една страна се любуват на спокойствието и чистия въздух на село, а от друга остават покрай удобствата на огромния град.
Снимка: Цветелин Цветанов
Провадийското село Манастир също е притегателно за купувачите. Според кмета Николай Стоянов, в последните години ползата към парцелите в неговото село се е засилил съществено.
„ Преди години цените бяха алегорични, само че сега един парцел в селото коства съвсем колкото един апартамент. Цените на къщите при нас са от 50 до 230 хиляди лв.. Но, все пак се купуват. Почти всеки месец идва някой в селото да търси къща “, изяснява кмета на провадийското село Манастир Никола Стоянов пред БНР.
И тук измежду купувачите преобладават младежите.
„ Миналата година три фамилии от Варна си купиха парцели в селото “, добави Стоянов.
Той удостовери думите на брокера, че българите към този момент са доста повече от чужденците на пазара на селските парцели.
„ Скоро не е имало интерес от чужденци. Преобладават българи, които търсят по-евтини парцели “, сподели още кмета на село Манастир.